Układ niżowy Philine straszy Polaków.

i

Autor: Pexels/Pixabay Zdjęcie ilustracyjne. Układ niżowy Philine straszy Polaków. Czym jest i co przyniesie? Niepokojące prognozy

Układ niżowy Philine straszy Polaków. Czym jest i co przyniesie? Niepokojące prognozy

Niepokojące prognozy pogody napływają do Polski. Niestety wszystko wskazuje na to, że tak łatwo nie zapomnimy o śnieżycach i wichurach. We wtorek, 1 stycznia, pogoda ulegnie wyraźnej zmianie. Wszystko to za sprawą układu niżowego Pihiline, który dociera do Polski. Czeka nas powrót srogiej zimy? Sprawdźcie, gdzie trzeba się mieć na baczności i przygotować na zamiecie śnieżne.

Philine: Czym jest i co przyniesie? 

Prognoza pogody dla Polski nie napawa optymizmem. Wciąż trwa jeszcze usuwanie skutków wichury, jakie sprowadził do Polski orkan Nadia, a już trzeba przyszykować się na kolejne pogodowe sensacje. Znad Atlantyku zbliży się do naszego kraju układ niskiego ciśnienia Philine, który przyniesie sporo deszczu, jak i śniegu. Jak donosi Meteoreporter, pierwsze symptomy zmian w pogodzie wystąpią w północno-zachodniej i północnej części kraju. To właśnie tam najpierw sypnie śniegiem. Jednak będą to umiarkowane opady.

Zobaczcie koniecznie: Prawdziwy atak zimy. Burze śnieżne z piorunami

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie dla trzech województw:

  • śląskiego,
  • małopolskiego,
  • podkarpackiego.

To właśnie tam mogą wystąpić zawieje i zamiecie, a także intensywne opady śniegu.

Śnieżyce i zawieje śnieżne przetoczą się przez południową część Polski

Prognoza pogody dla Polski nie pozostawia złudzeń

- W ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w centrum i na wschodzie kraju. Okresami opady śniegu, na zachodzie także deszczu ze śniegiem. W górach i na północy kraju miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, w Karkonoszach o 8 cm - informuje IMGW.

Według Meteoreportera, początkowe opady deszczu i deszczu ze śniegiem dotkną głównie północnej części Polski.

- Strefa frontu obejmie województwa zachodniej granicy w godzinach 14:00 – 16:00. Następnie przed godziną 20:00 opady obejmą już całą zachodnią połowę kraju, a także obszary północne. W późniejszej fazie wieczoru (20:00 – 22:00) opady śniegu o zmiennym natężeniu powinny dotrzeć także do centrum oraz południa - czytamy na meteoreporter.pl.

Alerty IMGW drugiego stopnia - intensywne opady śniegu

Synoptycy IMGW wydali pomarańczowe alerty dla woj. śląskiego, małopolski i podkarpacia. W woj. śląskim niebezpiecznie będzie w powiatach cieszyńskim, bielskim, żywieckim i w Bielsku-Białej. Alert obowiązuje tu od godz. 18 we wtorek do godz. 6 w czwartek. Z kolei w Małopolsce alerty dotyczą głównie powiatów w południowo-zachodniej części regionu.

Prognozowane są opady śniegu o natężeniu umiarkowanym, okresami silnym powodujące miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 20-35 centymetrów.

Na termometrach zanotujemy maksymalnie, od -2 do -1 st. Celsjusza. Miejscami na wschodzie i północnym wschodzie kraju, do 0-4 st. C. na pozostałym obszarze. Chłodniej będzie lokalnie w rejonach podgórskich.

Sonda
Lubisz chodzić w góry zimą?
Nasi Partnerzy polecają