Niesamowity atak zimy. Czegoś takiego dawno nie było. Nawet -24 stopni w Turcji!

i

Autor: AP, SHUTTERSTOCK Niesamowity atak zimy. Czegoś takiego dawno nie było. Nawet -24 stopni w Turcji!

Niesamowity atak zimy. Czegoś takiego dawno nie było. Nawet -24 stopni w Turcji! [Zdjęcia]

2022-03-17 12:00

To był jeden z najsilniejszych ataków zimy w historii. Siarczysty mróz, sięgający -24 stopni Celsjusza i ponad 2 metry leżącego śniegu. Pogoda dokuczyła mieszkańcom Turcji. Zima najmocniej uderzyła na północy kraju. Atak zimy sparaliżował nawet Stambuł. Czy w Polsce również możliwy jest powrót tak srogiej zimy w najbliższych dniach? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Niesamowity atak zimy w Turcji. Na południowym i wschodnim wybrzeżu Morza Czarnego są miejsca, gdzie leży ponad 2 metry śniegu. - Zgodnie z prognozami spływające z północy, bardzo mroźne powietrze w skutek efektu morza (Czarnego) przyniosła nad tureckie (północne) wybrzeże potężne chmury opadowe. Wysoko wypiętrzone chmury kłębiaste przyniosły lokalnie nawalne opady śniegu - czytamy na stronie fanipogody.pl. Sroga zima sparaliżowała Stambuł. Ogromne miasto zostało sparaliżowane komunikacyjnie z powodu intensywnych opadów śniegu. Kierowcy musieli zostawiać swoje samochody w zaspach. Na szczęście dla mieszkańców Stambułu, dość szybko temperatury wzrosły, a śnieg szybko stopniał. Nie wszędzie w Turcji sytuacja poprawiła się. Są regiony, gdzie śnieg nadal lezy i uprzykrza życie Turkom, głównie tym mieszkającym we wschodniej części kraju. Trudno o to, aby śnieg błyskawicznie stopniał, skoro od wielu tygodni mamy tam siarczyste mrozy. Termometry pokazywały w nocy nawet -24 stopnie Celsjusza. Są miejsca gdzie śniegu wciąż leży nawet po 2 metry. Podobnie jak na rosyjskim wybrzeżu Morza Czarnego. Turcy jeszcze przez przynajmniej kilkanaście godzin będą zmagać się z atakiem zimy. Wciąż spływa arktyczne, chłodne powietrze z północy. Mróz całymi dniami nie odpuszcza nie tylko w Turcji, ale też w Rosji.

Niesamowity atak zimy w Turcji. Zobacz zdjęcia

Atak zimy w Polsce?

Czy zima przypomni o sobie też w Polsce? Mróz pojawia się w naszym kraju, ale tylko nocami i nie jest tak zimno jak w Turcji. Nadal będzie mroźno, na wschodzie i południu Polski w weekend temperatura może spaść nawet do -10 stopni Celsjusza. Siarczyste mrozy i śnieżyce nam jednak nie grożą, ponieważ nasz kraj znajduje się pod wpływem silnego wyżu, zapewniającego słoneczne, bezchmurne niebo. W kolejnych dniach w ciągu dnia będzie naprawdę ciepło jak na drugą połowę marca. Termometry pokażą nawet 15 stopni Celsjusza.

Źródło: fanipogody.pl

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
To będzie arena mistrzostw świata. Dziennikarze SE zwiedzają halę w Belgradzie
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany