To koniec złotej, polskiej jesieni. Masy arktycznego powietrza gwałtownie zmienią pogodę / zdjęcie ilustracyjne

i

Autor: _Alicja_/cc0/pixabay To koniec złotej, polskiej jesieni. Masy arktycznego powietrza gwałtownie zmienią pogodę / zdjęcie ilustracyjne

Polska złota jesień idzie w zapomnienie! Do Polski nadciąga okropna pogoda!

2021-10-11 16:43

Chwilowo musimy zapomnieć o złotej, polskiej jesieni. Zgodnie z prognozami synoptyków IMGW czeka nas gwałtowna zmiana pogody. Wszystko za sprawą mas arktycznego powietrza, które dotarły już nad zachodnią część Polski i stopniowo będą przesuwały się na wschód. Musimy przygotować się na duże zachmurzenie i przelotne opady deszczu.

Złota, polska jesień, która w ostatnim czasie dominowała za naszymi oknami powoli się kończy. Niestety przewidywania synoptyków na najbliższe dni nie są optymistyczne. Czeka nas załamanie pogody. Według prognozy przygotowanej dla PAP przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej, w poniedziałek od zachodu do Polski zacznie napływać wilgotne powietrze pochodzenia arktycznego. Chłodny front stopniowo będzie przesuwał się na wschód. Co nas czeka? Przede wszystkim musimy odzwyczaić się od dużej ilości promieni słonecznych, ponieważ w najbliższych dniach niebo będzie niemal całkowicie zachmurzone. Spodziewane są również przelotne opady deszczu. 

PRZECZYTAJ: Zima zaskoczyła Polaków. Nie uwierzycie, ile było stopni! A to dopiero początek

W nocy strefa zachmurzenia i przelotnych opadów obejmie dzielnice centralne i dotrze na zachód Mazur, Mazowsza i Małopolski. Na wschodzie utrzyma się jeszcze zachmurzenie umiarkowane. W nocy z poniedziałku na wtorek najcieplej będzie na Wybrzeżu, gdzie termometry mogą wskazać do 9 stopni. Tam też możliwe są burze. W centrum i na zachodzie kraju spodziewane są temperatury od 2 do 6 stopni Celsjusza. Najchłodniej będzie na północnym wschodzie, gdzie w nocy temperatura spadnie w okolice zera, a przy gruncie do minus trzech stopni. Na zachodzie i Wybrzeżu spodziewany jest wiatr porywisty z kierunku zachodniego, osiągający nad morzem do 65 km/h. W Sudetach może spaść deszcz ze śniegiem, a w wysokich partiach gór, sam śnieg.

- Poniedziałek na wschodzie będzie jeszcze z dużą ilością słońca i stosunkowo niewielkim zachmurzeniem. Natomiast na zachodzie spodziewamy się zachmurzenia dużego, a na krańcach zachodnich przelotnych opadów deszczu. Strefa opadów będzie przesuwać się w kierunku wschodnim i do końca dnia powinna objąć pas od centralnej części Pomorza przez Wielkopolskę po Dolny Śląsk. Temperatura maksymalna w ciągu dnia wyniesie od 10 stopni Celsjusza w terenach podgórskich i na Pomorzu, do około 14 stopni nad samym morzem. Wiał będzie wiatr słaby i umiarkowany, który nad morzem może w porywach osiągać do 60 km/h - powiedziała PAP Grażyna Dąbrowska, synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

ZOBACZ: Kiedy zaczynają i kończą się pory roku? Wiedza z podstawówki, ale nie każdy słuchał uważnie

Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Potyczka jelenia z wilkiem. Nadleśnictwo Szczytno opublikowało wyjątkowe nagranie