Kiedy obserwować Orionidy 2021?

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com Kiedy obserwować Orionidy 2021?

Orionidy 2021. Przed nami wyjątkowa noc spadających gwiazd. Kiedy i gdzie je oglądać?

2021-10-21 21:58

Lubicie obserwować spadające gwiazdy? Ta informacja z pewnością ucieszy wszystkich miłośników astronomii. Już wkrótce na nocnym niebie będzie można zobaczyć niezwykłe zjawisko astronomiczne. Sprawdźcie, kiedy można zobaczyć Orionidy, czyli wyjątkowy rój meteorów. Jak obserwować to niecodzienne zjawisko? Tego nie można przegapić!

Październik jest wyjątkowym miesiącem dla obserwatorów zjawisk astronomicznych. W tym miesiącu na nocnym niebie można podziwiać aż dwa roje meteorów. Na początku miesiąca na nocnym niebie królowały Drakonidy, a teraz przyszła pora na Orionidy, których maksimum przypada już w najbliższym czasie. Przy sprzyjających warunkach atmosferycznych czeka nas wyjątkowy spektakl na niebie.

Orionidy 2021 - kiedy obserwować?

Zjawisko roju Orionidów, czyli meteorów związanych z kometą Halleya można obserwować w drugiej połowie października. Rój osiągnie swoje maksimum w nocy z 21 na 22 października. Szacuje się, że w ciągu godziny będzie można zobaczyć na niebie około 30 obiektów poruszających się z prędkością powyżej 66 kilometrów na sekundę. Oznacza to, że średnio co 2-3 minuty ujrzymy nad naszymi głowami spadającą gwiazdę. Dalszą część artykułu znajdziesz pod quizem.

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.

Jak obserwować Orionidy?

Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem bezchmurne niebo.

Wyspa Pucka w Szczecinie po "ulewie 40-lecia"