Tropikalne noce

i

Autor: Shutterstock Nadchodzą tropikalne noce w Polsce! Gdzie będzie najgorzej?

Tropikalne noce

Tropikalne noce w Polsce! Złowieszcze prognozy i ostrzeżenia meteorologów IMGW. Noc stanie się koszmarem

2022-08-04 10:32

Tropikalne noce to zjawisko, które jeszcze w poprzednim stuleciu nie występowało w Polsce. Aktualnie musimy się z nim zmagać coraz częściej. Synoptycy IMGW ostrzegają, że przed nami kolejna fala upałów, a wraz z nią mają nadejść kolejne tropikalne noce. Mogą się okazać prawdziwym koszmarem! Problemy z zasypianiem to tylko początek. Gdzie zapowiadane są tropikalne noce w Polsce? Prognoza pogody na najbliższe dni nie zostawia złudzeń. Sprawdźcie złowieszcze prognozy pogody i ostrzeżenia IMGW.

Tropikalne noce - co to za zjawisko?

Tropikalne noce to bardzo uciążliwe zjawisko, które nie daje ani chwili wytchnienia od upałów, z którymi zmagamy się w ciągu dnia. O tropikalnych nocach mówimy, gdy temperatury w nocy nie spadają poniżej 20 stopni C. Powoduje to często problemy z zasypianiem. W sypialniach jest ciepło i duszno, a to przynosi koszmarne, nieprzespane noce. Sen w temperaturze powyżej 20 stopni C sprawia, że budzimy się niewypoczęci i wciąż zmęczeni. Skutki tropikalnych nocy dużo bardziej mogą odczuwać mieszkańcy miast. W mieszkaniach i domach ulokowanych pośród betonowej zabudowy, w warunkach tzw. miejskiej wyspy ciepła, temperatury mogą być jeszcze wyższe niż te prognozowane. Tropikalne noce to zjawisko, które pojawiło się w Polsce dopiero w tym stuleciu. Wszystko przez zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu. Niestety, liczba tropikalnych nocy z roku na rok rośnie.

Przeczytaj koniecznie: Te sposoby na upał to mit. Otwieranie okien, zimny prysznic, jedzenie lodów - nie rób tego, gdy jest gorąco, bo tylko pogorszysz sprawę!

Tropikalne noce w Polsce 4-5 sierpnia 2022

IMGW opublikował ostrzeżenia drugiego stopnia dotyczące upałów dla większości województw w całej Polsce. Synoptycy prognozują tropikalne upały - termometry mają pokazać nawet 36 stopni C! Gorąco ma być w czwartek, 4 sierpnia oraz w piątek, 5 sierpnia. Sobota ma przynieść odrobinę wytchnienia. W związku z nadchodzącą falą upałów, eksperci serwisu dobrapogoda24.pl ostrzegają przed tropikalnymi nocami w Polsce. Najgorzej ma być w nocy z czwartku na piątek (4/5 sierpnia 2022) na zachodzie kraju oraz miejscami na wybrzeżu. Z kolei w nocy z piątku na sobotę (5/6 sierpnia 2022) z tropikalnymi nocami będą się zmagać mieszkańcy wschodniej Polski.

Zobacz w naszej galerii, czego nie robić w upały. Na liście m.in. otwieranie okien, lody, czy jedzenie kanapek. SPRAWDŹ SZCZEGÓŁY W NASZEJ GALERII - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

- Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień w czwartek od 33°C do 36°C. Temperatura minimalna w nocy od 17°C do 20°C - czytamy w komunikacie dla powiatu drawskiego, który opublikował IMGW.

Tropikalne noce i upały w ciągu dnia. Jak się chronić przed upałem?

W pierwszym tygodniu sierpnia zmagamy się z kolejną falą upałów w Polsce. Jak wynika z ostrzeżeń IMGW, momentami termometry będą pokazywać nawet 36 stopni Celsjusza. Upał będzie nie do wytrzymania. Należy zachować ostrożność i pamiętać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa. Koniecznie się z nimi zapoznajcie!

  • Należy pić wodę. Warto jednak pamiętać, że podczas upałów należy pić, nawet jeżeli nie odczuwamy pragnienia;
  • Powstrzymajmy się lub znacznie ograniczmy palenie, ponieważ wysuszają błony śluzowe i powoduje przyspieszenie akcji serca;
  • Należy również wystrzegać się alkoholu, nawet jeśli zimne piwo wydaje się nam najlepszym rozwiązaniem na ochłodę. Alkohol gasi pragnienie na krótko i działa moczopędnie, co prowadzi do odwodnienia organizmu;
  • Najlepsza dieta na upał to lekkostrawna dieta śródziemnomorska - najlepiej, jeśli w taką pogodę dużo warzyw;
  • Najlepiej przebywać w klimatyzowanych pomieszczeniach, a jeśli to niemożliwe – chłodzić się wiatrakiem.
  • W mieście najlepiej mieć przygotowaną listę miejsc w pobliżu domu czy na trasie do pracy (szkoły), w których można się schronić.
  • Nie wychodźmy z domu bez nakrycia głowy.

W najbliższych dniach zalecamy regularne sprawdzenie ostrzeżeń IMGW. Aktualne prognozy regularnie analizujemy w naszym serwisie pogoda.se.pl.

Sonda
Lubisz kiedy jest upał?
Pies uwięziony na balkonie w upał!