Błyskawica

i

Autor: Pixabay W Kansas nagrano niesamowite zjawisko pogodowe. Błyskawice wyglądały jak rozgałęzione drzewa. Zdj. ilustracyjne.

Niezwykłe zjawisko pogodowe! Błyskawice jak... drzewa?! Ten film zachwyca i przeraża

2022-04-09 7:00

Pioruny sięgające od ziemi do chmur to bardzo rzadkie zjawisko pogodowe, ale również bardzo niebezpieczne. Wygląda jednak zachwycająco, ponieważ kształtem przypomina rozgałęzione drzewo. Niedawno udało się sfilmować niezwykłe błyskawice, które stanowią zaledwie 1 proc. wszystkich piorunów. Ten film zachwyca i przeraża jednocześnie.

Większość piorunów, jakie widzimy, swoje źródło ma w chmurach burzowych. Sięgają powierzchni ziemi lub rozprzestrzeniają się między chmurami. Bardzo rzadko można też spotkać inny rodzaj piorunów. Te błyskawice rodzą się na ziemi i sięgają chmur. Wyglądają jak rozgałęzione drzewa. To zaledwie jeden proc. wszystko piorunów.

Niedawno komuś udało się sfilmować to niezwykłe zjawisko pogodowe. Stało się to podczas jednej z burz w stanie Kansas, w USA. - Źródłem błyskawic były wieżowce, a dokładniej znajdujące się na nich anteny i maszty telekomunikacyjne. Odwrócone błyskawice powstają w wyniku działalności ludzkiej, czyli stawianych przez nas wysokich obiektów, w tym np. turbin wiatrowych - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Naukowcy z Sao Paulo na tropie błyskawic przypominających drzewa

Pioruny przypominają rozgałęzione drzewa. - Ostre, metalowe elementy ich konstrukcji, przeważnie piorunochrony, wyzwalają ładunki elektryczne, które niczym tańcząca kobra pną się ku górze - napisano na twojapogoda.pl. Szczegóły tego fascynującego zjawiska próbują poznać naukowcy. Badacze piorunów z brazylijskiego Narodowego Instytutu Badań Kosmicznych (INPE) w São Paulo próbują filmować błyskawice za pomocą tzw. superszybkich kamer, rejestrujących nawet 20 tysięcy klatek na sekundę. Brazylijczykom udało się nawet sfilmować kilka takich zjawisk.

Naukowcy uważają, że błyskawice przypominające rozgałęzione drzewa wyzwala intensywne pole elektryczne, które powstaje na wysokich konstrukcjach w czasie burzy. Dodatni ładunek jest przyciągany do dużej ilości ładunków ujemnych skoncentrowanych u podstawy chmury burzowej.

Takich błyskawic może pojawiać się coraz więcej. Stawiamy coraz więcej wieżowców, wież telefonii komórkowej oraz turbin wiatrowych. "Drzewne" pioruny mogą nawet doprowadzić do zniszczenia wież lub turbin. Z tego powodu mają powstać mechanizmy do obrony przed tego typu błyskawicami. Przy okazji udoskonalone będą również urządzenia do rejestracji wyładowań atmosferycznych, co poprawi tym samym sprawdzalność prognozy pogody.

Potężna energia podczas błyskawic

Na nagraniu widoczny jest rozgałęziający się piorun z ujemnym ładunkiem wychodzący z chmury w kierunku ziemi. Co dzieje się podczas takiego zjawiska? - W tym czasie w setnych częściach sekundy w przeciwnym kierunku wędrują mniejsze pioruny o dodatnim ładunku, nazywane pilotami, które są wytwarzane przez piorunochrony na szczytach 60-metrowych budynków - czytamy w artykule na twojapogoda.pl. Podczas takiego wyładowania powstaje tak wiele energii, że mogłaby zasilać przez 2 miesiące 100-watową żarówkę. Dla porównania możemy zestawić wybuch ładunku o masie ponad 120 kg trotylu.

Źródło: TwojaPogoda.pl.

Sonda
Czy boisz się burzy?
Burza śnieżna i grzmoty na Podkarpaciu