Zwrot akcji w prognozach na Boże Narodzenie?! Czy będą białe Święta? Ekspert widzi światełko w tunelu

i

Autor: CC Unsplash.com / licencja Creative Commons / Zdjęcie poglądowe Zwrot akcji w prognozach na Boże Narodzenie?! Czy będą białe Święta? Ekspert widzi światełko w tunelu

Rozmowa z ekspertem

Zwrot akcji w prognozach na Boże Narodzenie?! Czy będą białe Święta? Ekspert widzi światełko w tunelu

2023-11-30 15:16

Prognoza pogody na Boże Narodzenie 2023 to temat, który coraz bardziej interesuje Polaków. Ostatnie doniesienia nie były optymistyczne dla tych, którzy marzą o białych Świętach. Nasz dziennikarz zapytał o prognozy długoterminowe Grzegorza Walijewskiego z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW). Ekspert zwraca uwagę na ważną kwestię. Szczegóły na se.pl.

Pogoda na początek grudnia jest typowo zimowa. Ekspert i rzecznik prasowy IMGW Grzegorz Walijewski zapowiadał w rozmowie z nami śnieżyce i mrozy. Podkreślił też, że na podstawie specjalistycznych modeli (w tym ECMWF) można przewidzieć, kiedy zrobi się cieplej. - W drugim i trzecim tygodniu grudnia odnotujemy plusowe temperatury, w ciągu dnia od 3 do 7 stopni Celsjusza, nawet momentami do 9 - wskazał nasz rozmówca. Czy to oznacza, że należy się pożegnać z białymi Świętami Bożego Narodzenia? Otóż niekoniecznie. Jak to możliwe? Wszystko przez wyżej wspominane pierwsze dni meteorologicznej zimy. 

Czytaj też: Cyklon genueński i pogodowy kataklizm w Polsce. Ta prognoza przeraża

Prognoza długoterminowa na Boże Narodzenie 2023. Białe Święta?

Ci, którzy chcieliby konkretnej ilości białego puchu na Wigilię i podczas Bożego Narodzenia muszą liczyć na śnieżyce, które pojawią się w pierwszych dniach grudnia. Choć pod koniec miesiąca temperatury maksymalne mogą być nawet o 2,7 stopnia wyższe od normy wieloletniej, to nadal jest nadzieja dla fanów zimy.

- Do 10 grudnia w Polsce będzie śnieżno i mroźno. Kto wie, czy ten śnieg nie utrzyma się do Świąt. Może nie być świeżej dostawy, ale to nie oznacza, że należy przekreślić scenariusz z białym Bożym Narodzeniem. W górach śnieg zostanie już do kwietnia, maja. W obszarach podgórskich również ten śnieg powinien zostać na święta. Możliwe, że również biały puch utrzyma się również chociażby na Warmii i Mazurach - powiedział nam Grzegorz Walijewski z IMGW.

Ekspert zaznaczył po raz kolejny, że modele dają nam jedynie ogólny zarys tego, co nas może czekać za kilka tygodni. Prawdopodobieństwo ponad 90% będzie dopiero na dwa dni przed Świętami. Na razie jednak wygląda na to, że po 20 grudnia notować będziemy plusowe temperatury. Prognozy będziemy regularnie aktualizować w serwisie pogoda.se.pl.

QUIZ. Znasz się na pogodzie? Co to są hektopaskale? Zgarnij komplet i zapewnij sobie pogodę ducha

Pytanie 1 z 10
W jakim kierunku wieje halny?
Listen on Spreaker.
Nasi Partnerzy polecają