Burze z gradem, do tego wichury do 70 km/h i jeszcze to! Wiemy, gdzie będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 6.08.2022]

i

Autor: FelixMittermeier/Pixabay.com Burze z gradem, do tego wichury do 70 km/h i jeszcze to! Wiemy, gdzie będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 6.08.2022]

Prognoza IMGW

Burze z gradem, do tego wichury do 70 km/h i jeszcze to! Wiemy, gdzie będzie najgorzej [Prognoza IMGW na 6.08.2022]

2022-08-05 12:03

Pogoda na sobotę (6 sierpnia 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada się gorąco! Do tego jednak w części Polski mogą wystąpić burze z gradem i porywistym wiatrem. Synoptycy IMGW wydali ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Poniżej szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę, 6 sierpnia 2022.

Jak informuje IMGW, nad Europą dominują rozległe wyże z głównymi centrami nad Atlantykiem oraz zachodnią Rosją, jedynie północ i częściowo centrum kontynentu znajdują się w zasięgu niżu znad Morza Norweskiego oraz związanego z nim frontu atmosferycznego. Nad zachodnią połowę Polski nasuwa się zatoka niżowa z chłodnym frontem atmosferycznym, poprzedzonym linią zbieżności wiatru, pozostała część kraju jest na skraju wyżu znad Rosji. Przeważająca część Polski pozostaje w upalnej masie powietrza zwrotnikowego, tylko nad krańce północno-zachodnie pod wieczór zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Zobacz też: Historyczna anomalia. Naukowcy w szoku! Ziemia obraca się coraz szybciej

Jaka będzie pogoda w sobotę, 6 sierpnia 2022?

Jak wynika z informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę (6.08.2022) na zachodzie i północnym zachodzie zachmurzenie przeważnie małe, bez opadów. W części Polski pojawią się burze.

- Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże, tylko rano na południowym wschodzie małe; przelotne opady deszczu, miejscami burze, również z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do 20 mm, w Karpatach do 25 mm – podaje IMGW.

W zachodniej części Polski wydano ostrzeżenia drugiego i pierwszego stopnia w trzystopniowej skali przed burzami z gradem. 

Jaka będzie temperatura 6.08.2022?

W sobotę wciąż będzie ciepło, a miejscami upalnie. Gdzie żar będzie lał się z nieba?

- Temperatura maksymalna od 19 st. C, 20 st. C na krańcach północnych, 22 st. C, 26 st. C na przeważającym obszarze kraju, do 30 st. C, 32 st. C na południowym wschodzie – czytamy na stronie IMGW.

Wiatr słaby i umiarkowany, północno-zachodni i północny, na wschodzie początkowo z kierunków południowych. W czasie burz wiatr w porywach do 70 km/h.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z soboty na niedzielę (6.08.2022/7.08.2022)

Jak podaje IMGW w nocy z soboty na niedzielę (6.08.2022/7.08.2022) na przeważającym obszarze kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe, na północy okresami umiarkowane. Na południowym wschodzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, przelotne opady deszczu, stopniowo zanikające. Prognozowana suma opadów miejscami około 10 mm. Temperatura minimalna od 9°C do 13°C, nad morzem i na południowym wschodzie do 15°C. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu i na południowym wschodzie porywisty, początkowo w porywach do 55 km/h, z kierunków północnych, na północy kraju także zachodni.

Chwile grozy. Kajakarze nie mogli wrócić do brzegu
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE