Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków

i

Autor: TOMASZ RADZIK/SUPER EXPRESS Wichura powaliła drzewo - akcja strażaków. Zdj. ilustracyjne.

Niebezpieczna pogoda nad Polską. Ziści się czarny scenariusz? Prognozy niepokoją

2022-02-08 9:58

Pogoda w Polsce znów będzie niebezpieczna. Prognozy niepokoją, ponieważ do naszego kraju zbliżają się wichury. Czy ziści się czarny scenariusz? Synoptycy nie pozostawiają złudzeń. W Polsce kolejny raz wiatr silnie powieje, porywy osiągną prędkość ponad 130 km/h. Wichura ponownie będzie łamać drzewa i powodować szkody materialne. Kiedy dokładnie należy spodziewać się powrotu wichur? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Trwająca zima bardziej niż śniegiem i mrozem, uprzykrza nam życie wichurami. W ciągu ostatnich kilku tygodni synoptycy wielokrotnie ostrzegali nas przed zagrożeniami, wynikającymi z silnego wiatru. Niestety, nie mamy dobrych wiadomości. Wichury wrócą do Polski. Przed nami kolejne dni z niebezpieczną pogodą. Kiedy należy spodziewać się silnego wiatru?

Najbliższe dni będą spokojne. Wiatr osłabnie, jednak prognozy sugerują, że wichury mogą występować w naszym kraju w drugiej połowie miesiąca, w dniach 16-17 lutego. Siła tych wichur ma być porównywalna do tych, jakie odnotowywaliśmy przy okazji Nadii, na początku miesiąca. Wówczas pomiary wskazywały podmuchy z prędkością 90-100 km/h, a nawet więcej. Nad morzem wichura dochodziła do 125 km/h, a na Śnieżce do prawie 200 km/h! Na zachodnim Pomorzu tak silny wiatr nie występował od 20 lat.

Nadia to nie tylko wichura, ale i szkody z nią związane. Niektórzy mieszkańcy czekali nawet kilka dni na przywrócenie prądu. W pewnym momencie prądu nie miało prawie 700 tysięcy odbiorców. Strażacy interweniowali prawie 20 tysięcy razy. Jedna osoba straciła życie, a dwanaście zostało rannych.

Można oczywiście liczyć na to, że to tylko prognoza długoterminowa, która nie zawsze się sprawdza, jednak jak czytamy na stronie twojapogoda.pl. "obecnie panująca i nasilająca się cyrkulacja atlantycka sprawia, że nadal będzie bardzo wietrznie, a co jakiś czas musimy się liczyć z powrotem niszczycielskich wichur." Wiele wskazuje więc na to, że przed nami znów niebezpieczny czas w pogodzie.

PRZECZYTAJ TAKŻE: Nawet 10 cm śniegu, wiatr do 90 km/h i jeszcze to! Wtorek da nam w kość [Prognoza pogody 8.02.2022]

Źródło: TwojaPogoda.pl

Sonda
Czy sprawdzasz codziennie prognozę pogody?
Wielka wichura zdemolowała Warszawę
Nasi Partnerzy polecają