Pory roku - daty rozpoczęcia i zakończenia

i

Autor: pixabay

Kiedy zaczynają i kończą się pory roku? Wiedza z podstawówki, ale nie każdy słuchał uważnie

2021-10-09 13:15

Niedawno rozpoczęła się jesień. Pamiętacie kiedy to było? Czy wiecie kiedy rozpoczynają się pozostałe pory roku i jak długo trwają? Wydaje się, że odpowiedzi na te pytania są proste, ale nie każdy z nas je zna. Sprawdźcie szczegóły i dowiedzcie się, jakie są różnica między meteorologicznymi, astronomicznymi czy kalendarzowymi porami roku.

Przypomnijmy, że podział na pory roku ma związek z ruchem Ziemi po orbicie wokół słońca, co powoduje cykliczną zmienność oświetlenia naszej planety. Zmieniają się one w rytmie rocznym, wpływa na zmiany klimatyczne oraz na wegetację roślin i tryb życia zwierząt. W klimacie umiarkowanym, który m.in. występuje w Polsce, wyróżniamy cztery pory roku: wiosnę, lato, jesień i zimę. Często wyróżnia się również dwie pory przejściowe - przedwiośnie i przedzimie.

Pory roku - kiedy się zaczynają i ile trwają?

Kiedy rozpoczynają się poszczególne pory roku? Ile trwają? Czym się różnią meteorologiczne, kalendarzowe czy astronomiczne pory roku? Sprawdźcie szczegóły w naszej galerii poniżej.

W Arboretum w Bolestraszycach robi się jesiennie

Cztery pory roku - to musisz wiedzieć 

Przypomnijmy, że astronomiczne pory roku wyznaczane są poprzez moment górowania Słońca w zenicie nad równikiem (równonoc jesienna albo wiosenna) albo zwrotnikami (przesilenie letnie lub zimowe). Moment zmiany pory roku wyznaczany jest za pomocą specjalnych obliczeń oraz obserwacji astronomicznych, i co roku wypada o innej porze dnia, a nawet innego dnia.

To inaczej niż kalendarzowe pory roku, które co roku rozpoczynają się w tym samym terminie.

Metrologiczne pory roku wyznaczone są przez meteorologów i klimatologów w celu porównywania okresów o takiej samej długości i obliczania danych statystycznych. Również są więc zawsze w tym samym czasie.

Tymczasem termiczne pory roku określane są poprzez średnią dobową temperaturę powietrza.

Sonda
Którą porę roku lubisz najbardziej?
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany