Czegoś takiego w Polsce nie było od 100 lat! Ekspert mówi o rekordzie

i

Autor: dldusdn/cc0/Pixabay.com W Polsce notujemy na razie najcieplejszy wrzesień od 100 lat, o czym donosi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski

Czy wy też to czujecie?

Czegoś takiego nie było w Polsce od 100 lat! Ekspert mówi o rekordzie

2023-09-24 9:23

W Polsce notujemy na razie najcieplejszy wrzesień od 100 lat, o czym donosi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski. Średnia temperatura w tym miesiącu jest jak do tej pory wyższa o 3,6 stopnia Celsjusza od normy, a w dotychczas najcieplejszym wrześniu 1999 r. było to o 2,56 więcej. Jeśli taka pogoda się utrzyma, będzie nowy rekord temperatury we wrześniu.

Najcieplejszy wrzesień w Polsce od 100 lat. Będzie nowy rekord temperatury?

Rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski mówi w rozmowie z PAP, że tegoroczny wrzesień w Polsce jest najcieplejszy od 100 lat. Od momentu badań sięgających do początku XX w. rekordowe były trzy miesiące, tj. wrzesień w 1999, 1947 i 2006 r., gdy średnia temperatura była wyższą od normy o odpowiednio: 2,56; 2,53 i 2,51 stopnia. Tegoroczny wrzesień jest cieplejszy aż o 3,6 kreski. - Zostało niecałe 10 dni i patrząc na te prognozy, które mają być w kolejnych dniach, to nie ma szans, aby tegoroczny wrzesień spadł z pudła. Może troszkę się obniży średnia, może będzie 3,3 lub 3,2 st. wyższa, ale będzie na tym pierwszym miejscu - dodaje Walijewski. Nowy rekord temperatury we wrześniu zostanie prawdopodobnie ogłoszony również dla całego świata, bo tak jak podaje Światowa Agencja Meteorologiczna na podstawie dotychczasowych danych, tak ciepłego miesiąca jeszcze nie było. To nie wszystko.

- Rekordowo ciepła jest też woda wszechoceanu - mówi PAP rzecznik IMGW.

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...
Psy myśliwskie opanowały bydgoski Myślęcinek
Nasi Partnerzy polecają