Śnieg, ostre wichury i jeszcze to! We wtorek będzie się działo [Prognoza pogody 1.02.2022]

i

Autor: CC Pixabay.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Śnieg, ostre wichury i jeszcze to! We wtorek będzie się działo [Prognoza pogody 1.02.2022]

Wichury do 110 km/h, śnieżyce i jeszcze to! We wtorek będzie się działo [Prognoza pogody 1.02.2022]

2022-02-01 8:10

Prognoza pogody na wtorek, 1 lutego. Synoptycy z IMGW (Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej) analizujący pogodę na nadchodzące godziny nie mają dobrych wieści. Śnieg i śnieg z deszczem ponownie dadzą nam się we znaki. Gdzieniegdzie silny wiatr znów zaznaczy swoją obecność. Sprawdzamy, gdzie w dniu 1.02.2022 będzie najgorzej. Najnowsza prognoza pogody IMGW na dziś. Oto najnowsze doniesienia ekspertów IMGW.

Pogoda na wtorek, 1 lutego. Śnieg, deszcz ze śniegiem i silny wiatr

Prognoza pogody IMGW na wtorek (1 lutego) nie zwiastuje niczego dobrego. Końcówka stycznia przyniosła pogodową masakrę i wprawdzie najbliższe godziny nie będą przypominać zdarzeń z minionego weekendu, ale i tak należy się spodziewać utrudnień. Synoptycy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazują, że w wielu regionach Polski zaatakują nas nieprzyjemne opady. - W ciągu dnia zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami w centrum i na wschodzie kraju. Okresami opady śniegu, na zachodzie także deszczu ze śniegiem. W górach i na północy kraju miejscami przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, w Karkonoszach o 8 cm - czytamy w prognozie synoptycznej IMGW. A co z silnym wiatrem, który wywołał tyle zniszczeń podczas weekendu? Najgorzej sytuacja wygląda wysoko w Sudetach. 

Zobacz też: Jaka będzie wiosna w Polsce? Ta prognoza pogody wielu ucieszy!

Pogoda na wtorek, 1.02.2022. Jaka będzie temperatura? Wichury w górach do 100 km/h

W temacie temperatur próżno szukać jakiegoś wielkiego przełomu. Na termometrach pojawią się wartości, które kojarzymy z ostatniego tygodnia. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, a na wyraźnie plusowe odczyty mogą liczyć mieszkańcy województwa pomorskiego. Co z wiatrem? Należy zachować ostrożność. 

- Temperatura maksymalna od -4°C; -3°C na północnym wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat, około 1°C w centrum, do 2°C; 4°C na zachodzie. Wiatr słaby i umiarkowany, porywisty, miejscami na wybrzeżu i zachodzie w porywach do 60 km/h, zachodni i południowo-zachodni. Wysoko w Sudetach porywy do 100 km/h - podaje IMGW.

Pogoda na dziś, 1 lutego. Noc z wtorku na środę 1/2.02.2022

IMGW podaje, że w nocy z wtorku na środę (1/2.02.2022) zachmurzenie będzie duże i całkowite, tylko początkowo na wschodzie większe przejaśnienia. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem, na zachodzie przechodzące w opady deszczu. Miejscami opady o natężeniu umiarkowanym, w górach silnym, a prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej od 5 cm do 8 cm, w górach od 10 cm do 20 cm. Opady śniegu okresami będą ograniczać widzialność do 500 metrów. Lokalnie wystąpi oblodzenie mokrej nawierzchni. Temperatura minimalna od -4°C na wschodzie, około -1°C w centrum, do 1°C, 2°C na zachodzie. Chłodniej w kotlinach karpackich, około -7°C.

- Wiatr umiarkowany, na zachodzie okresami dość silny, porywisty, miejscami w porywach do 65 km/h, a na północnym i południowym zachodzie do 75 km/h, we wschodniej połowie kraju południowy i południowo-zachodni, w zachodniej połowie powieje z zachodu i północnego zachodu. Wysoko w Karpatach porywy do 80 km/h, w Sudetach do 130 km/h. W rejonach górskich zawieje i zamiecie śnieżne - informuje Instytut.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut