Załamanie pogody, ogromny spadek ciśnienia i gwałtowne burze! Groźny niż baryczny atakuje Polskę

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Załamanie pogody, ogromny spadek ciśnienia i gwałtowne burze! Groźny niż baryczny atakuje Polskę

Brutalne załamanie pogody, gwałtowne burze i spadek ciśnienia! Groźny niż baryczny atakuje Polskę

2022-05-19 8:54

Załamanie pogody w Polsce jest tuż za rogiem. Prognoza IMGW i innych ekspertów od pogody każe nam się przygotować na burze z gradem, odczuwalny spadek ciśnienia i nie tylko. Niż baryczny groźnie patrzy w kierunku naszego kraju. Oprócz wyładowań atmosferycznych, zmierzymy się m.in. z konkretnym spadkiem temperatur. Prognoza pogody na najbliższe dni zostanie przez nas przeanalizowana w poniższym materiale.

Najnowsza prognoza pogody dla Polski sprawia, że wielu łapie się za głowę. W czwartek (19.05.2022) powinniśmy skorzystać z przyjemnych warunków atmosferycznych, bo to ostatni względnie spokojny dzień bieżącego tygodnia. Prognoza ostrzeżeń IMGW pokolorowana została na żółto. Synoptycy Instytutu spodziewają się burz z gradem, silnego wiatru i towarzyszącym im spadków temperatur. Jeszcze przed weekendem zmierzymy się z totalnym załamaniem pogody. - W piątkowe popołudnie nad Niemcami zacznie tworzyć się kolejny, bardziej aktywny ośrodek niskiego ciśnienia. Przyniesie gwałtowne zjawiska pogodowe również w naszym kraju. Za kilkadziesiąt godzin przez Polskę przejdą burze oraz strefa silnego wiatru - czytamy w serwisie fanipogody.pl. Dalszy ciąg prognozy pogody znajdziecie pod naszym quizem o tematyce meteo.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...

Gwałtowne burze, ochłodzenie i nie tylko. Groźna prognoza pogody

Już w piątek (20.05.2022) pogoda wyraźnie się popsuje, choć termometry gdzieniegdzie pokażą bardzo wysokie temperatury. Potwierdza to najnowsza prognoza synoptyczna Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Niestety to jedyna optymistyczna wiadomość, dotycząca 20 maja. - W piątek okresami przelotne opady deszczu i burze. Możliwy grad. Prognozowana suma opadów podczas burz do 15 mm. Temperatura maksymalna od 23°C na Suwalszczyźnie do 28°C na południu kraju. Nieco chłodniej na Podhalu około 22°C, a nad samym morzem najchłodniej od 14°C do 18°C - podaje IMGW.

- Wiatr umiarkowany, okresami dość silny i porywisty, z kierunków zachodnich. Podczas burz porywy wiatru do 70 km/h, lokalnie do 80 km/h - dodają synoptycy IMGW w prognozie na 20 maja.

Burze, spadek ciśnienia i załamanie pogody w Polsce. Analiza modeli

Bardzo ciekawą analizę modeli GFS (Global Forecast System) i ECMWF (Europejskie Centrum Średnioterminowych Prognoz Pogody) przeprowadził dziennikarz portalu fanipogody.pl. - W mojej ocenie model wyrzuca również niż nieco bardziej na północ w stosunku do wyliczeń innych modeli. W związku z tym ewentualny, zorganizowany układ burzowy wszedłby do kraju na granicy lubuskiego i Pomorza Zachodniego. Ponieważ niż jest aktywny, lecz nie bardzo głęboki, to ciśnienie atmosferyczne w jego centrum zbliży się do 1000 hPa, jednak nie powinno spaść poniżej tej wartości - przekazuje pasjonat od pogody.

Michał Kołodziejczyk dodaje, że w tym przypadku konkretne załamanie pogody jest widoczne dopiero z piątku na sobotę, ale europejski model widzi to nieco inaczej - silniejsze burze mogą się pojawić też w innych regionach na zachodzie Polski, a w nocy z piątku na sobotę załamanie pogody obejmie również regiony centralne kraju. Na stronie fanipogody.pl czytamy też, że wprawdzie w weekend rzeczywiście będzie zdecydowanie chłodniej niż w 20 maja, ale wciąż będziemy mieli do czynienia z ciepłym, wiosennym dniem  temperaturą powietrza powyżej 20 stopni. W okolicach 20 pokażą termometry w najcieplejszym momencie dnia w niedzielę (22.05.2022). Pod koniec tygodnia zmierzymy się z wichurami do 80 km/h. W czasie burz może być bardzo niebezpiecznie. Zalecamy regularne sprawdzanie komunikatów meteo i zachowanie szczególnej ostrożności. O szczegółach będziemy was informować na bieżąco.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut