Pogoda w dniu wyborów wpłynie na wynik głosowania? Sprawdzamy, czy przyda się parasol

i

Autor: shutterstock, Julian Sojka/East News

Prognoza długoterminowa

Pogoda w dniu wyborów wpłynie na wynik głosowania? Sprawdzamy, czy przyda się parasol

2023-09-25 19:59

Zbliżają się wybory parlamentarne 2023. Do dnia głosowania pozostał niespełna miesiąc. Nie wszyscy podjęli już decyzję, czy stawią się przy urnach. Niektórzy wizytę w lokalu wyborczym uzależniają nawet od... pogody. Sprawdzamy więc, czy 15 października 2023 r. zmokniemy idąc na głosowanie.

Wybory 2023. Jaka będzie pogoda 15 października? Prognoza długoterminowa

Wybory parlamentarne to święto demokracji. Tego dnia obywatele mogą realnie wpływać na kształt sceny politycznej w kraju oraz wskazać ugrupowanie, które stworzy kolejny rząd. Mimo tego wiele osób rezygnuje z prawa do głosowania, które w Polsce nie jest obowiązkowe. Niektórzy twierdzą nawet, że ich udział w wyborach jest zależny od... pogody. Sprawdzamy więc, jaką aurę prognozują synoptycy na dzień 15 października 2023, kiedy odbędzie się elekcja.

Prognoza długoterminowa serwisu Accu Weather pokazuje, że w dniu wyborów warunki atmosferyczne będą bardzo podobne na terenie całego kraju. Żaden region nie będzie szczególnie uprzywilejowany pod względem pogody. Temperatura ma się mieścić w przedziale od 14 st. Celsjusza na północy i północnym wschodzie, po 17 st. Celsjusza na Górnym oraz Dolnym Śląsku. W pozostałej części kraju termometry pokażą 15-16 kresek powyżej zera.

Do wyborów pójdziemy bez parasoli. Będzie pochmurno, ale bez deszczu

Dobrą informacją jest brak prognozowanych opadów w dniu 15 października. Podczas wyborów w żadnym regionie Polski nie powinno padać, choć zdecydowana większość terytorium kraju będzie zachmurzona. Na przejaśnienia mogą liczyć tylko mieszkańcy Pomorza Zachodniego, Śląska oraz Podkarpacia.

Wygląda więc na to, że pogoda będzie czynnikiem neutralnym i nie wpłynie na wynik głosowania. Aura ani nie będzie odstraszać wyborców przed wyjściem z domu, ani nie będzie zachęcać do weekendowych wyjazdów powodujących absencję wyborczą. Pogoda będzie też w miarę podobna w każdym zakątku kraju, więc pod tym względem żaden okręg wyborczy nie zostanie uprzywilejowany.

QUIZ na przysłowia jesienne. Sprawdź, czy jesteś w tym mistrzem. Brawa za 7 punktów!

Pytanie 1 z 9
Uzupełnij brakujące słowo: "Kiedy wrzesień, to już jesień, wtedy ... pełna kieszeń"
Najważniejsze wybory. Debata - Kompilacja (24.09.2023)
Nasi Partnerzy polecają