Początek lipca przyniósł przyjemną, letnią pogodę, choć gdzieniegdzie Polaków niepokoiły opady deszczu. Niestety, w prognozach dla naszego kraju widać powrót gwałtownych zjawisk, takich jak burze i ulewy. Zbiegnie to się w czasie z ponownym nadejściem upałów. Termometry znów pokażą powyżej 30 stopni. Potwierdzenie medialnych doniesień znajdujemy w prognozach synoptycznych, przekazanych nam przez IMGW.
Załamanie pogody w Polsce. Prognozy IMGW mówią o burzach i upałach
Z prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej wynika, że upały powrócą do Polski w sobotę (6 lipca 2024 r.). Jedynie na północy, północnym wschodzie i północnym zachodzie słupki rtęci nie dobiją do 30 stopni. Na południu i wschodzie, podczas weekendu termometry wskażą 32 stopnie Celsjusza. Najgoręcej powinno być na Lubelszczyźnie, Podkarpaciu i Dolnym Śląsku.
Niestety, upały to zaledwie ułamek problemów pogodowych, z jakimi zmierzą się Polacy. Znad Niemiec trafi do nas front burzowy. Synoptycy z IMGW wskazują, kiedy będzie najgorzej.
- Na południowym wschodzie zachmurzenie małe i umiarkowane. Na pozostałym obszarze zachmurzenie umiarkowane i duże oraz przelotne opady deszczu, miejscami burze, lokalnie z gradem. Najbardziej intensywne zjawiska wystąpią w nocy z niedzieli na poniedziałek - przekazują eksperci z Instytutu.
Uwaga - w czasie burz porywy wiatru mogą dochodzić do 80 km/h, co może skutkować utrudnieniami komunikacyjnymi. Należy zabezpieczyć cenne rzeczy, zachowywać ostrożność, wychodzić tyko w razie potrzeby i unikać parkowania pod drzewami.
Ostrzeżenia IMGW. Prognoza z żółtymi i pomarańczowymi alertami
Powyższe doniesienia znajdują potwierdzenie na mapie z prognozowanymi ostrzeżeniami IMGW. Już w czwartek Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował alerty pierwszego stopnia (żółte) przed burzami. Dotyczą one województw:
- kujawsko-pomorskiego
- pomorskiego
- zachodniopomorskiego
- lubuskiego
- dolnośląskiego
- wielkopolskiego
- podkarpackiego
- małopolskiego
Na weekend prognozowane są alerty dla wszystkich (!) 16 województw, w tym ostrzeżenia drugiego stopnia przed upałem. W przypadku prognozy ostrzeżeń mogą zajść zmiany. Synoptycy zachęcają do regularnego sprawdzania aktualnych ostrzeżeń i traktowania ich poważnie.