WYŻ SYBERYJSKI POKAŻE SIŁĘ! Zaskakująca prognoza

i

Autor: GRAFIKA SE Radosław Ślusarczyk WYŻ SYBERYJSKI POKAŻE SIŁĘ! Zaskakująca prognoza

"Wyż syberyjski pokaże swoją siłę". Dopiero wtedy przyjdzie prawdziwa zima [PROGNOZA IMGW]

2021-10-12 14:55

Prawdziwa zima przyjdzie do Polski dopiero w styczniu? - Z najnowszej eksperymentalnej prognozy długoterminowej wynika, że listopad będzie bardziej deszczowy, natomiast pierwsze tygodnie nowego roku będą chłodniejsze niż zwykle i z opadami śniegu - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, cytowany przez Polską Agencję Prasową. Czego mieszkańcy poszczególnych regionów mogą spodziewać się w nadchodzących miesiącach? Poznaj szczegóły na www.se.pl!

Spis treści

  1. Długoterminowa prognoza pogody na listopad i grudzień 2021. Będzie długa jesień? [PROGNOZA IMGW]
  2. Przysłowia o pogodzie. Rozwiąż quiz!
  3. Prawdziwa zima dopiero po Nowym Roku? Pogoda zaskoczy w styczniu i lutym [PROGNOZA IMGW]

Długoterminowa prognoza pogody na listopad i grudzień 2021. Będzie długa jesień? [PROGNOZA IMGW]

Do kalendarzowej zimy zostały jeszcze przeszło dwa miesiące. Już teraz eksperci starają się przewidzieć nadejście najchłodniejszej pory roku. Kiedy w Polsce zrobi się naprawdę zimno? Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej opublikował nową eksperymentalną prognozę długoterminową, dotyczącą temperatury i opadu, obejmującą okres od listopada 2021 roku do lutego 2022 roku. Według Grzegorza Walijewskiego, rzecznika IMGW, najnowsze obliczenia sugerują, że po Nowym Roku należy spodziewać się niższych niż zwykle temperatur z opadami śniegu. - Zgodnie ze ściśle określonymi międzynarodowymi wytycznymi, oblicza się średnią temperatur i opadów każdego miesiąca z 30 lat. Na tej podstawie oczywiście nie możemy wskazać dokładnej temperatury konkretnego dnia, jednak już możemy mniej więcej określić, jaki będzie cały miesiąc. Wiadomo, że eksperymentalna prognoza jest obarczona zawsze pewnym ryzykiem błędu, choć ostatnie lata wskazują na rosnącą sprawdzalność - wyjaśnia Walijewski. Zdaniem autorów prognozy, listopad pod względem temperatury nie będzie się różnił od średniej z ubiegłych lat, jednak na przeważającym obszarze Polski można spodziewać się większych opadów deszczu. Przyszły miesiąc najchłodniej, z temperaturami od 1,7 do 3,5 stopnia Celsjusza, zapowiada się w Suwałkach. Najcieplej będzie w Gdańsku, Szczecinie, Wrocławiu i Opolu, gdzie średnia w listopadzie przekracza 4 stopnie. Pod względem opadów, w Katowicach, Krakowie, Lublinie, Rzeszowie oraz Zakopanem listopad nie powinien odbiegać od średniej z ostatnich 30 lat. W pozostałych regionach spodziewane są opady powyżej tej średniej.

Przysłowia o pogodzie. Rozwiąż quiz!

QUIZ. Dokończ przysłowie o pogodzie! "Na św. Grzegorza..."? 12 punktów będzie sukcesem

Pytanie 1 z 12
Gdy wrzesień bez deszczów będzie...

Grudzień nie będzie odbiegał od średniej, zarówno pod względem opadów, jak i temperatur. Tylko w województwie zachodniopomorskim i lubuskim opady mogą być mniejsze niż do tej pory. Według danych z lat 1991-2020, w grudniu najniższe są wskazania termometrów w Zakopanem (od -3,1 do -1,1 stopnia Celsjusza), Suwałkach (-1,8 do 0,1 stopnia) i Białymstoku (od -1,8 do 0,5 stopnia). Najcieplejsze grudnie są w Gdańsku (od 1,6 do 2,9 stopnia Celsjusza) oraz Szczecinie (od 1,4 do 3 stopni). Zdaniem meteorologów, biorąc pod uwagę ostatnie lata, w grudniu należy spodziewać się raczej deszczu lub deszczu ze śniegiem, niż śniegu.

Prawdziwa zima dopiero po Nowym Roku? Pogoda zaskoczy w styczniu i lutym [PROGNOZA IMGW]

Styczeń 2022 roku zapowiada się już chłodniejszy na południu kraju. Na całej południowej granicy Polski oraz w województwie świętokrzyskim zapowiadane są temperatury poniżej średniej z trzech ostatnich dekad. Na pozostałym obszarze temperatura powinna mieścić się w wieloletniej normie, podobnie jak wielkość opadów. Temperatur poniżej normy mogą spodziewać się mieszkańcy Wrocławia (średnia od -0,4 do 1,2 stopnia Celsjusza), Rzeszowa (od -2,7 do - 0,6 stopnia), Opola (od - 1 do 0,6 stopnia), Krakowa (od -1,8 do -0,4 stopnia), Katowic (od -1,9 do -0,2 stopnia), Kielc (od -2,8 do -1,3) i Zakopanego (od -4,4 do -2,4). Większych niż zwykle opadów synoptycy spodziewają się w Gdańsku, Koszalinie i Szczecinie.

W lutym temperatura w całym kraju nie będzie odbiegała od normy z lat 1991-2020. Najchłodniej będzie w Suwałkach (od -4,4 do -0,5 stopnia), Zakopanem (od -3,7 do -0,8) i Białymstoku (od -3,7 do zera). Na drugim biegunie temperatur znajduje się Szczecin (od 0,1 do 3,5 stopnia Celsjusza), Gdańsk (od -0,6 do 2,3) i Gorzów Wielkopolski (od -0,5 do 3,0 stopnia). Na opady mieszczące się w średniej 30-letniej mogą liczyć mieszkańcy Katowic, Krakowa, Kielc, Rzeszowa i Lublina. Na pozostałym obszarze kraju zapowiadane są opady powyżej normy.

- Wygląda na to, że wyż syberyjski pokaże swoją siłę i w styczniu oraz lutym możemy spodziewać się prawdziwej zimy ze śniegiem, który utrzyma się przez jakiś czas na gruncie, co mnie, hydrologa, bardzo cieszy. Oczywiście, to tylko przewidywania z wieloma zmiennymi. Jak się jednak przekonujemy, przygotowywane według najnowszych metod prognozy mają największą sprawdzalność w okresie zimowym - powiedział Grzegorz Walijewski, rzecznik Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Taka będzie pogoda jesienią