Niebezpieczna noc w całej Polsce. Alerty meteo, IMGW ostrzega

i

Autor: Zdjęcie ilustracyjne: Piotr Dziurman/Reporter IMGW ostrzega przed silnym wiatrem.

IMGW ostrzega

Niebezpieczna pogoda. Najgorzej będzie w nocy. IMGW ostrzega

2023-10-03 18:32

Przed nami niebezpieczna noc w pogodzie. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla niemal całej Polski. Wiatr może wiać z prędkością 90 km/h. Gdzie będzie najgorzej i kiedy pogoda ustabilizuje się? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Wichury nad Polską, sztorm na Bałtyku

Po bardzo ciepłym wtorku, z rekordowymi temperaturami, pogoda zmieni się diametralnie. Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w nocy z wtorku na środę (3/4 października), z zachodu na wschód kraju będzie przemieszczał się bardzo aktywny front chłodny. - Napłynie za nim wyraźnie chłodniejsze powietrze polarne morskie i będzie wiał silny wiatr. Mogą występować też burze, jednak z uwagi na szybkie przechodzenie frontu nie spodziewamy się wysokich wartości opadu, maksymalnie do 15 mm - prognozuje IMGW.

Wiatr przybierze na sile wieczorem, najpierw w zachodnich regionach kraju. Porywy wiatru mogą osiągnąć do 90 km/h, zwłaszcza w woj. dolnośląskim, lubuskim i nad morzem - w pierwszej połowie nocy. - Na Bałtyku obowiązuje ostrzeżenie przed silnym sztormem, wiatr w porywach do 10 w skali B - czytamy w komunikacie IMGW. Wiatr będzie słabł przenosząc się na wschód kraju, ale w centrum nadal wiać może z prędkością do 85 km/h. Nad ranem front będzie już we wschodnich regionach i tam wiatr powieje z prędkością do 65 km/h. Noc będzie dość ciepła jak na początek października, na termometrach 11°C-15°C.

IMGW ostrzega przed silnym wiatrem. Alerty pierwszego i drugiego stopnia

IMGW wydało alerty meteo pierwszego i drugiego stopnia przed silnym wiatrem. Spokojnie będzie jedynie w trzech wschodnich województwach: podlaskim, lubelskim i podkarpackim. Ostrzeżenia obowiązują od wtorkowego wieczora (3 października) do wczesnych godzin porannych w środę (4 października). Ostrzeżenia drugiego stopnia o silnym wietrze IMGW wydał dla województw: lubuskiego, dolnośląskiego oraz zachodniej części Wielkopolski, silnie wiać będzie również nad samym morzem.

Z kolei alerty pierwszego stopnia wydano dla województw:

 • zachodnio-pomorskiego,
 • pomorskiego,
 • warmińsko-mazurskiego,
 • mazowieckiego,
 • kujawsko-pomorskiego,
 • łódzkiego,
 • świętokrzyskiego,
 • małopolskiego,
 • śląskiego,
 • opolskiego,
 • wschodniej części województwa wielkopolskiego.

O silnym wietrze ostrzega również RCB. W środę (4 października) nadal będzie bardzo silny, a do tego zrobi się dużo chłodniej niż we wtorek. Na termometrach maksymalnie do 18-19°C. To o prawie 10 stopni mniej niż we wtorek. Porywy wiatru do 60 km/h, a nad morzem nawet do 80 km/h. W północnej Polsce możliwe także słabe burze. W kolejnych dniach nadal można spodziewać się porywistego wiatru.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...
Paweł Domagała o swojej przyszłości w Twoja Twarz Brzmi Znajomo! Okłamał dziennikarza!?
Nasi Partnerzy polecają