Niż Brygida przyniesie śnieżyce i zamiecie śnieżne! Prawdziwy atak zimy. Eksperci nie zostawiają wątpliwości [Prognoza IMGW na 10.12.2022]

i

Autor: MoneyforCoffee/pixabay.com Niż Brygida przyniesie śnieżyce i zamiecie śnieżne! Prawdziwy atak zimy. Eksperci nie zostawiają wątpliwości [Prognoza IMGW na 10.12.2022]

Prognoza IMGW

Niż Brygida przyniesie śnieżyce i zamiecie śnieżne! Prawdziwy atak zimy. Eksperci nie zostawiają wątpliwości [Prognoza IMGW na 10.12.2022]

2022-12-09 12:31

Pogoda na sobotę (10 grudnia 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) to zapowiedź ataku zimy. Synoptycy mówią o niżu Brygida, który przyniesie niesie śnieżyce i zamiecie śnieżne. Gdzie będzie najgorzej? Szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę, 10 grudnia 2022 przeczytasz na se.pl.

Jak informuje IMGW, niż Brygida przyniesie śnieżyce i zamiecie śnieżne, dzienne opady nawet do 20 cm, a potem siarczyste mrozy z temperaturami sięgającymi -20 stopni! Atak zimy rozpocznie się właśnie w sobotę (10 grudnia 2022).

- Niż Brygida dociera do Polski wraz ze swoimi frontami atmosferycznymi i zacznie oddziaływać na nasz kraj z piątku na sobotę. Początkowo będą to bardzo intensywne opady deszczu, szczególnie na Lubelszczyźnie i na Podkarpaciu – mówi rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski, cytowany przez Polską Agencję Prasową.

Jaka będzie pogoda w sobotę, 10 grudnia 2022?

Z informacji przekazanych przez ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) wynika, że w sobotę (10 grudnia) na przeważającym obszarze kraju zachmurzenie całkowite i duże, tylko na północy umiarkowane. Czeka nas atak śniegu.

- Na południu opady deszczu i mżawki przechodzące w deszcz ze śniegiem i śnieg; lokalnie opady marznące powodujące gołoledź. Na pozostałym obszarze słabe opady śniegu i deszczu ze śniegiem - czytamy na stronie IMGW.

W dodatku rano na północnym wschodzie może wystąpić zanikająca mgła ograniczająca widoczność do 200 metrów.

Jak podaje IMGW w sobotę temperatura maksymalna od -2°C na Suwalszczyźnie i Pomorzu do 3°C na południowym wschodzie. Wiatr słaby, północny.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z piątku na sobotę (9.12.2022/10.12.2022)

Według prognoz IMGW, w nocy z piątku na sobotę (9.12.2022/10.12.2022) na południu zachmurzenie całkowite z opadami śniegu, opady chwilami intensywne. Na południowym wschodzie także opady deszczu i deszczu marznącego powodującego gołoledź przechodzące w opady śniegu i tu prognozowana wysokość opadów od 10 mm do 20 mm. Prognozowany przyrost grubości pokrywy śnieżnej na południu o 10 cm, w Tatrach oraz Beskidzie Śląskim i Żywieckim o około 30 cm. Na pozostałym obszarze kraju zachmurzenie umiarkowane i duże ze słabymi opadami śniegu. Noc będzie mroźna!

- Temperatura minimalna od -8°C na Pomorzu, około -2°C w centrum i na południu, do 0°C miejscami nad morzem - podają synoptycy.

Wiatr słaby i umiarkowany, na południu miejscami porywisty, północno-wschodni i północny. W Karpatach porywy wiatru do 80 km/h, w Sudetach do 55 km/h. Lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne.

Śnieg w Rzeszowie
Sonda
Lubisz zimę, śnieg i mróz?