Potężne wichury w Polsce. Połamane drzewa, zniszczenia! Są ofiary śmiertelne

i

Autor: PAP/Marcin Bielecki Potężne wichury w Polsce. Relacja na żywo

Straszliwe wichury w Polsce. Cztery ofiary śmiertelne załamania pogody! Prognozy niepokoją [ZAPIS RELACJI]

Pogoda w Polsce zmienia się błyskawicznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia dla coraz większej liczby powiatów. Alertami pierwszego i drugiego stopnia IMGW objął już niemal cały kraj. W czwartek, 21 października 2021 roku, zrobi się bardzo niebezpiecznie. Silny wiatr już teraz stanowi poważne zagrożenie. Gdzie wieje najmocniej? W których regionach obowiązują ostrzeżenia pogodowe? Śledźcie pogodową relację na żywo na www.se.pl!

Pogoda w Polsce dynamicznie się zmienia. W czwartek, 21 października 2021 roku, w większości regionów jest bardzo niebezpiecznie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydaje ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia dla niemal wszystkich regionów. Jak wynika z prognoz, prędkość wiatru w górach może wzrosnąć do 140 km/h, a nad Bałtykiem do 110 km/h. Alerty opublikowane przez IMGW to nie przelewki. Groźne zjawiska pogodowe jeszcze przed południem dały o sobie znać na zachodzie kraju, gdzie wiatr powalił wiele drzew. Uszkodzone zostały samochody i nie obyło się bez poszkodowanych. Niestety, wichury mają występować dziś w niemal całej Polsce. Które regiony naszego kraju są najbardziej zagrożone? Jak zmienia się sytuacja pogodowa w czwartek, 21 października 2021 roku? Wszystkie aktualne informacje znajdziesz w tej relacji na żywo na www.se.pl.

Wichury w Polsce! Wiatr powala drzewa. Straż pożarna w akcji [RELACJA NA ŻYWO]

Śledź pogodową relację na żywo w czwartek, 21 października 2021 roku, tylko na www.se.pl.

23:55 Wichury w Polsce zebrały śmiertelne żniwo. Koniec relacji

Kończymy relację na dziś. Siła żywiołu była bezwzględna. Zapraszamy do śledzenia naszych kolejnych informacji pogodowych w serwisie Pogoda Super Express.

23:00 Cztery ofiary śmiertelne czwartkowych wichur, kilkanaście osób rannych! Koszmarne dane

Strażacy mają dziś ręce pełne roboty. Niestety, wichury okazały się tragiczne w skutkach. Co dalej z pogodą w Polsce? Prognozę na najbliższe godziny oraz piątek, 22 października 2021 roku, znajdziesz w osobnym artykule [TUTAJ].

22:13 Mazowieckie: 800 interwencji strażaków

Ponad 800 razy interweniowali do godz. 21 strażacy w związku z silnym wiatrem na terenie województwa mazowieckiego. Najwięcej zdarzeń zanotowano w Warszawie - 128, a także w powiatach: wołomińskim - 56, legionowskim - 51 i warszawskim zachodnim - 48.

21:38 Prawie 10 tys. interwencji strażaków

W ciągu ostatniej doby strażacy interweniowali ponad 9,7 tys. razy w związku z silnym wiatrem. Jak przekazała PAP Państwowa Straż Pożarna, do godz. 20.30 w czwartek strażacy przeprowadzili 9693 interwencje związane z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 2079, wielkopolskim - 1849, kujawsko-pomorskim - 1100, zachodniopomorskim - 831 i lubuskim - 784. W wyniku wichur zmarły cztery osoby. Cała czwórka to mieszkańcy województwa dolnośląskiego.

PSP do godz. 20.30 odnotowała 13 osób rannych, w tym pięciu ratowników - dwóch w województwie dolnośląskim i po jednym w województwach: zachodniopomorskim, wielkopolskim i mazowieckim.

21:15 Wichury w Polsce. Noc także wietrzna

Również nocą możemy się spodziewać silnych podmuchów wiatru. W niektórych przypadkach może wiać nawet 90 km/h. Dlatego też trzeba pamiętać, by nocą nie zostawić niczego na balkonie, zaparkować auto z dala od drzew i zrobić wszystko, by zabezpieczyć się przed ewentualnymi zniszczeniami.

21:00 Wichury w Polsce. Internauci wściekli! Chodzi o alert RCB

Wielu internautów zauważa fakt, że silny wiatr pojawił się w Polsce już w środę wieczorem. Tymczasem do niektórych alert RCB dotarł dopiero w czwartek po południu lub wieczorem.

20:38 Wichury w Łódzkiem. Spore utrudnienia na drogach

- W wielu miejscach województwa łódzkiego, m.in. na dk71 i A1, są utrudnienia w ruchu drogowym związane z usuwaniem drzew i konarów powalonych przez silny wiatr - podaje łódzkie biuro GDDiK.

20:21 Dolny Śląsk: Ponad 100 tys. mieszkańców bez prądu

Ponad 100 tys. mieszkańców Dolnego Śląska po wichurach przechodzących przez region jest pozbawionych energii elektrycznej – poinformowała w czwartek (21 października) wieczorem spółka Tauron. Szczegóły TUTAJ!

19:56 Wichury w Polsce. Fatalna prognozy IMGW

Wedle prognoz także w piątek można się spodziewać silnego wiatru. - Wejście nowej zatoki niżowej będzie wiązało się ze wzrostem prędkości wiatru na północnym zachodzie. Następnie ta strefa będzie się przemieszczać w głąb kraju. I znowu najsilniej zawieje na Wybrzeżu, gdzie wiatr osiągnie prędkość do 100 km/h. W głębi lądu wiatr nie powinien wiać z prędkościami wyższymi niż 70-75 km/h. Najładniejszą pogodę, bez deszczu i najsłabszymi podmuchami wiatru wiejącego do 55-60 km/h, będą mieli mieszkańcy południa kraju - podaje Kamil Walczak z IMGW. Synopytk podaje jednak, że będzie nieco spokojniej niż w czwartek.

19:36 Warmińsko-mazurskie: Ponad 500 interwencji strażaków w związku z silnym wiatrem

Strażacy z woj. warmińsko-mazurskiego już ponad 500 razy wyjeżdżali do interwencji związanych z silnym wiatrem. Ilość pracy jest tak duża, że strażacy nie są w stanie podawać szczegółów zdarzeń - podaje PAP.

19:21 Straszna tragedia we Wrocławiu. Wyprowadzali psa, zabiła ich wichura

Jedna z tragedii związanych z wichurami miała miejsce we Wrocławiu. Przy ulicy Żużlowców zginęły dwie osoby i pies. Szczegółowe informacje na temat okoliczności tego zdarzenia w naszym tekście.

19:10 Ponad 7,5 tys. razy interweniowali strażacy w związku z silnym wiatrem

W całej Polsce do do godz. 18 w czwartek strażacy przeprowadzili 7558 interwencji związanych z silnym wiatrem.  Najwięcej w województwach: dolnośląskim - 1613, wielkopolskim - 1597, kujawsko-pomorskim - 933, zachodniopomorskim - 751 i lubuskim - 730. Do tej pory odnotowano cztery przypadki ofiar śmiertelnych i 13 osób rannych.

18:54 Połamane drzewo, zerwana gałąź na aucie. Kto ponosi odpowiedzialność za szkodę?

Wiele osób zastanawia się, jak wygląda sytuacja w przypadku zniszczeń powstałych na skutek burzy czy silnego wiatru. Kto jest odpowiedzialny w takiej sytuacji? Czy dostanę odszkodowanie? Tego wszystkiego dowiesz się w naszym tekście.

18:37 Ponad 360 interwencji w woj. pomorskim

365 razy interweniowali strażacy, usuwając skutki silnego wiatru w województwie pomorskim - powiadomił w czwartek po południu oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Policji w Gdańsku mł. bryg. Łukasz Płusa. Interwencje dotyczyły głównie powalonych drzew.

18:25 Olsztyn: Wiatr zniszczył dach szkoły

Silny wiatr uszkodził dach na budynku szkoły podstawowej nr 2 w Olsztynie, na ogrodzenie szkoły podstawowej przy ul, Kętrzyńskiego spadło drzew. Dyrekcja szkoły poinformowała rodziców, że zagrożony teren odgrodzono taśmą, a wejście do budynku możliwe jest tylko od strony ul. Piłsudskiego.

18:10 Opolskie. Wiatr przewrócił ciężarówkę!

Utrudnienia dla kierowców, którzy wybierają się w trasę na Opolszczyźnie. Silny wiatr przewrócił ciężarówkę jadącą drogą krajową nr 94. Jak informuje dyżurny GDKKiA, w miejscowości Pawłów droga jest zablokowana. W woj. opolskim strażacy interweniowali już 150 razy.

18:00 Wichury w Polsce. Rozesłano Alert RCB

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega przed wichurami, które czekają nas w nocy z czwartku na piątek (21/22 października) oraz w piątek rano. Będzie bardzo mocno wiało w dziewięciu województwach. Zobaczcie szczegóły: Alert RCB przed wichurami. W nocy i rano będzie mocno wiało

17:50 Wichura w stolicy. Mur runął na kobietę

W godzinach popołudniowych silny wiatr dotarł też do Warszawy. Wystarczyło kilka chwil, by zebrał swoje żniwo. Mieszkańcy donoszą o połamanych gałęziach i drzewach.

CZYTAJ WIĘCEJ: Wichura w Warszawie. Mur runął na bezbronną kobietę. Druga oberwała znakiem

17:40 Wichury nad Polską. Miasta zamykają cmentarze

Niektóre miasta ze względu na silny, porywisty wiatr i bezpieczeństwo mieszkańców zamknęły cmentarze. Tak jest chociażby w Gdańsku, gdzie zamknięty został cmentarz komunalny, a także Park Oliwski.

17:30 Burza piaskowa koło Wolsztyna

Wichury nad Polską nie tylko wyrywają drzewa z korzeniami i blokują drogi. Dochodzi także do bardzo rzadkich zjawisk atmosferycznych. W Wielkopolsce, nieopodal Wolsztyna, pojawiła się burza piaskowa! Nagranie Polskich Łowców Burz mrozi krew w żyłach.

ZOBACZ WIĘCEJ: Burza piaskowa koło Wolsztyna! Nagranie mrozi krew w żyłach

17:20 Wielkopolskie. Dwa tysiące zgłoszeń do strażaków

Wielkopolscy strażacy przyjęli około dwóch tys. zgłoszeń w związku ze skutkami porywistych wiatrów. Straż pożarna wyjeżdża m.in. do powalonych drzew i zerwanych dachów. Zgłoszenia napływają z całego regionu. Dotyczą powalonych drzew, zablokowanych dróg czy zerwanych dachów. Prawdopodobnie dwie osoby odniosły obrażenia. Najwięcej zgłoszeń jest z Poznania. Mamy dla Was kilka zdjęć.

Wichura w Poznaniu. W regionie dwa tysiące interwencji strażaków. Zobacz galerię

17:00 RCB ostrzega przed silnym wiatrem. Dostaliście takiego SMS-a?

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysyła wiadomości w związku z wichurami szalejącymi nad Polską. "Uwaga! Dziś, w nocy i jutro rano silny wiatr (21/22.10). Możliwe utrudnienia komunikacyjne i przerwy w dostawie prądu. Zabezpiecz wolno stojące przedmioty." - czytamy w treści wiadomości. Centrum poinformowało na Twitterze, że wiadomości z ostrzeżeniem o silnym wietrze przesłano do odbiorców w woj. mazowieckim, wielkopolskim, dolnośląskim, lubuskim, warmińsko-mazurskim, podlaskim, kujawsko-pomorskim, pomorskim oraz zachodniopomorskim.

