Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków

Orkan Nadia uderzył w Polskę. Wichury nawet do 150 km/h. Alert w całym kraju!

2022-01-29 22:41

W nocy z soboty na niedzielę (29/30 stycznia) Orkan Nadia uderzył w Polskę. Najgorzej będzie wiało w nocy i nad ranem. Synoptycy ostrzegają, że w porywach wiatr może osiągać nawet 150 km/h. Uważajcie na siebie – przy takich wichurach zagrożone jest życie i zdrowie.

Orkan Nadia w Polsce 30.01.2022

Bardzo silny wiatr, który wieje w Polsce już od sobotniego (29 stycznia) spowodowany jest przez niż Nadia, w Europie nazwany ORKANEM NADIA, który przyszedł do Polski zachodniej i północnej Europy. Dla północnych województw kraju IMGW wydało ostrzeżenia trzeciego, najwyższego stopnia. Na pozostałym obszarze Polski od godzin wieczornych obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia przed silnym wiatrem.

Najgorzej będzie w nocy i nad ranem, w niedziele 30 stycznia. Według synoptyków w nocy będzie wiatr umiarkowany, okresami silny i porywisty, osiągający do 95 km/h z kierunków południowo-zachodnich i zachodnich. Na samym Wybrzeżu siła wiatru może osiągnąć do 130 km/h. Zachmurzenie będzie duże, z przelotnymi opadami deszczu ze śniegiem i deszczu.

Niewkluczone są nawet porowy do 150 km/h.

Dwie ofiary Orkanu Nadia 

Tak silne wichury są bardzo niebezpieczne. Silny wiatr może łamać konary, a nawet drzewa, zrywać dachy, czy przewracać niezabezpieczone gabaryty. Najlepiej nie wychodzić wtedy z domu, a jak musimy, trzeba być bardzo ostrożnym.

Niestety, w Wielkiej Brytanii, są już dwie ofiary śmiertelne Orkanu Nadia. Zginęli 9-letni chłopiec i 60-letnia kobieta.

ORKAN NADIA W POLSCE - RELACJA Z SOBOTY

Wszystko co najważniejsze na temat wichur w Polsce znajdziecie w naszej relacji na żywo. 

Sobota, godz. 23.30.

Wieje coraz mocniej. 

Sobota, godz. 23. Ponad 300 interwencji straż pożarnej

Według informacji przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę do godziny 21.30 straż pożarna odnotowała w całym kraju 318 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. "Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (98), pomorskim (61) oraz łódzkim (23)" - wyliczył rzecznik prasowy komendanta głównego PSP.

Sobota, godz. 21.30. Blisko 8,7 tys. odbiorców pozbawionych dostaw prądu

- W związku z silnym wiatrem w sobotę na godz. 21 blisko 8,7 tys. odbiorców w województwach wielkopolskim, małopolskim i dolnośląskim jest pozbawionych dostaw prądu - poinformował zastępca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

Dodał, że w skali kraju odnotowano 318 interwencji (najwięcej w woj. zachodniopomorskim - 98, pomorskim - 61).

Sobota, godz. 21. 28 zdarzeń w Pomorskiem

- 28 zdarzeń zanotowali strażacy w sobotę w Pomorskiem w związku z trudnymi warunkami atmosferycznymi - podał rzecznik prasowy Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Gdańsku bryg. Łukasz Płusa.

Najwięcej interwencji związanych z silnym wiatrem strażacy odnotowali w powiatach słupskim - 6, puckim - 5 oraz w Gdyni - 3. Nikt nie został poszkodowany.

Sobota, godz. 20. Prawie 200 interwencji straż pożarnej

- W sobotę, do godziny 20, straż pożarna odnotowała w całym kraju prawie 200 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

Brygadier Karol Kierzkowski przekazał PAP, że w sobotę do godziny 20 straż pożarna odnotowała w całym kraju 185 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. "Najwięcej w woj. pomorskim (28), łódzkim (23) i mazowieckim (22)" - podał strażak.

Nasi Partnerzy polecają