Pogoda na 21 października. Wiatr nawet 140 km/h i jeszcze to! Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

i

Autor: Pixabay.com Pogoda na 21 października. Wiatr nawet 140 km/h i jeszcze to! Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW / zdjęcie ilustracyjne

Pogoda na dziś: 21 października. Wiatr nawet 140 km/h i jeszcze to! Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

2021-10-21 7:15

Pogoda na czwartek (21 października) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), zapowiada się koszmarnie. Czekają nas wichury, wiatr będzie wiał nawet do 140 km/h! Synoptycy wydali ostrzeżenia. Do tego jeszcze to - czekają nas deszcze i burze z gradem. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na dziś znajdziesz poniżej.

Zobacz koniecznie: Pogodowy pogrom w Polsce! Wiatr powala drzewa. Ofiary śmiertelne i ranni! [RELACJA NA ŻYWO]

Pogoda na dziś: 21 października. Wiatr nawet 140 km/h i jeszcze to! Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, nad Europą dominować będzie rozległy układ niskiego ciśnienia z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim, tylko południowy zachód oraz południowy wschód pozostaną w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska będzie pod wpływem wspomnianego niżu. Od północnego zachodu przemieszczać się będzie chłodny front atmosferyczny, za którym napłynie chłodna masa powietrza polarnego morskiego, wypierając ciepłą masę powietrza polarnego.

Jaka będzie pogoda w czwartek, 21.10.2021?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w czwartek, 21 października 2021 roku, prognozowane jest zachmurzenie umiarkowane i duże. Niestety, należy spodziewać się deszczu, a na północy miejscami nawet burze, lokalnie z gradem! W szczytowych partiach Sudetów i Tatr opady deszczu przechodzące w śnieg. Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

- Prognozowana wysokość opadów na północy kraju do 15 mm. Ciśnienie w Warszawie w południe wyniesie 985 hPa i początkowo będzie spadać, po południu zacznie rosnąć - podaje IMGW.

Synoptycy biją na alarm. Silny wiatr w czwartek

W czwartek, 21 października niemal całej Polsce obowiązywać będzie ostrzeżenie IMGW przed silnym wiatrem. Porywisty wiatr może stanowić zagrożenie, jak podają synoptycy, alert oznacza "wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, powodujących duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia. Niebezpieczne zjawiska lub skutki ich wystąpienia w silnym stopniu ograniczają prowadzenie działalności".

- Wiatr umiarkowany i dość silny, miejscami silny, do 45 km/h, a nad morzem bardzo silny, do 65 km/h, w porywach do 70 km/h na krańcach wschodnich kraju, na przeważającym obszarze do 90 km/h, na północnym zachodzie do 100 km/h, na wybrzeżu do 110 km/h, południowo-zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 120 km/h w Karpatach i do 140 km/h w Sudetach - informuje IMGW.

Zobacz też: Wszystkich Świętych 2021. Jaka pogoda na cmentarzach 1 listopada?

Jaka będzie temperatura 21.10.2021?

W czwartek (20 października) będzie ciepło, biorąc pod uwagę fakt, że mamy koniec października. Mimo wszystko, przyda się kurtka, a biorąc pod uwagę silny wiatr, również czapka!

- Temperatura maksymalna od 15°C do 18 °C , na Podhalu około 12 °C - czytamy na stronie IMGW.

Czytaj też: Orionidy 2021. Przed nami wyjątkowa noc spadających gwiazd. Kiedy je oglądać?

Noc z czwartku na piątek. Prognoza IMGW dla Polski

Jak informuje IMGW, w nocy z czwartku na piątek zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, na południu także rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu, na Podhalu także deszczu ze śniegiem, a wysoko w górach śniegu; na północy miejscami burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Pomorzu. Temperatura minimalna od 4°C do 7°C, w rejonach podgórskich około 2°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, na północnym wschodzie początkowo do 90 km/h, w pasie nadmorskim silny i bardzo silny, od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 110 km/h.

Taka będzie pogoda jesienią
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?