Według specjalistów z IMGW BIP, w lutym 2022 r., w całej Polsce zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych powinna kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Ciekawiej pod względem pogody zrobi się natomiast w marcu. O ile miesięczna suma opadów atmosferycznych na obszarze całego kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej, o tyle średnia temperatura powietrza ma być wyższa.
CZYTAJ TEŻ: IMGW: Wichury dotarły do Polski. Tysiące Polaków bez prądu. Sprawdź, gdzie jest najgorzej [MAPA 14.01.2022]
Prognoza długoterminowa na 2022 rok. W marcu temperatura powyżej normy
Jak podaje portal fanipogody.pl, w marcu 2022 r. przeważać mają ciepłe masy powietrza i wyższe temperatury. "Prognozy ECMWF są zbliżone do tego, co zaobserwowaliśmy w wyliczeniach modelu CFS. Zakłada ona wartości powyżej 20-letniej normy klimatologicznej" - czytamy.
Może się jednak zdarzyć, że poszczególne tygodnie okażą się chłodniejsze niż norma wieloletnia.
Koniec zimy i początek wiosny może przynieść dużą dynamikę w pogodzie - spodziewać się możemy silnego wiatru i lokalnych burz. A wszystko to - jak opisuje portal Fani Pogody - za sprawą niży związanych z cyrkulacją strefową. W marcu lokalnie może jeszcze sypnąć śniegiem, ale coraz częściej na termometrach pojawiać się będą dwucyfrowe dodatnie temperatury.
Jeśli chodzi o prognozy długoterminowe, to pod względem opadów atmosferycznych, trudno o wysoką sprawdzalność. Jak pisaliśmy, na ten moment specjaliści szacują, że w większej części kraju powinna mieścić się w normie wieloletniej. Norma ta natomiast może zostać przekroczona na północy Polski.
Jak czytamy, śnieżyce oraz spadki temperatur poniżej zera mogą się tej zimy jeszcze zdarzyć, ale będą miały charakter przejściowy. Wygląda na to, że dzięki silnemu wirowi polarnemu, w tym sezonie, nie grożą nam już wielotygodniowe mrozy.