Upały w Polsce w końcówce kwietnia?! Historia zna takie przypadki

i

Autor: SHUTTERSTOCK Upały w Polsce w końcówce kwietnia?! Historia zna takie przypadki.

Upały w Polsce w końcówce kwietnia?! Historia zna takie przypadki

2022-04-22 9:58

Upały w kwietniu w Polsce? Patrząc na to, co obecnie dzieje się za oknami, wydaje się to wręcz niemożliwe. Historia zna jednak przypadki, kiedy to lato, chociaż na chwilę, zawitało do Polski w środku wiosny. Trudno w to uwierzyć, ale bywały w naszym kraju takie dni kwietnia, kiedy termometry pokazywały ponad 30 stopni Celsjusza. Szczegóły w dalszej części artykułu.

Wielu z nas tęskni za powrotem ciepła. Kalendarzowa wiosna trwa już od miesiąca, ale ciepłe oblicze wiosny ujawniało się do tej pory bardzo rzadko. Słońca i wysokich temperatur było jak na lekarstwo. Znacznie częściej Polacy wiosną 2022 doświadczali wichur, deszczu, a także... śniegu i mrozu. Znane powiedzenie mówi "kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata". Trudno może w to uwierzyć, ale kwiecień w Polsce bywał naprawdę gorący. Nie od dziś wiadomo, że pogoda to niezły figlarz.

Wcale nie trzeba cofać się o kilkadziesiąt lat, aby wspominać kwietniowe upały w Polsce. W kwietniu 2012 upał był tak duży, że nigdy wcześniej synoptycy nie doświadczyli czegoś takiego, odkąd zajmują się pomiarami temperatury. 29 kwietnia w Słupcy (woj. wielkopolskie) termometry pokazały aż 33 stopni Celsjusza! I to w cieniu! W innych regionach Polski było równie gorąco. 31 stopni Celsjusza zmierzono w największych polskich miastach: Warszawie, Krakowie, Poznaniu i Toruniu. 30 stopni Celsjusza było też we Wrocławiu, Bydgoszczy i Gorzowie Wielkopolskim.

Upały w kwietniu 2022? Prognozy nie pozostawiają złudzeń

To nie jedyny taki przypadek w ostatnich latach. 22 kwietnia 1968 roku, a więc dokładnie 54 lata temu temperatura przekroczyła 30 stopni Celsjusza w wielu miejscowościach zachodniej i północno-zachodniej Polski. 23 kwietnia w Trzebiechowie na Ziemi Lubuskiej odnotowano aż 32 stopnie. Niewiele chłodniej było też w Zielonej Górze, Gorzowie Wielkopolskim i Gdańsku. W Polsce to niemal incydentalne przypadki, aby już w kwietniu termometry pokazywały temperaturę powyżej 30 stopni Celsjusza.

Przed nami ostatnie dni kwietnia 2022. Czy jest szansa, że i ten rok przyniesie upały w kwietniu? Na razie nie mamy dobrych wiadomości. Najnowsze prognozy dają niewielkie nadzieje na upały, ale na południu i na południowym wschodzie Polski może być bardzo ciepło. Temperatura może wzrosnąć nawet do 25 stopni Celsjusza.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Co się dzieje z pogodą w kwietniu?! Takie temperatury kilka razy na 100 lat! IMGW o zagrożeniu klimatycznym

Źródło: twojapogoda.pl

Sonda
Twój sposób na upały to:
Donald Tusk kończy 65 lat
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany