Zorza polarna

i

Autor: Noel Bauza / CC0 / pixabay.com Zorza polarna

Zorza polarna pojawi się nad Polską. Obserwujcie nocne niebo!

2022-02-02 15:48

To wyjątkowe zjawisko, które występuje dość rzadko w naszej szerokości geograficznej. Zorza polarna - bo o niej mowa - może pojawić się nad Polską. Warto więc obserwować nocne niebo, by zobaczyć ten niezwykły świetlny spektakl. Kiedy można zobaczyć zorzę polarną w Polsce i skąd się wzięło to zjawisko? Sprawdźcie na pogoda.se.pl!

Zorza polarna - co to jest?

Zorza polarna to zjawisko świetlne, które występuje zazwyczaj za kołami podbiegunowymi. Od czasu do czasu można jednak podziwiać zorzę polarną w nieco niższych szerokościach geograficznych, w tym również w Polsce. W sprzyjających warunkach jest to możliwe nawet w krajach śródziemnomorskich, jednak tam zorza polarna występuje naprawdę bardzo rzadko.

Zorza polarna powstaje za sprawą fali wiatru słonecznego. Występuje w różnych barwach: niebieskiej, zielonej, żółtej i czerwonej, a także białej. Kolor zorzy polarnej jest skutkiem różnej intensywności linii emisyjnych.

Na półkuli północnej zorza jest określana łacińską nazwą Aurora borealis, natomiast południowa zorza polarna nosi nazwę Aurora australis.

Czytaj też: Zima stulecia w Polsce. Tak wyglądały najmroźniejsze zimy, które przeszły do historii [DUŻO ZDJĘĆ]

Ciąg dalszy pod galerią zdjęć

Kiedy obserwować zorzę polarną w Polsce?

Zorza polarna nad Polską może pojawić się w nocy ze środy na czwartek (2/3 lutego 2022 r.). To właśnie wtedy dotrze do nas wiatr słoneczny z kolejnego wybuchu koronalnego, który miał miejsce na Słońcu 1 lutego.

Największe prawdopodobieństwo wystąpienia zorzy polarnej istnieje w północnej części kraju. Żeby ją zobaczyć, bardzo istotna jest pogoda. Niebo powinno być bezchmurne. Ważnym czynnikiem jest również miejsce obserwacji. Zorzę polarną, podobnie jak inne zjawiska astronomiczne, najlepiej obserwować w miejscach, w których występuje małe zanieczyszczenie światłem, czyli z dala od terenów zurbanizowanych, czyli m.in. dużych miast, terenów przemysłowych. Bardzo pomocna może się tutaj okazać mapa natężenia światła.

Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.
Pełnia Truskawkowego Księżyca