Ostatnimi czasy prognoza pogody dla Polski zwiastowała delikatne, ale jednak ocieplenie. Niestety temperaturowym zwyżkom towarzyszyły konkretne wichury. W piątek za oknami działo się stanowczo zbyt dużo. Połamane gałęzie, brak prądu, utrudnienia komunikacyjne - m.in. z tym musieli sobie radzić nasi rodacy. Dla tych, którzy liczyli na uspokojenie się pogody nie mamy dobrych wieści. W najbliższych dniach do kontrataku przystąpi zimowa pora roku. Opady śniegu i mróz sprawią, że będzie trzeba zweryfikować wiele planów. Na szczęście ujemne temperatury nie będą nam towarzyszyć podczas weekendu. - W niedzielę (16.01.2022) na północy i północnym wschodzie zacznie prószyć śnieg - podają autorzy serwisu twojapogoda.pl. Będzie to zwiastun tego, co przyniesie przyszły tydzień.
Sprawdź też: Burze i duże anomalie pogodowe w Polsce. Prognoza długoterminowa zaskakuje
Załamanie pogody w Polsce. Mróz i śnieg atakują
Początek nadchodzącego tygodnia upłynie nam pod znakiem silnego wiatru. Synoptycy spodziewają się wichur o prędkości nawet do 100 km/h. W ciągu dnia na termometrach nie odnotujemy mrozu, ale w Suwałkach możemy odczytać z nich zaledwie 1 stopień na plusie. Tego samego dnia spadnie śnieg. - Najpierw biało zrobi się na wschodzie, południu i w centrum kraju. Im bliżej wieczora i nocy, tym chętniej śnieg będzie się utrzymywać i już nie roztapiać - czytamy na stronie twojapogoda.pl. Te doniesienia potwierdzają także meteorolodzy, analizujący prognozy długoterminowe.
- W następnych dniach śnieg będzie się gromadzić i roztapiać, na przemian, ponieważ nocami będzie panować lekki mróz, a za dnia będzie na niewielkim plusie. Największe prawdopodobieństwo opadów śniegu obejmować będzie wschodnią połowę kraju, a najzimniejsze zachodnią. Śniegu spadnie niewiele, do 1-3 cm - podaje portal twojapogoda.pl.
Specjaliści od pogody zapowiadają roztopy i oblodzenia. W dodatku w końcówce tygodnia zima może podnieść napięcie. Mróz będzie konkretniejszy, a śniegu przybędzie nawet 5-10 cm. O szczegółach będziemy was informować na bieżąco. Tradycyjnie zachęcamy do śledzenia map meteo i ostrzeżeń IMGW, które zazwyczaj mają bardzo wysoką sprawdzalność.