Pogoda na dziś: 22 pażdziernika. Wichury nie odpuszczą! Silny wiatr to nie wszystko. Prognoza IMGW

2021-10-22 7:05
Pogoda na  22 pażdziernika. Wichury nie odpuszczają! Niszczycielski wiatr to nie wszystko. Prognoza IMGW
Autor: hharencarova/pixabay.com Pogoda na 22 pażdziernika. Wichury nie odpuszczają! Niszczycielski wiatr to nie wszystko. Prognoza IMGW

Pogoda na piątek (22 października), jaką przewidują w Polsce specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), nie napawa optymizmem. Prognoza mówi o silnym wietrze, deszczu, a nawet burzach z gradem. Synoptycy nie mają dobrych wieści. Wciąż będzie mocno wiało. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na dziś, 22 października 2021 roku, znajdziesz poniżej.

Pogoda na dziś: 22 października. Wichury nie odpuszczają! Niszczycielski wiatr to nie wszystko. Prognoza IMGW

Jak informuje IMGW, nad Europą dominuje rozległy układ niskiego ciśnienia z głównym ośrodkiem nad Morzem Norweskim, tylko południowy zachód oraz południowy wschód kontynentu pozostają w obszarze podwyższonego ciśnienia. Polska jest pod wpływem wspomnianego niżu. Od północnego zachodu przemieszcza się chłodny front atmosferyczny, za którym napływa chłodna masa powietrza polarnego morskiego, wypierając ciepłą masę powietrza polarnego.

Jaka będzie pogoda w piątek, 22.10.2021?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) w piątek, 22 października 2021 roku prognozowane jest zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Początek weekendu w niektórych miejscach przyniesie deszcz, a nawet burze i burze z gradem!

- Na północy, zachodzie i w centrum oraz lokalnie w Bieszczadach przelotne opady deszczu; na północy miejscami burze, lokalnie z gradem. W szczytowych partiach Sudetów opady śniegu. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Pomorzu - podaje IMGW.

Jaka będzie temperatura w piątek?

W piątek, 22 października 2021 roku, termometry wskażą maksymalnie 12 stopni Celsjusza. Weekend rozpocznie się więc dość chłodno.

- Temperatura maksymalna od 7 do 11 stopni Celsjusza, lokalnie na południu około 12 stopni - czytamy na stronie IMGW.

W dodatku według ustaleń synoptyków z IMGW, wciąż będzie wiał silny wiatr!

- Wiatr umiarkowany i dość silny, w porywach do 70 km/h, nad morzem dość silny i silny, do 50 km/h, w porywach do 90 km/h, południowo-zachodni i zachodni. W szczytowych partiach gór porywy do 100 km/h w Karpatach i do 130 km/h w Sudetach - ostrzega IMGW.

Co robić, gdy wieje silny wiatr?

- Pamiętajmy o tym, aby pozamykać w domach drzwi i okna, a z balkonów i tarasów pousuwajmy przedmioty, które zdmuchnięte silnym podmuchem wiatru mogą zrobić komuś krzywdę. Unikajmy wchodzenia na zadrzewione tereny, nie wchodźmy do parków i lasów. Pamiętajmy o tym, aby nie parkować samochodów pod drzewami, ani pod reklamami wielkopowierzchniowymi - radzi bryg. Marcin Betleja, rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Zobacz też: Podkarpacie: strażacy interweniowali 50 razy! Silny wiatr dał popalić. Gdzie było najgorzej?

Noc z czwartku na piątek. Prognoza IMGW dla Polski

jak informuje IMGW, w nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, jedynie na Podkarpaciu początkowo małe. Przelotne opady deszczu, na Podhalu także deszczu ze śniegiem, a w szczytowych partiach gór śniegu. Na północy lokalnie burze. Prognozowana wysokość opadów do 15 mm na Pomorzu. Temperatura minimalna od 1°C do 5°C, nad morzem około 7°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na południowym wschodzie porywisty, na pozostałym obszarze w porywach do 65 km/h, na wybrzeżu miejscami dość silny i silny, do 45 km/h, w porywach do 80 km/h, z kierunków zachodnich. W szczytowych partiach gór porywy wiatru do 90 km/h w Tatrach i do 120 km/h w Sudetach - powodować będą zawieje śnieżne.

Zobacz też: Wszystkich Świętych 2021. Pogoda na cmentarzach 1 listopada i w długi weekend. Sprawdź!

Wichura powalała gałęzie i drzewa w Warszawie
Sonda
Czy pogoda wpływa na Twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE