Śnieg, odwilż, zima

i

Autor: Pixabay Luty potrafi zaskoczyć niemal letnimi temperaturami, choć zazwyczaj bywa zimny i śnieżny.

Pogodowe wariactwo w Polsce. Lato przyszło w... lutym?!

2022-02-04 12:00

Większości z nas luty kojarzy się z zimnem i śniegiem, jednak drugi miesiąc roku potrafi zaskakiwać! Wiosenne wręcz ciepło to w lutym nic nowego. Tak było chociażby w 2021 roku, kiedy to np. w Makowie Podhalańskim termometry pokazały... 22 stopnie powyżej zera! Co więcej, prognozy na luty 2022 zapowiadają podobne temperatury.

Luty to sam środek kalendarzowej zimy. Do wiosny jeszcze kilka tygodni, wydaje się, że nic innego poza mrozem i śniegiem w lutym czekać nas nie może. Tymczasem drugi miesiąc roku bardzo często zaskakuje... wiosenną aurą. Temperatura przekraczająca nawet 20 stopni Celsjusza nie jest w lutym niczym niesamowitym - Choć wydaje się nam, że mieszkamy w klimacie polarnym, bo przez większą część roku jest zimno, to jednak w rzeczywistości pogodą w Polsce rządzi klimat umiarkowany ciepły, który zapewnia nas w bardzo skrajne oblicza aury - czytamy na stronie twojapogoda.pl. I rzeczywiście, luty zazwyczaj jest śnieżny i zimny, jednak czasami potrafi nam przypomnieć o zbliżającej się wiośnie, a nawet... lecie. Lato w lutym może do nas zawitać, i to już w przyszłym tygodniu. Miejscami, na zachodzie i południu Polski termometry pokażą kilkanaście stopni i to wcale nie na minusie! Może się to wydawać mało realne, jednak nawet w 2021 roku luty potrafił zaskoczyć wysokimi temperaturami. 25 lutego w Makowie Podhalańskim w Małopolsce odnotowano aż 22,1 stopnia!

Zobacz także: To już pewne. Pogodowy armagedon w Polsce. Wiemy, kiedy i gdzie będzie najgorzej

Pogodowe wariactwo w Polsce. Lato przyszło w... lutym?!

To jak dotąd najwyższa temperatura w lutym co najmniej na tle ostatniego stulecia. Nie tylko w Makowie padły rekordowe temperatury. Ponad 20 stopni Celsjusza we Wrocławiu i Zielonej Górze, prawie 20 stopni w Krakowie, a ponadto nieco ponad 18 w Warszawie i Poznaniu. To wszystko miało miejsce w lutym 2021 r. Paradoksalnie mimo rekordowych temperatur w kilku polskich miastach, ubiegłoroczny luty był bardzo zimny, czego nie zmieniła ekstremalnie wręcz ciepła końcówka miesiąca. Średnia temperatura odbiegła od lutowej normy.

Luty w pogodzie, czyli 20 stopni ciepła i... 40 stopni mrozu

Teraz trochę historii. Najcieplejszy luty w historii miał miejsce w 1990 roku. Dotychczas niezmiennie najcieplejszym lutym pozostaje ten z 1990 roku. Często termometry w tym czasie pokazywały ponad 15 stopni Celsjusza. 21 lutego 1990 roku w Suwałkach zmierzono 15 stopni, w Białymstoku 16 stopni, w Krakowie 19 stopni, a we Wrocławiu, w Legnicy i Jeleniej Górze nawet 20 stopni.

- Rekordowe ciepło utrzymywało się przez kilka dni, po czym osiągnęło kolejne apogeum 25 lutego. W Warszawie odnotowano wtedy 17 stopni, w Opolu i Katowicach 19 stopni, w Krakowie 20 stopni, a w Tarnowie nawet 21 stopni. Jeszcze do ubiegłego roku były to najcieplejsze dni lutego w dziejach polskiej meteorologii - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Luty w pogodzie potrafi zaskakiwać nie tylko temperaturą, ale również typowo wiosennymi zdarzeniami, jak np. kwitnące kwiaty, bazie, pąki na drzewach, czy też śpiewające ptaki lub latające owady.

Sprawdź to! Szlak do Morskiego Oka zamknięty! Lawina wyrządziła ogromne szkody

Pogoda w lutym potrafi zaskakiwać, jednak ten miesiąc to także, a może przede wszystkim mróz i śnieg. Luty 2022 jak na razie to najbardziej śnieżny luty od lat. Z kolei najzimniej w historii było w 1929 r. Średnia temperatura miesięczna była aż o ponad 12 stopni niższa od tej, którą uznajemy za normę. Temperatura w Kotlinie Żywieckiej spadła co najmniej do minus 41 stopni. Poza stacjami meteo mogło być jeszcze zimniej. W kotlinach górskich temperatura spadła zapewne w okolice minus 50 stopni, a i nawet 60 stopni mrozu nie powinno zdziwić. Siarczyste mrozy przypadły też na luty 1956 i 1963. Najzimniejszy luty w ostatnim ćwierćwieczu miał miejsce 10 lat temu. Średnia temperatura miesięczna w skali ogólnokrajowej była niższa od normy o ponad 5 stopni.

Jak widać, w lutym w pogodzie niczego nie można być pewnym i nie warto zbyt szybko przyzwyczajać się do aury, ponieważ w ciągu zaledwie jednego, najkrótszego miesiąca w roku, wszystko może się zmienić i to kilka razy.

Źródło: twojapogoda.pl

Sonda
Czy lubisz zimę?
Dzięki Czytelnikom Super Expressu mamy nowy dom