Przypomnijmy, że podział na pory roku ma związek z ruchem Ziemi po orbicie wokół słońca, co powoduje cykliczną zmienność oświetlenia naszej planety. Zmieniają się one w rytmie rocznym, wpływa na zmiany klimatyczne oraz na wegetację roślin i tryb życia zwierząt. W klimacie umiarkowanym, który m.in. występuje w Polsce, wyróżniamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Często wyróżnia się również dwie pory przejściowe - przedwiośnie i przedzimie.
Pory roku - kiedy się zaczynają i ile trwają?
Kiedy rozpoczynają się poszczególne pory roku? Ile trwają? Czym się różnią meteorologiczne, kalendarzowe czy astronomiczne pory roku? Sprawdźcie szczegóły w naszej galerii poniżej.
Cztery pory roku - to musisz wiedzieć
Przypomnijmy, że astronomiczne pory roku wyznaczane są poprzez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). Moment zmiany pory roku wyznaczany jest za pomocą specjalnych obliczeń oraz obserwacji astronomicznych, i co roku wypada o innej porze dnia, a nawet innego dnia.
To inaczej niż kalendarzowe pory roku, które co roku rozpoczynają się w tym samym terminie.
Metrologiczne pory roku wyznaczone są przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Również są więc zawsze w tym samym czasie.
Tymczasem termiczne pory roku określane są poprzez średnią dobową temperaturę powietrza.