Upał nawet 37°C! Do tego burze z gradem i jeszcze stanie się to! Synoptycy biją na alarm [Prognoza IMGW na 30.06.2022]

i

Autor: FelixMittermeier /pixabay.com Upał nawet 37°C! Do tego burze z gradem i jeszcze stanie się to! Synoptycy biją na alarm [Prognoza IMGW na 30.06.2022]

Upał nawet 37°C! Do tego burze z gradem i jeszcze stanie się to! Synoptycy biją na alarm [Prognoza IMGW na 30.06.2022]

2022-06-30 7:11

Pogoda na czwartek (30 czerwca 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) zapowiada się iście upalnie! Termometry mogą wskazać nawet 37°C. Synoptycy wydali alerty trzeciego stopnia. W dodatku w czwartek czekają nas burze z gradem i wichury, nawet do 90 km/h! Meteorolodzy wydali również ostrzeżenia przed podtopieniami. Poniżej szczegóły prognozy pogody dla Polski na czwartek, 30 czerwca 2022.

Jak informuje IMGW nad Europą północną i częściowo środkową dominują wyże, pozostałe części kontynentu obejmują niże. Polska jest w zasięgu słabego wyżu z centrum w rejonie Cieśniny Duńskiej, na krańcach południowych zaznacza się płytka zatoka niżowa. Od Suwalszczyzny po Wielkopolskę przebiega falujący front atmosferyczny. Nad północno zachodnią Polskę napływa chłodniejsze powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w gorącej masie powietrza pochodzenia zwrotnikowego.

Zobacz też: Afrykańskie upały nawet w Arktyce! Takich temperatur nikt tam nie pamięta

Jaka będzie pogoda w czwartek, 30 czerwca 2022?

Jak wynika z informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w czwartek 30.06.2022 zachmurzenie umiarkowane i duże, na wschodzie gdzieniegdzie małe. Eksperci prognozują  przelotne opady deszczu oraz burze.

- Najgroźniejsze zjawiska wystąpią w pasie od woj. pomorskiego i zachodu woj. warmińsko-mazurskiego po Śląsk, tutaj prognozowane opady w czasie burz do 40 mm - czytamy na stronie IMGW.

Zobacz również: Susza w Polsce. Gminy zakazują podlewania ogródków! Czy zabraknie wody?

Ostrzeżenia przed podtopieniami

Ulewy i burze mogą powodować gwałtowny wzrost stanów wody - prognozuje IMGW. Hydrolodzy ostrzegają przed podtopieniami. Ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego stopnia przed gwałtownymi wzrostami stanów wód obowiązują od środowego popołudnia do czwartku w województwach dolnośląskim, opolskim, śląskim, małopolskim i części podkarpackiego.

Jaka będzie temperatura 30.06.2022?

Według informacji przekazanych przez IMGW, w czwartek upalnie, temperatura maksymalna od 22°C na Nizinie Szczecińskiej do 33°C w centrum i 37°C na południowym wschodzie, nad morzem około 21°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h.

Synoptycy wydali ostrzeżenia przed upałami. Alert najwyższego - trzeciego stopnia obowiązuje w województwach małopolskim, podkarpackim i lubelskim.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z czwartku na piątek (30.06.2022/1.07.2022)

Według informacji podanych przez IMGW, w nocy z czwartku na piątek (30.06.2022/1.07.2022) zachmurzenie duże z rozpogodzeniami. Przelotne opady deszczu oraz burze. Najgroźniejsze zjawiska wystąpią w pasie od Zatoki Gdańskiej po Dolny Śląsk, tutaj prognozowane opady w czasie burz do 20 mm, lokalnie do 30 mm. Temperatura minimalna od 16°C do 21°C. Wiatr słaby, z kierunków wschodnich. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h.

Łąki kwietne w Rzeszowie
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany