Pełnia Śnieżnego Księżyca 2022. Warto spojrzeć w niebo!

i

Autor: Fitschen / CC0 / pixabay.com Pełnia Śnieżnego Księżyca 2022. Warto spojrzeć w niebo!

Pełnia Śnieżnego Księżyca 2022. Warto spojrzeć w niebo!

2022-02-15 8:29

To druga w tym roku pełnia Księżyca. Nie bez powodu nazywana jest "śnieżną", gdyż przypada w środku zimy. Posiada również kilka innych określeń, które zwiastują zmianę pogody i nadejście wiosny. To wyjątkowe zjawisko będziemy mogli obserwować już niebawem na nocnym niebie. Kiedy i jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca 2022? Wyjaśniamy.

Pełnia Śnieżnego Księżyca (Snow Moon) - skąd wzięła się nazwa?

Nazwy kolejnych pełni Księżyca wywodzą się z Ameryki Północnej. Indianie określali każdą kolejną pełnię odrębną nazwą, zazwyczaj odnoszącą się do pory roku czy zjawisk przyrodniczych. W tym przypadku geneza nazwy jest dość prosta. O tej porze roku przypadają obfite opady śniegu, stąd takie określenie dla pełni Księżyca przypadającej w lutym.

Inne określenia pełni Księżyca przypadającej w lutym to Burzowa Pełnia Księżyca, Głodna Pełnia Księżyca, Pełnia Księżyca Lodu. Księżyc w pełni w lutym nazywany jest również "rogatym", "przyspieszającym" lub "dzikim". Nazwy te związane są przede wszystkim z porą roku, w której przypada pełnia, czyli zimą.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

Pełnia Śnieżnego Księżyca 2022 - kiedy przypada?

Księżyc wejdzie w fazę pełni w środę, 16 lutego 2022 o godzinie 17:59. Wtedy nabierze idealnie okrągłego kształtu. W takiej postaci będzie można podziwiać go przez bardzo krótki czas. Warto więc pospieszyć się z obserwacją.

Jak obserwować pełnię Śnieżnego Księżyca?

Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Wystarczy wyjrzeć przez okno. Nie jest do tego wymagany specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła, czyli do miejsc, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem". W tym przypadku bardzo pożytecznym narzędziem może okazać się specjalna mapa.

Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co w porze zimowej może często okazać się barierą nie do pokonania. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.

Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób

QUIZ. Czy masz szósty zmysł?

Pytanie 1 z 9
Jakie są Twoje sny?
Szczecin: Setki kormoranów na Odrze skutej lodem
Nasi Partnerzy polecają