Prognoza pogody dla Polski nie poprawi nastroju wszystkim tym, którzy chcieli odetchnąć po weekendowych wichurach. Do naszego kraju dotarł ośrodek niżowy, który może przynieść nawet 20 cm śniegu! Nikogo nie trzeba specjalnie przekonywać, że taki opad może się wiązać z paraliżem na drogach, zasypanymi samochodami i znienawidzoną przez kierowców szklanką. - Niż napłynie do zachodniej Polski w ciągu dnia. Opady największą intensywność będą mieć w godzinach wieczornych - przekazał w rozmowie z Polską Agencją Prasową synoptyk IMGW Szymon Ogórek. Gdzie będzie najgorzej? Niestety w tej kwestii również nie ma dobrych wieści. - Wieczorem opady śniegu z deszczem spodziewane są praktycznie w całej zachodniej Polsce, a w nocy z wtorku na środę dotrą we wschodnie rejony kraju - czytamy w materiale PAP.
Przeczytaj też: Złowieszcza wichura do 200 km/h w górach. To WIDEO z Doliny Pięciu Stawów przeraża
- Na zachodzie oraz w górach spodziewany jest przyrost pokrywy śnieżnej o 5 cm, na Kaszubach nawet o 8 cm. Teoretycznie będzie nieco cieplej. Na wschodzie i w rejonach podgórskich Karpat maksymalna temperatura to minus trzy stopnie mrozu, około zera w centrum, do 4 stopni na morzem. Jednak ze względu na sumę warunków atmosferycznych tego ocieplenia raczej nie odczujemy - przekazał w rozmowie z PAP synoptyk IMGW Szymon Ogórek.
Nawet 20 cm śniegu i gigantyczne utrudnienia?! Prognoza pogody dla Polski
Eksperci z serwisu twojapogoda.pl podają, że zazwyczaj śniegu spadnie 1-3 cm, ale są regiony, które zmierzą się z konkretniejszymi śnieżycami. Na Pomorzu za sprawą tzw. efektu morza możemy odnotować przyrost pokrywy śnieżnej na poziomie 10 cm i półmetrowe zaspy. Na mniej uczęszczanych drogach wystąpią gigantyczne utrudnienia dla kierowców. To jednak nie koniec złowieszczych prognoz.
- Więcej śniegu spadnie w górach, nawet 20 cm. W Sudetach i Karpatach sypać będzie od nocy z wtorku na środę (1/2.02) do nocy ze środy na czwartek (2/3.02), a zdecydowanie najmocniej w środę (2.02) w ciągu dnia. To będą paraliżujące zawieje i zamiecie śnieżne. Porywy wiatru mogą osiągać od 70-80 km/h na pogórzu do powyżej 120 km/h w szczytowych partiach gór - wyjaśniają autorzy serwisu twojapogoda.pl.
Przy takiej pogodzie za oknami lepiej zostać w domu. Eksperci apelują, aby pod żadnym pozorem nie wychodzić w góry. W starciu z nieubłaganym żywiołem nie będziemy mieli większych szans. Silny wiatr będzie obniżał temperaturę odczuwalną. Warto też na bieżąco śledzić ostrzeżenia IMGW. Będziemy je regularnie analizować w naszym pogodowym serwisie.