Samochód

i

Autor: Shutterstock / Zdjęcie ilustracyjne Żółty pył zaatakował samochody w całej Polsce. Co to jest? Będziecie zaskoczeni!

Żółty pył zaatakował samochody w całej Polsce. Co to jest? Będziecie zaskoczeni!

2022-06-02 11:31

Żółty pył na samochodach w całej Polsce. Ten problem pojawił się ostatnimi czasy i dotyczy nie tylko aut. Zazwyczaj tego typu zjawiska kojarzyły nam się z piaskiem znad Sahary lub skażeniami chemicznymi. Tymczasem pasjonaci przekazują, że tajemniczy żółto-zielony pył jest związany z... sosną! Czy powinniśmy się obawiać? Wyjaśniamy na se.pl.

W ostatnich dniach wielu Polaków złapało się za głowy, gdy zobaczyło żółty pył na swoich samochodach. W marcu 2022 roku ostrzegaliśmy was przed pyłem saharyjskim i niektórzy kojarzą zagadkowy pył właśnie z tego typu zjawiskami. W przypadku z przełomu maja i czerwca mówimy jednak o czymś innym! Autorzy serwisu twojapogoda.pl uspokajają - nie jest to nic bardzo niebezpiecznego, choć nasze portfele mogą zostać uszczuplone. Z autem pokrytym takim pyłem zazwyczaj udajemy się na myjnię, a tam tylko zacierają ręce. Wróćmy jednak do sedna. - Przyczyna nie znajduje się tysiące kilometrów od naszych domów, w północnej Afryce, lecz znacznie bliżej, zaledwie kilka lub kilkadziesiąt metrów od nas - wyjaśniają dziennikarze wyżej wspomnianej strony. Dalszy ciąg materiału pod naszym quizem o tematyce meteo.

Czytaj też: Synoptyk IMGW mówi o załamaniu pogody w Polsce! Burze to nie wszystko

Żółty pył zaatakował samochody w całej Polsce. Przyczyną... sosna!

Tego wielu naszych czytelników się nie spodziewało. Źródło tajemniczego żółto-zielonego pyłu, który daje się we znaki m.in. właścicielom samochodów pochodzi z naszej okolicy. Pomaga mu silny wiatr, którego ostatnimi czasy w naszym kraju nie brakuje.

- To sosna, która corocznie intensywnie pyli między połową maja a połową czerwca. Wystarczy chwila słonecznej, suchej i mało wietrznej pogody, aby żółto-zielony pyłek na kwiatostanach sosny zaczął się gromadzić i nie był na bieżąco uwalniany przez wiatr - czytamy na stronie twojapogoda.pl.

Żółty pył widzimy również m.in. na kałużach i innych obiektach. Jak uniknąć takich przykrych niespodzianek? Starajmy się nie parkować w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Zazwyczaj apelujemy o to przy okazji burz, teraz pojawił się dodatkowy argument. Warto zapoznać się z filmem, przygotowanym przez autorów serwisu TwojaPogoda.pl, który bardzo dobrze pokazuja, jak wygląda proces osadzania siępyłu.

Sonda
Czy doświadczasz coraz więcej niebezpiecznych zjawisk pogodowych?
Szaleniec wjechał do ogródka. Rodzinę przed śmiercią uratowała pogoda.
Nasi Partnerzy polecają