Tropikalne upały, do tego burze i wichury nawet 130 km/h, a to nie wszystko! Synoptycy ostrzegają [Prognoza IMGW na 1.07.2022]

i

Autor: bogitw /Pixabay.com Tropikalne upały, do tego burze i wichury nawet 130 km/h, a to nie wszystko! Synoptycy ostrzegają [Prognoza IMGW na 1.07.2022]

Tropikalne upały, do tego burze i wichury nawet 130 km/h, a to nie wszystko! Synoptycy ostrzegają [Prognoza IMGW na 1.07.2022]

2022-07-01 8:38

Pogoda na piątek (1 lipca 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) mówi o kolejnym dniu upałów! Termometry wskażą nawet 37°C. W piątek wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia przed upałem. Do tego mogą wystąpić burze z gradem i wichurami nawet 130 km/h. Poniżej szczegóły prognozy pogody dla Polski na piątek, 1 lipca 2022.

Jak informuje IMGW, Europę północną obejmują wyże, pozostała część kontynentu jest w zasięgu płytkich niżów. Polska znajduje się w obszarze obniżonego ciśnienia, w strefie falującego frontu. Tylko na północnym zachodzie utrzymuje się chłodniejsze powietrze polarne morskie, reszta kraju pozostaje w upalnym powietrzu pochodzenia zwrotnikowego.

Zobacz też: Sinice w Bałtyku atakują nawet już w czerwcu! Które kąpieliska są otwarte?

Jaka będzie pogoda w piątek, 1 lipca 2022?

Jak wynika z informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w piątek 1.07.20222 zachmurzenie małe i umiarkowane, na zachodzie oraz lokalnie na pozostałym obszarze kraju stopniowo w ciągu dnia wzrastające do dużego. Czekają nas burze, a nawet burze z gradem.

- Od godzin okołopołudniowych, głównie na zachodzie i w centrum, występować będą burze z przelotnymi opadami deszczu, miejscami z gradem. Lokalnie, zwłaszcza na północy, zjawiska burzowe mogą mieć przebieg nawałnicowy. Prognozowane wysokość opadów czasie burz do 40 mm, lokalnie do 50 mm - czytamy na stronie IMGW.

Zobacz też: Upał czy burza? Pogoda w Polsce zmienia się jak w kalejdoskopie! [Prognoza długoterminowa]

Miejscami będzie mocno wiało! Synoptycy mówią o wichurach.

- Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich, w drugiej połowie dnia od zachodu skręcający na zachodni. W czasie burz porywy wiatru do 100 km/h, lokalnie na północy kraju możliwe porywy wiatru do 130 km/h - podaje IMGW.

Jaka będzie temperatura 1.07.2022?

Według informacji przekazanych przez IMGW, w piątek, 1.07.2022 wciąż będzie upalnie! Temperatura będzie bezlitosna, żar będzie lał się z nieba.

- Temperatura maksymalna od 29°C na zachodzie do 34°C w centrum i 37°C na południowym wschodzie, nad morzem około 25°C - podaje IMGW.

Ostrzeżenie IMGW przed upałami 1.07.2022

Dodajmy, że w piątek wciąż obowiązują ostrzeżenia drugiego i trzeciego stopnia w trzystopniowej skali przed upałem.

- Nadal prognozuje się upały. Temperatura maksymalna w dzień od 32°C do 35°C, w czwartek i piątek lokalnie 37°C. Temperatura minimalna w nocy od 18°C do 21°C - informuje IMGW.

Ostrzeżenia meteorologiczne trzeciego stopnia przed upałem obowiązują w całym woj. podkarpackim oraz dużej części małopolskiego i lubelskiego.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z piątku na sobotę (1.07.2022/2.07.2022)

Według informacji podanych przez IMGW, w nocy z piątku na sobotę (1.07.2022/2.07.2022)zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, a początkowo na wschodzie oraz nad ranem na zachodzie rozpogodzenia. Miejscami przelotne opady deszczu i burze, od zachodu stopniowo zanikające. Lokalnie grad. Początkowo na północy kraju burze mogą mieć przebieg nawałnicowy. Prognozowana wysokość opadów burzowych do 20 mm, lokalnie do 40 mm. Temperatura minimalna od 14°C na zachodzie, około 17°C w centrum, do 22°C miejscami na wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, miejscami porywisty, zachodni, w pierwszej połowie nocy w centrum i na wschodzie południowo-wschodni. W czasie burz porywy wiatru do 80 km/h, lokalnie do 100 km/h. Początkowo na Pomorzu w czasie burz możliwe porywy wiatru do 130 km/h.

Łąki kwietne w Rzeszowie
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE