WIchury do 120 km/h, burze i nawet 12 mm deszczu! Ekspertka IMGW mówi o pogodowej masakrze w Polsce

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne WIchury do 120 km/h, burze i nawet 12 mm deszczu! Ekspertka IMGW mówi o pogodowej masakrze w Polsce

Wichury do 120 km/h, burze i nawet 12 mm deszczu! Ekspertka IMGW mówi o pogodowej masakrze w Polsce

2022-04-08 9:55

Najnowsza prognoza pogody dla Polski. Ekspertka IMGW w rozmowie z Polską Agencją Prasową przekazała, że najbliższe godziny będą bardzo trudne. Wichury do 120 km/h i burze to nie wszystko. Załamanie pogody? Tak naprawdę to przedłużenie tego, co przeżywamy w bieżącym tygodniu. Sprawdźcie prognozę pogody na piątek i weekend.

Prognoza pogody na piątek (8.04.2022) jest bezlitosna. Jeżeli planowaliście dłuższe spacery, to musicie pamiętać o kurtkach i parasolach. Miejscami, zwłaszcza w zachodniej połowie kraju, przelotne opady deszczu. Prognozowana suma opadów deszczu miejscami na północnym zachodzie do 12 mm. Na zachodzie możliwe burze. Temperatura maksymalna od 6 stopni Celsjusza na północy, 9 w centrum, do 13 stopni na południowym wschodzie. - W piątek będzie zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Na Wybrzeżu porywy wiatru wyniosą do 95 km/h, zaś w górach do 120 km/h - wyjaśnia Dorota Pacocha, synoptyk IMGW, cytowana przez Polską Agencję Prasową.

Czytaj też: Potężny cyklon w Polsce. Przyniesie wichury i burze, a to nie wszystko! Kiedy skończy się pogodowe szaleństwo?

- W nocy pochmurno w całym kraju, opady deszczu i deszczu ze śniegiem głównie w południowej części kraju. W górach spadnie śnieg, ok. 10 cm w Sudetach i Karpatach. Temperatura minimalna na przeważającym obszarze od 0 do 3 stopni Celsjusza, cieplej na południowym wschodzie od 4 do 6 stopni. Lokalnie na Pomorzu spadek temperatury do minus 1 stopnia - informuje IMGW w materiale PAP.

Prognoza pogody dla Polski. W nocy kolejne wichury

Noc z piątku na sobotę (8/9.04.2022) będzie niespokojna. Wspominane wyżej opady to nie wszystko. Znów da o sobie znać silny wiatr, który może przynieść konkretne utrudnienia, przerwy w dostawach prądu i połamane drzewa. Lepiej nie parkować samochodów pod drzewami! Gdzie będzie najgorzej?

- Wiatr słaby i umiarkowany, na północy miejscami porywisty, w rejonach podgórskich Karpat w porywach do 60 km/h, na Wybrzeżu dość silny i w porywach do 65 km/h z kierunków zachodnich, w południowo-wschodniej części kraju skręcający na południowy. Wysoko w Karpatach porywy wiatru do 100 km/h, w Sudetach do 60 km/h - podaje Polska Agencja Prasowa, powołująca się na Instytut.

W takich warunkach zawsze apelujemy o ostrożność. Kierowców przestrzegamy, zachowajcie odpowiedni poziom koncentracji i dokładnie obserwujcie otoczenie. O utrudnieniach spowodowanych pogodą będziemy was informować na bieżąco. Warto też śledzić komunikaty na stronie IMGW.

Sonda
Boisz się skutków deszczu i burz?
Burza śnieżna w Zagórzu
Nasi Partnerzy polecają