Pogoda

i

Autor: Shutterstock Najpierw upał, później burze i gwałtowne ochłodzenie. Przed nami dynamiczny czas w pogodzie.

Nadchodzi załamanie pogody

W sobotę się zacznie, aż chce się płakać. Ta prognoza pogody nie zostawia złudzeń

2023-06-22 9:41

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin w pogodzie wiele się wydarzy. Jeszcze w czwartek (22 czerwca) wciąż w wielu miejscach Polski będzie bardzo gorąco. Ulgą dla zmęczonych upałem i duchotą będą burze, choć podczas burz należy przygotować się na opady deszczu, gradu i porywisty wiatr. Na tym nie koniec. Po burzowym czasie nastąpi potężne ochłodzenie! Wielu z nas nie tak wyobrażało sobie początek lata i pierwsze godziny wakacji. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Upały i noc tropikalna w Polsce. Wkrótce gwałtowne ochłodzenie

Przed nami bardzo dynamiczna pogoda. W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin będzie gorąco, burzowo, a później dość chłodno jak na końcówkę czerwca. Czwartek (22 czerwca) będzie kolejnym upalnym dniem. W wielu miejscach temperatura przekroczy 30 stopni Celsjusza. Za nami też bardzo ciepła noc. Eksperci z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zaobserwowali zjawisko tropikalnej nocy, czyli nocy, w której temperatura przy powierzchni ziemi przekracza 20 stopni Celsjusza. IMGW wydało też ostrzeżenia II stopnia, czyli pomarańczowe alerty meteo przed upałem dla południowej i zachodniej Polski. - Prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień miejscami od 30°C do 32°C. Temperatura minimalna w nocy miejscami 18°C - czytamy w komunikacie IMGW.

Burze, grad i ulewy nad Polską. Po nich drastyczny spadek temperatury

Niebawem to się jednak zmieni. Zanim nastąpi gwałtowne ochłodzenie, nad Polską przejdą gwałtowne burze. Niestety, burzom mogą towarzyszyć ulewne deszcze, grad oraz porywisty wiatr. Jak informuje portal twojapogoda.pl, załamanie pogody nastąpi w nocy z czwartku na piątek (22/23 czerwca). Piątek (23 czerwca) to dalszy ciąg burz. Grzmieć i błyskać się będzie w większości kraju, a najsilniejszych burz należy spodziewać się na południu, wschodzie i w centrum kraju. Uwaga na ulewny deszcz. - Uprzedzamy, że może spaść do 30-50 litrów deszczu na metr kwadratowy, przez co możliwe są lokalne podtopienia dróg i zabudowań. Grad może mieć średnicę do 3-4 cm i uszkadzać dachy zabudowań, karoserie samochodowe i uprawy. Porywisty wiatr, osiągający do 90 km/h, może dodatkowo zrywać linie energetyczne i łamać gałęzie - czytamy w artykule na twojapogoda.pl.

Po burzach nadejdzie gwałtowne ochłodzenie. Temperatura spadnie o kilkanaście stopni. Szczególnie chłodnym dniem będzie sobota (24 czerwca). Tam, gdzie jeszcze niedawno ludzi męczył skwar i duchota, nagle zrobi się bardzo zimno, jak na końcówkę czerwca. Na północnym zachodzie temperatura nie przekroczy 15 stopni Celsjusza. W weekend będzie dużo chłodniej niż w ostatnich dniach. Co więcej, odczuwalna temperatura może być jeszcze niższa z powodu prognozowanego deszczu i wiatru.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Czerwone owady opanowały centrum miasta. Budzą odrazę, ale są bardzo pożyteczne. Nie zabijaj ich!

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Jakie powinno być lato 2023?
Express Biedrzyckiej - Michał KAMIŃSKI
Listen on Spreaker.