16:50 Połamane drzewa blokują tory, pociągi stoją

Nasz czytelnik, Pan Przemysław, informuje o opóźnieniach pociągów na zachodzie Polski. Winny jest oczywiście bardzo silny wiatr, który powala drzewa na tory i zrywa linie trakcyjne na skutek silnych wiatrów.

16:40 Wiatr sieje spustoszenie w Olsztynie

Informowaliśmy przed chwilą o wichurach na Warmii i Mazurach. Tak wygląda obecnie Park Kucosińskiego w Olsztynie:

16:25 Warmińsko-mazurskie. Wichura łamie drzewa, niebezpiecznie na chodnikach

Burz i wichury są również na Warmii i Mazurach. Straż pożarna notorycznie otrzymuje powiadomienia o drzewach, które spadły na samochody czy budynki. Wichura nadciągnęła od zachodu i tam odnotowano pierwsze uszkodzenia budynków. Silny wiatr zerwał liście z drzew, połamane gałęzie tarasują wiele osiedlowych chodników, czy alejek w parkach, na chodnikach jest mokro i ślisko.

16:15 Wichury i burze nad Polską. Gdzie jest najgorzej?

IMGW aktualizuje ostrzeżenia meteorologiczne. Zmiana wynika z obserwacji meteorologicznych, które potwierdzają, że strefa silnego wiatru przesunęła się nieco bardziej na południowy wschód względem prognoz. - Teraz ostrzeżenie 2. stopnia przed silnym wiatrem obowiązuje także w woj. łódzkim i częściowo mazowieckim, m.in. w okolicach Warszawy czy też Ostrołęki. Tu prognozowana prędkość wiatru w porywach może w najbliższych godzinach dochodzić do 90-105 km/h. Ostrzeżenie 1. stopnia zostało wydane z kolei dla części woj. małopolskiego, a także dla woj. świętokrzyskiego i lubelskiego. Prognozowana prędkość wiatru w porywach w najbliższych godzinach na tym obszarze to 70-90 km/h - czytamy we wpisie Polskich Łowców Burz w mediach społecznościowych.

16:05 Wichury w Polsce torpedują rozkład jazdy pociągów

Drzewa powalone na tory przez silny wiatr w województwach zachodniopomorskim, wielkopolskim, lubuskim, dolnośląskim i opolskim utrudniają życie podróżnym, także tych poruszających się pociągami. Jak informuje Karol Jakubowski z zespołu prasowego PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. służby śledzą alerty pogodowe i reagują. W stałej gotowości jest ponad 160 zespołów szybkiego usuwania usterek. Do godziny 14:00 stwierdzono 13 przypadków zmian w komunikacji. 

15:55 Zachodniopomorskie. 560 interwencji po wichurach

Ponad 560 razy wyjeżdżali od rana zachodniopomorscy strażacy do interwencji związanych z silnym wiatrem. Jak informuje rzecznik komendanta wojewódzkiego PSP kpt. Tomasz Kubiak, najwięcej interwencji było w powiatach gryfińskim - 56, myśliborskim - 54, stargardzkim - 43 i goleniowskim - 42. Strażacy wyjeżdżają głównie do powalonych drzew i złamanych gałęzi, kilka osób zostało poszkodowanych. W Gryfinie, po tym, jak drzewo spadło na samochód, ranny mężczyzna został przewieziony do szpitala. Poszkodowanych zostało także trzech pasażerów pociągu, który zderzył się z drzewem powalonym na tory w pobliżu Gryfic.

15:45 Opolskie. Drzewo spadło na operatora dźwigu

Wichury dają o sobie znać niemal w całym kraju. Na Opolszczyźnie strażacy otrzymali już kilkadziesiąt wezwań związanych z silnym wiatrem w regionie. Dotyczą one głównie zerwanych konarów drzew. W Paczkowie strażacy zostali wezwani do pomocy przy uwolnieniu operatora dźwigu, na który spadło przewrócone wiatrem drzewo. Rannego mężczyznę przewieziono do szpitala.

15:30 Gwałtowna burza w Olsztynie. Wichura łamała drzewa jak zapałki

Nad Olsztynem przeszła nie tylko wichura, ale i burza. Silny wiatr łamał drzewa jak zapałki. Tak było chociażby na studenckim osiedlu Kortowo, gdzie znajduje się Uniwersytet Warmińsko-Mazurski. Runęło kilka drzew w Parku Kortowskim.

15:20 Wichury nad Polską. Ponad 3,2 tys. interwencji strażaków

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna, w czwartek (21 października) do godz. 14:30 w związku z wichurami strażacy w całym kraju interweniowali ponad 3,2 tys. razy. Dane przekazał cytowany przez PAP bryg. Karol Kierzkowski z PSP. W wyniku wichur cztery osoby zginęły, a sześć zostało rannych. Najwięcej strażacy interweniowali w woj. dolnośląskim (952), a dalej: wielkopolskim (684), lubuskim (498), zachodniopomorskim (464) i kujawsko-pomorskim (211).

14:58 Gwałtowne wichury na Dolnym Śląsku. Są ofiary śmiertelne!

W Siechnicach gwałtowny podmuch przewrócił ścianę budynku, która przygniotła robotnika. Mimo natychmiastowej reanimacji, mężczyzny nie udało się uratować. Z kolei w miejscowości Rusko na drodze krajowej nr 5 w wyniku porywistego wiatru dachował samochód dostawczy. Kierowca zginął na miejscu [CZYTAJ WIĘCEJ].

14:32 Podkarpackie: Na busa spadł konar drzewa

Wiatr w miejscowości Leszczawa Dolna powalił część 500-letniego zabytkowego dębu. Więcej na ten temat piszemy w osobnym artykule [TUTAJ].

14:28 Silny wiatr w Polsce. Już prawie tysiąc interwencji strażaków!

Jak podaje Państwowa Straż Pożarna, w związku z silnym wiatrem strażacy wyjechali już dziś do niemal tysiąca zgłoszeń. Liczba ta będzie w najbliższych godzinach rosła. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziesz w tej relacji na żywo.

Mieszkańców wielu regionów Polski przed zmieniającą się pogodą ostrzegają IMGW oraz Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Potężna wichura we Wrocławiu.

14:15 Wichury nad Polską coraz silniejsze

Najnowsze prognozy synoptyków mówią, że na Pomorzu Zachodnim, nad samym Bałtykiem, prędkość wiatru może osiągnąć nawet 150 km/h! Uważajcie na siebie!

14:00 Potężny wiatr w Polsce. W Zachodniopomorskiem pociąg uderzył w drzewo powalone na tory

Do groźnego wypadku doszło w miejscowości Baszewice (powiat gryficki). Poszkodowane zostały trzy osoby, ale jedna z nich odmówiła pomocy. Z najnowszych doniesień wynika jednak, że ich stan nie jest poważny.

13:50 Wichury nad Polską przybierają na sile! Trudna sytuacja i setki interwencji strażaków

Silny wiatr daje o sobie znać w szczególności na zachodzie kraju. Poniżej załączamy nagranie z Wrocławia, gdzie wichury stają się coraz groźniejsze. Jeszcze bardziej niebezpiecznie jest na Pomorzu Zachodnim. Tam strażacy interweniowali dziś już ponad 200 razy. Niestety, jedna poszkodowana osoba trafiła do szpitala. Mężczyzna został ranny, gdy wiatr przewrócił drzewo na jego samochód w Gryfinie. W Lubuskiem służby również mają ręce pełne roboty. Dalsze prognozy są wyjątkowo niepokojące.

13:45 Wichury w Polsce. Robi się niebezpiecznie! Co mówią prognozy?

Sprawdź dzisiejszą prognozę pogody w artykule Pogoda na dziś: 21 października. Wiatr nawet 140 km/h i jeszcze to! Synoptycy biją na alarm. Prognoza IMGW!

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]