Wichury

i

Autor: Tomasz Golla / Zdjęcie ilustracyjne IMGW: Wichury dotarły do Polski. Tysiące Polaków bez prądu. Sprawdź, gdzie jest najgorzej [MAPA 14.01.2022]

Wichury w Polsce. Dziesiątki tysięcy bez prądu. Horror na drogach [AKTUALIZACJA, MAPA 14.01.2022]

2022-01-14 14:35

Wichury atakują w Polsce. Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) opublikował ostrzeżenia pierwszego i drugiego stopnia. Pogoda jest bezlitosna. Około 3,7 tys. odbiorców nie ma w piątek rano w woj. podlaskim prądu - poinformowała PAP spółka PGE Dystrybucja. Awaria jest spowodowana działaniem żywiołu. Na portalu pogoda.se.pl przekazujemy wam mapę, dzięki której sprawdzicie, gdzie obecnie jest najgorzej. Wichury w Polsce 14.01.2022, bądź na bieżąco.

Aktualizacja 14:33

W piątek (14.01.2022) w południe otrzymała zgłoszenie o zdarzeniu na trasie S8 między ul. Głębocką a Markami, gdzie wiatr przewrócił latarnię. Od razu pojawiły się tam korki na jezdni zarówno w kierunku Białegostoku jak i Poznania. - Zgłoszenie otrzymaliśmy o 11.47. Latarnia przewróciła się pod wpływem silnego wiatru. Policjanci są już na miejscu - powiedziała mł. asp Irmina Sulich z zespołu prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Ponad sto interwencji zanotowali w piątek do wczesnego popołudnia strażacy w Podlaskiem w związku ze skutkami silnego wiatru - podało PAP Wojewódzkie Stanowisko Koordynacji Ratownictwa PSP w Białymstoku. PGE Dystrybucja poinformowało, ze 33 tys. odbiorców nie ma prądu. Niebezpiecznie jest także na Warmii i Mazurach. Ponad 230 razy interweniowali w piątek strażacy, usuwający skutki silnego wiatru w tamtym rejonie. W większości przypadków sprzątali połamane konary i powalone drzewa. W zdarzeniach nikt nie ucierpiał - poinformował PAP rzecznik warmińsko-mazurskiej straży pożarnej Rafał Melnyk.

Wcześniej pisaliśmy: 

Wichury w Polsce dają się ostro we znaki mieszkańcom. W piątek (14.01.2022) pogoda przynosi utrudnienia komunikacyjne, przerwy w dostawach prądu i problemy na drogach. Tylko w województwie podlaskim ok, 3,7 tysiąca osób zostało bez prądu - podała w godzinach porannych Polska Agencja Prasowa. Strażacy mają pełne ręce roboty przy usuwaniu skutków działania silnego wiatru. Ostrzeżenia IMGW pierwszego i drugiego stopnia (żółty i pomarańczowy alert) zwiastują, że w najbliższych godzinach sytuacja nie ulegnie znaczącej poprawie. Sprawdziliśmy, w których regionach jest najgorzej. Mieszkańcy północnej i północno-wschodniej części kraju muszą zachować szczególną ostrożność, ale alerty obowiązują też m.in. na Podkarpaciu i w Świętokrzyskiem. Gdzieniegdzie prędkość wiatru przekracza 100 km/h!Szczegóły analizujemy pod naszym pogodowym quizem.

Zobacz też: Wichury do 120 km/h atakują! Pogodowy armagedon w Polsce. Ujawniamy, gdzie będzie najgorzej

Quiz. Możesz zostać pogodynką? Nie każdy przeczyta te mapy pogody

Pytanie 1 z 10
Gdzie spodziewane są opady deszczu?
Quiz o pogodzie [1]

Wichury w Polsce. Ostrzeżenia IMGW [Piątek, 14.01.2022]

Ostrzeżenia drugiego stopnia od IMGW (pomarańczowy alert) obowiązują na terenie województw: zachodniopomorskiego (niektóre powiaty), podlaskiego, pomorskiego (niektóre powiaty) i warmińsko-mazurskiego. Na żółto świecą się z kolei: kujawsko-pomorskie, mazowieckie, łódzkie, świętokrzyskie, podkarpackie, lubelskie, wielkopolskie (niektóre powiaty), zachodniopomorskie (niektóre powiaty) i pomorskie (niektóre powiaty). Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Warto na bieżąco śledzić mapę alertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Poniżej zamieszczamy przydatną mapę, dzięki której możecie monitorować sytuację na bieżąco. 

Wichury w Polsce. Strażacy mają mnóstwo pracy [IMGW 14.01.2022]

Prawie sto razy interweniowali ostatniej doby strażacy w związku z silnym wiatrem; jeszcze więcej takich interwencji zanotowano do godz. 8 w piątek - przekazał PAP bryg. Karol Kierzkowski z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Jak poinformowała PSP, ostatniej doby strażacy interweniowali 95 razy w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w województwie pomorskim - 65 razy.

- Dzisiaj do godziny 8 odnotowano 110 interwencji, najwięcej w województwie pomorskim - 66 oraz w województwie warmińsko-mazurskim - 20 - przekazała PSP, cytowana przez Polską Agencję Prasową. W sumie doszło do 205 zdarzeń związanych z silnym wiatrem, w tym 110 w piątek. PSP poinformowała, że nikt nie został ranny. O kolejnych utrudnieniach będziemy was na bieżąco informować w naszych lokalnych serwisach.

Sonda
Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?
Wichury w całym kraju. Gałęzie spadają na samochody i chodniki w Toruniu.
Nasi Partnerzy polecają