Fala gorąca uderzy w Polskę! Tropikalne upały to kwestia godzin. Wiemy, gdzie skwar będzie nie do wytrzymania

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie ilustracyjne Fala gorąca uderzy w Polskę! Tropikalne upały to kwestia godzin. Wiemy, gdzie skwar będzie nie do wytrzymania [Prognoza]

Fala gorąca uderzy w Polskę! Tropikalne upały to kwestia godzin. Wiemy, gdzie skwar będzie nie do wytrzymania [Prognoza]

2022-06-15 10:21

Prognoza pogody na długi czerwcowy weekend dla Polski może wielu zaskoczyć. Fala gorąca dotrze do kraju! Tropikalne lub, jak kto woli, afrykańskie upały to bardzo realny scenariusz. Meteorolodzy IMGW zdradzają, gdzie skwar może być nie do wytrzymania. Należy się przygotować na niebezpieczne zjawiska meteo, ale z czasem burze z gradem ustąpią żarowi, lejącemu się z nieba. Oto najnowsze prognozy na Boże Ciało i długi weekend.

Prognoza pogody dla Polski interesuje obecnie szczególnie tych, którzy mają konkretne plany na długi weekend czerwcowy. Przypomnijmy, 16.06.2022 to Boże Ciało, więc wielu skorzysta z opcji wzięcia wolnego w piątek i dzięki temu zyska bezcenny odpoczynek. Pytanie, czy pogoda nie postanowi nam popsuć świętowania. Niestety w tej kwestii nie mamy zbyt wielu dobrych wieści. - W czwartek rano na ogół pogodnie, ale w godzinach południowych pojawi się więcej chmur. Na północnym wschodzie i południowym zachodzie przelotny deszcz, gdzieniegdzie także burze. Po południu strefa silniejszych opadów deszczu i burz z gradem obejmie obszar od Dolnego Śląska przez Opolszczyznę i Małopolskę po Ziemię Łódzką i południowe Mazowsze, wieczorem także Podkarpacie i Lubelszczyznę - podaje IMGW. Dalszy ciąg prognozy na weekend pod quizem o tematyce meteo.

Czytaj też: To jedna z największych powodzi w historii! Sensacyjne odkrycie naukowców UMK w Toruniu

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Prognoza pogody 16.06 - 19.06.2022. Tropikalne upały zaatakują w długi weekend

W piątek (17.06.2022) ochłodzenie, deszcze i burze. Temperatura maksymalna w Polsce na poziomie 23 stopni Celsjusza. Wiatr będzie potęgować uczucie chłodu. Od soboty rozpocznie się proces ocieplenia. Gdzieniegdzie pojawi się upał! - Słabe opady deszczu mogą pojawić się jedynie na krańcach wschodnich Polski. Bardzo ciepłe, zwrotnikowe, powietrze, które napłynie z zachodu Europy, spowoduje znaczny wzrost temperatury do 24-26°C nad morzem i na wschodzie kraju oraz do 30°C na zachodzie i południowym zachodzie - podaje IMGW w prognozie synoptycznej na długi weekend. Jeszcze większy skwar zaatakuje w niedzielę (19.06.2022). Tropikalne upały będą się mierzyć z burzami.

- Niedziela na przeważającym obszarze kraju będzie słoneczna i gorąca, z temperaturą maksymalną w centrum do 28°C, a na południu nawet do 31°C. Niestety, już od rana na północy Polski będzie zaznaczała się strefa frontu atmosferycznego z opadami deszczu i burzami, powoli przemieszczającego się na południe - czytamy w prognozie IMGW na nadchodzący weekend.

Prognoza pogody IMGW nie zostawia złudzeń. Walka upałów z deszczem

Synoptycy IMGW dodają, że z wyżej wskazanych powodów, w niedzielę (19.06.2022) na północy będzie znacznie chłodniej, temperatura w dzień wyniesie zaledwie 15-17°C. Strefa opadów deszczu i burz po południu i wieczorem obejmie obszar od Warmii przez Kujawy po Wielkopolskę i Ziemię Lubuską. Burzom mogą towarzyszyć także opady gradu i porywisty wiatr. Największym problemem pozostaną jednak afrykańskie upały. Gdzie będzie najgorzej?

- Na przełomie obecnego i przyszłego tygodnia w wielu regionach temperatura przekroczy 30 stopni, po raz pierwszy w tym roku. Najgoręcej będzie na krańcach zachodnich, gdzie możemy odnotować nawet 38-39 stopni - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. W okolicach Zielonej Góry i Gorzowa Wielkopolskiego może być ponad 30 stopni w cieniu. Przypominamy, że w przypadku takich upałów nie należy przebywać zbyt długo w pełnym słońcu. Zachowajcie szczególną ostrożność również w czasie burz. Prognozy będziemy regularnie aktualizować w serwisie pogoda.se.pl. Warto też obserwować komunikaty i ostrzeżenia IMGW.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Totalny paraliż na drogach. Powodem wypadki i trudna pogoda
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany