Susza na Litwie doprowadziła do powstania toksycznego pyłu - zdjęcie poglądowe

i

Autor: pixabay.com

Susza nie do zniesienia!

Toksyczny pył coraz bliżej Polski! Ekstremalna pogoda daje się we znaki

2023-06-21 9:45

Pogoda w Polsce daje się ostro we znaki! Upały sprawiają, że wielu ludzi z zaniepokojeniem patrzy na termometry. Wysokie temperatury i duże nasłonecznienie doprowadzają do suszy, którą widać w naszym kraju w szczególności w lasach, gdzie wzrasta zagrożenie pożarowe. Ekstremalna pogoda występuje również przy granicy z Polską. Susza doprowadziła do powstania toksycznego pyłu, który pojawił się u naszego sąsiada.

Upały i mała ilość opadów. Susza w Polsce

Upały, jakie w ostatnim czasie pojawiły się w Polsce, mają fatalne skutki. Susza dotknęła wiele miejsc. Wszystko przez wysokie temperatury, które w wielu miejscach zaczęły przekraczać 30 stopni Celsjusza. Do tego brak opadów i wysokie nasłonecznienie sprawiają, że dochodzi do naprawdę szokujących zjawisk. Jak wskazują mapy IMGW, stan wód w wielu rzekach utrzymuje się na niskim poziomie. Media obiegła także informacja, że z jeziora położonego w Skrzatuszu dosłownie wyparowała woda. Zamiast niej można zobaczyć popękane i wyschnięte dno. Również rolnicy zaczynają przyznawać, że susza w Polsce może wpłynąć na plony. Jak podaje spidersweb.pl, może one doprowadzić do sporych strat w sektorze rolniczym. Rzecznik prasowy Solidarności Rolników Indywidualnych Adrian Wawrzyniak przyznał, że obniżka plonów jest przesądzona.

Toksyczny pył coraz bliżej Polski

Nie tylko u nas sytuacja jest nieciekawa. Susza panuje także u naszych sąsiadów. Na Litwie sytuacja jest katastrofalna. jak informuje Wirtualna Polska, powołując się na zagraniczne media, w miejscach, gdzie ziemia jest mocno wysuszona, unosi się powietrze zanieczyszczone dwutlenkiem węgla i mikroplastikami. Pył pojawił się w w stolicy kraju, Wilnie. Wedle prognoz ma być jeszcze gorzej. Takie są skutki upałów, ale przede wszystkim mniejszej ilości opadów. - Średnia suma opadów w maju to zazwyczaj 53 mm, ale w tym roku wyniosła tylko 16 mm, a w niektórych miejscach mniej niż 10 mm - powiedziała Gytis Valaika z Litewskiej Służby Hydrometeorologicznej. Fatalna sytuacja panuje także w zachodniej części Litwy. To obszar rolniczy i nastawiony na hodowlę zwierząt. Również na Litwie mówi się o nieurodzaju.

Sonda
Czy Polsce grozi susza?
Susza dotknęła Polaków. Wsie regularnie cierpią na brak wody