Fala upałów w Polsce. Żar leje się z nieba, pogodowe mapy IMGW nie pozostawiają złudzeń

i

Autor: Shutterstock Fala upałów w Polsce. Żar leje się z nieba, pogodowe mapy IMGW nie pozostawiają złudzeń

Tropikalne upały

Fala upałów w Polsce. Żar poleje się z nieba, pogodowe mapy IMGW nie pozostawiają złudzeń

2022-08-04 8:01

Fala upałów dotarła do Polski. Przed nami upalny dzień w niemal całym kraju. Sytuacja jest na tyle poważna, że Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wydał alerty meteo pierwszego i drugiego stopnia przed upałami. Jeszcze w środę (3 sierpnia) upalnie było głównie w zachodniej Polsce. W czwartek (4 sierpnia) mapa upałów IMGW pokazuje, że ciężko znaleźć białe punkty, które nie są zaznaczone przez IMGW żółtym lub pomarańczowym kolorem. W niektórych miejscach termometry mogą pokazać nawet 36 °C. Co mówią mapy upałów w czwartek, 4 sierpnia? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Mapy upałów IMGW (4 sierpnia). Fala upałów rozlewa się po całej Polsce

Czwartek (4 sierpnia) będzie upalnym dniem w niemal całej Polsce. Potwierdzają to mapy upałów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Synoptycy ostrzegają przed upałami. IMGW wydało ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia na niemal całym obszarze kraju. Z map upałów komunikatów IMGW wynika, że 4 sierpnia w większości miejscowości w Polsce termometry pokażą powyżej 30°C. - W dzień bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temperatura maksymalna od 27°C na północnym wschodzie, 30°C w centrum do 36°C na zachodzie; w rejonach podgórskich około 26°C. Wiatr słaby i umiarkowany, południowo-wschodni i południowy - czytamy w komunikacie IMGW.

Pogodowe alerty pierwszego i drugiego stopnia o upałach dotyczą niemal całego kraju, z wyjątkiem woj. podlaskiego, a także części województw: warmińsko-mazurskiego, mazowieckiego i lubelskiego. Upały w Polsce mają być też w piątek (5 sierpnia). Przed nami zatem dni, w których będziemy musieli mierzyć się z duchotą i skwarem. Sierpniowy upał w Polsce będzie tym trudniejszy dla nas, że - jak podaje portal twojapogoda.pl - przyczyną aktualnej pogody jest rozległy wyż, który sprawia, że wiatr jest słaby, a jego średnia prędkość to zaledwie 5 km/h. Oznacza to, że wiatr nie ochłodzi nas przed upałem. Musimy zatem szukać innych sposobów. Jak na pewno nie poradzimy sobie z upałem? Odpowiedź znajdziecie pod tym linkiem. Te sposoby na upał to mit. Otwieranie okien, zimny prysznic, jedzenie lodów - nie rób tego, gdy jest gorąco, bo tylko pogorszysz sprawę!

CZYTAJ TEŻ: Inwazja komarów! Pogoda sprzyja ich aktywności. Te regiony narażone są najbardziej

Sonda
Twój sposób na upały to:
Osy zabiły strażaka Marcina
Nasi Partnerzy polecają