Pogoda zaskoczy w październiku. Anomalie temperatury przez cały miesiąc, a do tego zgniłe wyże

i

Autor: Shutterstock

Prognoza długoterminowa

Pogoda zaskoczy w październiku. Anomalie temperatury przez cały miesiąc, a do tego zgniłe wyże

2023-09-20 17:26

Pojawiły się już długoterminowe prognozy pogody na październik 2023. Prognozy stworzone na podstawie modeli ECMWF EPS oraz CFS są mocno zaskakujące. Co prawda możemy się spodziewać wysokich - jak na październik - temperatur, lecz synoptycy mają również złą wiadomość. W październiku nad Polską będą pojawiać się zgniłe wyże.

Długoterminowa prognoza pogody na październik 2023. Model wskazuje na dodatnie anomalie temperatury

Październik 2023 już za zapasem, a w związku z tym wiele osób zastanawia się, jaka pogoda będzie w przyszłym miesiącu? Według modelu ECMWF EPS w październiku możemy się spodziewać wyjątkowego ciepła, jak na tę porę roku. Prognoza wskazuje, że przez cały miesiąc będą się utrzymywać dodatnie anomalie temperatury. To oznacza, że będzie cieplej niż w poprzednich latach (średnia jest stworzona na podstawie danych z lat 1991-2020). Dodatnie anomalie temperatury będą odczuwalne zwłaszcza w pierwszej połowie października. W drugiej połowie miesiąca dodatnie anomalie również wystąpię, lecz nie będą już tak silne.

Powody do zadowolenia mają zwłaszcza mieszkańcy północnej Polski. Przez większość października będzie tam cieplej o ponad 3 st. Celsjusza niż wynosi średnia z minionych lat. Październik ma też być stosunkowo suchy. Opady pojawią się dopiero w drugiej połowie miesiąca. 

Pogoda zaskoczy w październiku. Anomalie temperatury przez cały miesiąc, a do tego zgniłe wyże

i

Autor: IMGW W październiku 2023 w Polsce mają występować dodatnie anomalie temperatury.

W październiku nad Polską pojawią się zgniłe wyże. Będzie pochmurno i mglisto

Wysokie temperatury prognozowane w październiku to dobra wiadomość, niestety jest też gorsza informacja. Pogodę w przyszłym miesiącu będą psuć zgniłe wyże. Jesienią często pojawiają się one w Polsce, kończąc okresy babiego lata i słonecznej aury.

W październiku 2023 r. będziemy pomiędzy niżami z zachodu i północy oraz wyżami lokującymi się głównie na wschodzie, południowym wschodzie przez około 40-60% czasu. Powinno to zapewnić okresy babiego lata i złotej polskiej jesieni. Zdarzą się okresy, gdy to stery nad pogodą przejmą antycyklony, stabilizując na dłużej warunki pogodowe, mogą jednak pojawiać się coraz częściej zgniłe wyże z częstymi mgłami i podinwersyjnymi chmurami stratus i stratocumulus, ale także i przejściowe układy Omega, przynosząc w wielu regionach pogodną aurę - podaje portal fanipogody.pl.

Zgniłe wyże charakteryzują się wysokim ciśnieniem atmosferycznym, brakiem silnych podmuchów wiatru, dużym zachmurzeniem oraz gęstymi mgłami. 

QUIZ. Co przynosi jesień? Przyjemny, ale trudny test. Zestaw pytań, który przeniesie cię w niesamowity klimat złotej polskiej jesieni

Pytanie 1 z 10
Zaczynamy od piosenki. „Idzie lasem Pani Jesień”, a co w koszu niesie?
Szokujące oświadczenie Grzegorza G., który po pijanemu zabił rodziców 3 chłopców
Listen on Spreaker.