Pełnia Śnieżnego Księżyca (Snow Moon) - skąd wzięła się nazwa?
Nazwy kolejnych pełni Księżyca wywodzą się z Ameryki Północnej. Indianie określali każdą kolejną pełnię odrębną nazwą, zazwyczaj odnoszącą się do pory roku czy zjawisk przyrodniczych. W tym przypadku geneza nazwy jest dość prosta. O tej porze roku przypadają obfite opady śniegu, stąd takie określenie dla pełni Księżyca przypadającej w lutym.
Inne określenia pełni Księżyca przypadającej w lutym to Burzowa Pełnia Księżyca, Głodna Pełnia Księżyca, Pełnia Księżyca Lodu. Księżyc w pełni w lutym nazywany jest również "rogatym", "przyspieszającym" lub "dzikim". Nazwy te związane są przede wszystkim z porą roku, w której przypada pełnia, czyli zimą.
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Pełnia Śnieżnego Księżyca 2022 - kiedy przypada?
Księżyc wejdzie w fazę pełni w środę, 16 lutego 2022 o godzinie 17:59. Wtedy nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go przez bardzo krótki czas. Warto więc pospieszyć się z obserwacją.
Jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca?
Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła, czyli do miejsc, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku bardzo pożytecznym narzędziem może okazać się specjalna mapa.
Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może często okazać się barierą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.
Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób