Wichury w Polsce 17.02.2022. Orkan Dudley zabija w kraju. Gdzie jest najgorzej? [RADAR WIATRU]

i

Autor: Tomasz Wojtasik / PAP / Zdjęcie ilustracyjne Wichury w Polsce 17.02.2022. Orkan Dudley zabija w kraju. Gdzie jest najgorzej? [RADAR WIATRU]

Wichury w Polsce 21.02.2022. Burze i silny wiatr atakują z wielką siłą. Pogodowy koszmar trwa! [OSTRZEŻENIA IMGW i RADAR WIATRU]

2022-02-21 8:02

Ledwo przez Polskę przeszedł Orkan Dudley oraz orkan Eunice, nadciąga kolejny pogodowy armagedon. IMGW ostrzega przed kolejnymi wichurami w Polsce 21.02.2022. Synoptycy ostrzegają przed silnym wiatrem, burzami i krupą lodową. Wydano ostrzeżenia! W poniedziałek może być bardzo niebezpiecznie. Gdzie jest burza, wichura i orkan Eunice? Sprawdź radar wiatru na żywo.

Orkan Eunice. Wichury w Polsce 21.02.2022

IMGW znów ostrzega przed silnym wiatrem, burzami, a nawet krupą lodową! Dopiero co przez Polskę przeszedł orkan Dudley i orkan Eunice, a już nadciąga kolejny pogodowy kataklizm: wiatr i burze, które będą siały podobne spustoszenie. IMGW wydało ostrzeżenia pogodowe dla dużej części kraju. Synoptycy prognozują, że 21.02.2022 znowu przejdą wichury w Polsce, które mogą być bardzo niebezpieczne. - W dzień zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, od zachodu wkraczające przejściowe rozpogodzenia. Przelotne opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Miejscami burze z opadami krupy lodowej lub małego gradu. Suma opadów na południu kraju do około 10 mm. Przyrost pokrywy śnieżnej w Karpatach o 7 cm do 10 cm - podają synoptycy IMGW.

Przeczytaj koniecznie: Burze, krupa lodowa i wichury do 130 km/h! Wiemy, gdzie w poniedziałek będzie najgorzej [Prognoza pogody 21.02.2022]

Przypomnijmy, że zaledwie dwa dni temu przez Polskę przechodził orkan Eunice, który przyniósł wichury w Polsce i silny wiatr, nawet do 160 km/h. Orkan Eunice okazał się niszczycielski dla Polski. Zginęły cztery osoby, w sobotę (19.02.2022) mnóstwo osób zostało bez prądu! Niszczycielski wiatr powalał drzewa i konary, zrywał elewacje i dachy. Zgłoszeń było tak dużo, że przez kilka godzin był problem z numerem alarmowym 112.

Czytaj więcej w naszej relacji na żywo: Orkan Eunice nadciąga. Wichury w Polsce 19.02.2022 sieją spustoszenie. Gdzie jest najgorzej?

Niepokojące doniesienia docierały do nas także z Europy. We Francji orkan Eunice już w piątek, 18.02. dawał się ostro we znaki organizatorom wydarzeń sportowych. Pod znakiem zapytania stanął mecz Lille - Metz, ale ostatecznie postanowiono rozegrać go zgodnie z planem. Noc była trudna: silny wiatr wiał najmocniej w północno-zachodniej Polsce. W sobotę, 19.02, orkan Eunice nadal przechodzi przez Polskę. - Ponad 12,8 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem otrzymali strażacy w sobotę do południa - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675).

Wichury w Polsce 18.02. Zaczyna się pogodowy armagedon

Mieszkańcy północno-zachodniej Polski powinni już mieć się na baczności! Pierwsze ostrzeżenia IMGW obowiązują już od 18 lutego 2022 od godziny 19. Wydano je m.in. dla powiatów:

  • gorzowskiego
  • międzyrzeckiego
  • szamotulskiego

To właśnie w tych rejonach Polski orkan Eunice uderzy najpierw. Silny wiatr może łamać drzewa i porywać przedmioty. Możliwe są utrudnienia na drogach. Uważajcie na siebie! Listę ostrzeżeń można na bieżąco sprawdzać na stronie IMGW TUTAJ. Wichurom mogą towarzyszyć burze. Tutaj sprawdzisz, gdzie jest burza.

W naszej galerii możesz zobaczyć, jakie spustoszenie siał orkan Dudley. Wichury w Polsce zabiły trzy osoby i poczyniły mnóstwo strat. ZOBACZ ZDJĘCIA - KLIKNIJ W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Wichury w Polsce 18-19.02.2022. Sprawdź radar wiatru [18 LUTY]

Radar wiatru pokazuje, gdzie aktualnie w Polsce wieje silny wiatr. Radar wiatru w Polsce wskazuje online, gdzie wieje silny wiatr i jak na bieżąco zmienia się sytuacja meteorologiczna w kraju. Widać to dokładnie na mapie wiatru, która jest dostępna w internecie. Gdzie jest najgorzej? Poniżej zamieszczamy przydatne narzędzie. Warto też śledzić ostrzeżenia IMGW i komunikaty RCB.

Orkan Dudley: takie wichury przeszły przez Polskę 17.02.2022

Wichury w Polsce 17.02.2022. Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopnia. Zerwane dachy, przewrócone drzewa - strażacy w całej Polsce mają mnóstwo pracy. W Krakowie potężna wichura przewróciła dźwig budowlany. Dwie osoby nie żyją. Z kolei na jednej z ulic na obrzeżach Międzyrzecza (woj. lubuskie) duże drzewo przewróciło się wprost na jadący samochód. Mężczyzna zginął na miejscu. Zapis prowadzonej przez nas relacji znajdziesz poniżej.

Czytaj też: Pogoda na lato 2022. Jasnowidz Jackowski przepowiada, jakie będzie lato! Szokująca wizja pogody na lato

Wichury w Polsce 17 lutego. Relacja na żywo 17.02.2022

Na portalu pogoda.se.pl będziemy śledzić na bieżąco, gdzie wichury powodują utrudnienia i zniszczenia. Zachęcamy naszych czytelników do przesyłania materiałów zdjęciowych na miasta@se.pl. Z nami nie przegapisz ważnych informacji, dotyczących pogodowej sytuacji w naszym kraju. 

22:55 Dziękujemy za uwagę!

Zapraszamy do śledzenia informacji pogodowych na stronie pogoda.se.pl.

22:25 Wielkopolskie: 2,7 tys interwencji

Według ostatnich danych Komendy Wojewódzkiej PSP w Poznaniu, w związku z silnymi wichurami w regionie, straż odebrała już łącznie ponad 2,7 tys. zgłoszeń. - Sądząc po liczbie zgłoszeń, które do nas spływają, można powiedzieć, że sytuacja się powoli trochę uspokaja, stabilizuje i mamy nadzieję, że tak się już utrzyma - powiedział w czwartek wieczorem rzecznik prasowy wielkopolskiej straży pożarnej bryg. Sławomir Brandt.

22:13 Śląskie: Drzewo spadło na samochód! Strażacy wyciągnęli kierowcę

Powalone przez wiatr drzewo spadło na w czwartek samochód przejeżdżający drogą pomiędzy Miasteczkiem Śląskim a Kaletami. Uwięzionego w aucie rannego kierowcę uwolnili strażacy. - Po udzieleniu pierwszej pomocy kierowca został przekazany zespołowi ratownictwa medycznego, który zabrał go do szpitala - powiedział Wojciech Poloczek z Komendy Powiatowej PSP w Tarnowskich Górach. Strażacy w woj. śląskim odnotowali od godz. 23. w środę do godz. 21 w czwartek już 1235 interwencji. Wyjeżdżali do powalonych drzew, połamanych gałęzi, uszkodzonych dachów i elewacji budynków.

21:51 Sopot: Miasto apeluje do mieszkańców, by zostali w domach

- Jeśli wyjście na zewnątrz jest koniecznością, ograniczmy je do minimum - pisze magistrat w Sopocie apelując do mieszkańców, by zostali w domach, jeśli to możliwe. - Unikajmy również wizyt na cmentarzach, w parkach i na terenach leśnych. Warto zabezpieczyć przedmioty pozostawione np. na balkonach, by porwane przez wiatr nie zrobiły komuś krzywdy - dodają urzędnicy.

21:33 PAP: Wiatr nadal niebezpieczny

Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopni - podaje PAP. Do godz. 15.00 straż interweniowała w całym kraju aż 10 tys. razy!

21:20 Drzewo spadło na głowę!

Groźne zdarzenie w Ostrowie Wielkopolskim. Drzewo spadło na głowę starszego mężczyzny. Zobaczcie szczegóły: Wsiadał do auta. Drzewo spadło mu na głowę! Groza w Ostrowie Wielkopolskim

21:03 Miasto apeluje do mieszkańców Sopotu o pozostanie w domach

Sopocki magistrat zaapelował do mieszkańców o pozostanie w domach do czasu ustania silnego wiatru. - Jeśli wyjście na zewnątrz jest koniecznością, ograniczmy je do minimum - piszą w czwartkowym komunikacie władze miasta. 

20:43 Nadal jest niebezpieczne. Przed nami wietrzna noc

Choć IMGW odwołał ostrzeżenia trzeciego, najwyższego, stopnia o silnym wietrze, zagrożenie nie ustało. Meteorolodzy wciąż przestrzegają przed wichurami - na południu Polski i w centrum obowiązują ostrzeżenia drugiego stopnia, a dla reszty kraju pierwszego stopnia.

20:25 Wszystkie trasy kolejowe w woj. zachodniopomorskim są przejezdne

Wszystkie linie kolejowe w woj. zachodniopomorskim są już przejezdne - poinformowały w czwartek PKP PLK. Ruch na trasie między Gryfinem a Chojną został przywrócony po jednym torze. - Służby techniczne pracują jeszcze nad usunięciem skutków wichury, ale wszystkie linie kolejowe są już przejezdne – poinformował rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.

20:07 Drzewo spadło na człowieka

Mężczyzna przygnieciony przez drzewo, 900 zerwanych dachów i 1300 powalonych drzew i gałęzi – to dotychczasowy bilans wichur w woj. wielkopolskim. Mimo, że to w miejscowości Dobrzyca w powiecie pleszewskim przeszła trąba powietrzna – to najwięcej zgłoszeń odnotowano z okolic Turku – 310.

19:56 Najnowsze informacje IMGW

IMGW podało, że wiatr na przeważającym obszarze kraju nie jest już tak silny jak jeszcze w czwartek rano. - Mimo to nadal notujemy porywy wiatru powyżej 25 m/s (90 km/h). Takie wartości zanotowano w ostatniej godzinie min. we Wrocławiu (aż 108 km/h!), w Krakowie czy w Rzeszowie - czytamy w komunikacie IMGW.

19:47 Huragan zniszczył dach szkoły w Żelazkowie

Ponad setka uczniów Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żelazkowie ma odwołane lekcje. Powodem zniszczony przez huragan dach budynku – przekazała w czwartek PAP z-ca wójta gminy Żelazków Anna Sar.

19:37 Prognoza pogody na noc

Prognoza IMGW na najbliższą noc 17 - 18.02.2022: Pochmurno z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem. W górach śnieg, w Karpatach do 3-5 cm. Temperatura minimalna od -2°C na Podhalu do 3°C na zachodzie. Wiatr nadal dość silny i silny, w porywach do 70-80 km/h, nad morzem i na południu do 90 km/h.

19:22 Wichura w Toruniu i regionie

Strażacy poinformowali, że w czwartek do godz. 18:30, odnotowano w Toruniu i powiecie toruńskim 65 zdarzeń związanych z usuwaniem skutków silnego wiatru i opadów deszczu m.in powalone drzewa na jezdnię i samochody, połamane konary drzew, uszkodzone i zerwane dachy, drzewa pochylone na budynki, zalane posesje, uszkodzone banery reklamowe.

19:10 Wiatr zerwał dach Biedronki w Krakowie

Zerwany dach sklepu Biedronka w Krakowie oraz przyszkolnej sali gimnastycznej – to tylko niektóre ze skutków czwartkowych wichur w Małopolsce. Strażacy interweniowali pół tysiąca razy. Bez prądu pozostaje ponad 3,7 tys. odbiorców. Więcej: Kraków. Wiatr zerwał dach Biedronki. Przerażające nagrania

18:55 Wichury w Lubuskiem. Wiatr zrywał dachy i łamał drzewa

Już ponad tysiąc razy interweniowali strażacy w związku z przechodzącymi przez województwo lubuskie wichurami. Silny wiatr łamał drzewa i zrywał dachy. W wielu miejscach uszkodzone zostały też linie energetyczne. Do najpoważniejszego zdarzenia doszło w pobliżu Międzyrzecza, gdzie drzewo przygniotło jadący samochód. 64-letni kierowca zginął na miejscu. Więcej tutaj.

18:43 Deweloper wydał oświadczenie po wypadku żurawia budowlanego w Krakowie

Po tragicznym wypadku w Krakowie, w którym zginęły dwie osoby, Grupa Murapol poinformowała, że w związku z alertami RCB na wszystkich budowach dewelopera w całej Polsce zostały wyłączone z pracy żurawie wieżowe i wprowadzono je w bezpieczny tzw. „tryb wiatrowy”. Grupa złożyła kondolencje rodzinom osób, które zginęły na skutek przewrócenia się dźwigu oraz zapewniła, że dołoży wszelkich starań, by pomóc odpowiednim służbom w wyjaśnieniu przyczyn katastrofy. Więcej tutaj: Tragedia na budowie w Krakowie. Nie żyje dwóch pracowników. Deweloper zabrał głos

18:38 Trąba powietrza w Krakowie. Przerażające nagranie

18:30 Wichura w Wielkopolsce. Utrudnienia na DK 11

Jak informuje PAP, utrudnienia w ruchu występują teraz m.in. na drodze krajowej nr 11 w okolicach miejscowości Chludowo i Świerkówki (woj. wielkopolskie), na odcinku Złotkowo – Oborniki. Na czas trwania akcji wyciągania dwóch pojazdów ciężarowych wraz z naczepami z rowów droga w tym miejscu była zablokowana. Jeden z pojazdów ciężarowych w wyniku mocnego podmuchu wiatru wjechał na pas ruchu, po którym poruszał się drugi pojazd ciężarowy. W celu uniknięcia kolizji kierowca zjechał do rowu, drugi samochód również znalazł się w rowie. (PAP)

18:19 Rzecznik prasowy rządu: Każdy poszkodowany w wyniku klęsk może ubiegać się o pomoc finansową

- Każda osoba, która jest poszkodowana w wyniku tego typu klęsk żywiołowych może ubiegać się o pomoc finansową za pośrednictwem wojewody - mówił podczas czwartkowej konferencji prasowej, zorganizowanej w miejscowości Trzebielino, rzecznik prasowy rządu Piotr Müller. Müller został zapytany przez dziennikarzy m.in. o pomoc rządu osobom poszkodowanym w wyniku przechodzącego przez Polskę silnego wiatru, który w wielu rejonach Polski spowodował bądź spowoduje zniszczenia gospodarstw domowych. - Mamy skonstruowane w systemie zarzadzania kryzysowego przepisy prawa, które mówią o tym, że wojewoda oraz właściwe służby podejmują działania przede wszystkim ratunkowe, by pomóc na bieżąco wszystkim osobom, które straciły np. dach nad głową, tak aby zabezpieczyć ich majątek ten który przetrwał - mówił rzecznik rządu. (PAP)

18:15 Wichury w Polsce. Ostrzeżenia 2. i 1. stopnia

Przypominamy, że odwołano ostrzeżenia IMGW 3. stopnia o silnym wietrze. Obecnie w całym kraju obowiązują ostrzeżenia 2. stopnia (na południu i w centrum) i 1. stopnia na pozostałym obszarze kraju.

18:00 Problemy na kolei w Zachodniopomorskiem

Ruch pociągów między Goleniowem a Szczecinem-Dąbie został wznowiony – poinformowały w czwartek PKP PLK. Przez kilka godzin przejazd utrudniały powalone przez wichurę drzewa, które spadły na sieć trakcyjną.

17:41 Dobrzyca. Wojewoda o trąbie powietrznej: To cud, że nikt nie zginął

Trąba powietrzna przeszła dziś (17.02) w Dobrzycy w woj. wielkopolskim. Na miejscu pojawił się wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Oszacowano, że straty wyniosły dziesiątki milionów złotych. - To cud, że nikt nie zginął - zaznaczył. W Wielkopolsce straż interweniowała 2 tysiące razy. Aż 600 z tych interwencji dotyczyło budynków mieszkalnych. W większości dotyczyły one zerwanych dachów bądź naruszenia konstrukcji budynków.

17:23 Powalona obora w Wielkopolsce

W miejscowości Sucharzewo w pow. śremskim w Wielkopolsce runęła obora! W środku znajdowało się 31 byków. - Do czasu przybycia naszych zastępów wszystkie te zwierzęta, które mogły chodzić, właściciel już przepędził w inne, bezpieczniejsze miejsce. Pod gruzami zostały dwa byki, które wyciągaliśmy. Jeden z nich przeżył i został przekazane służbie weterynaryjnej, drugi padł - przekazał asp. sztab. Dariusz Rogasik z Komendy Powiatowej PSP w Śremie.

17:03 Łódzkie: Spore zniszczenia po wichurach

Powiat zgierski mocno oberwał w związku z silnymi wichurami. Niż Dudley uszkodził prywatne domy i budynki użyteczności publicznej. Zniszczeniu uległy m.in. hala sportowa przy szkole podstawowej w Chociszewie. Miejscowa straż miała aż 220 zgłoszeń w sprawie wichur.

16:40 IMGW: Nowe obostrzenia w związku z silnym wiatrem

- Zmiany w ostrzeżeniach meteorologicznych! Cześć ostrzeżeń przed silnym wiatrem zmieniła swój stopień na niższy. Przedłużony został również czas ich obowiązywania - podaje IMGW w najnowszym komunikacie.

16:25 Lubuskie: Drzewo zabiło kierowcę

Podczas wichury w woj. lubuskim do najpoważniejszego zdarzenia doszło w pobliżu Międzyrzecza. Drzewo przygniotło jadący samochód, w zmiażdżonym wraku zmarł kierowca. Uszkodzonych zostało 58 dachów, w tym siedem zerwanych. Występują przerwy w dostawie energii elektrycznej.

Wichury w Polsce 17.02.2022. Silny wiatr pustoszy kraj! Trwa relacja NA ŻYWO

15:55 Zabrze: Drzewo runęło na przechodnia!

Jak informuje portal ZABRZE112.pl, na 61-letniego mężczyznę przewróciło się drzewo. Poszkodowany trafił do szpitala z urazem głowy.

15:32 Warszawa: Tysiące powalonych drzew przez wichurę

 W Lesie Kabackim i Bemowskim w Warszawie powalonych zostało tysiące drzew. Silny wiatr sprawił, że służby mają pełne ręce roboty. Leśnicy ostrzegają, żeby przez kilka najbliższych dni nie wchodzić do lasów i parków. - Ich ilość można liczyć w tysiącach. Najczęściej łamały się sosny i brzozy, których jest dużo np. w Lesie Kabackim. Drzewa łamały się grupowo lub punktów - mówi o wiatrołomach zastępca dyrektora ds. gospodarki leśnej Lasy Miejskie – Warszawa Andżelika Gackowska. 

15:10 Apel straży do mieszkańców Dobrzycy

Prawdziwy kataklizm nawiedził Dobrzycę w woj. wielkopolskim. Tam silny wiatr uszkodził aż 55 dachów! Z tego względu straż pożarna ma pełne ręce roboty i apeluje do mieszkańców, by nie wychodzili z domów, dopóki służby nie posprzątają wszystkich elementów, jakie odpadły w wyniku wichury.

14:55 Nad krajem szaleją potężne wichury, a RCB wysyła Polakom alerty. Jedną z ofiar jest Klaudia Halejcio

Klaudia Halejcio, która zaczynała karierę w serialu "Złotopolscy" przekonała się o szkodliwym działaniu wichury. Żywioł nie oszczędził jej posiadłości za 9 milionów złotych. Zdruzgotana aktorka pokazała w sieci zdjęcia akcji straży pożarnej i strat, które poniosła.

Czytaj więcej: Wichura rujnuje jej rezydencję za 9 MILIONÓW! Straż pożarna w akcji, koszmar Klaudii Halejcio! [ZDJĘCIA]

14:40 Pobojowisko po nawałnicy w Dobrzycy. "Łzy stanęły mi w oczach"

Wichury w Polsce najbardziej odczuli mieszkańcy Dobrzycy (pow. pleszewski) w Wielkopolsce. Zniszczonych zostało tam 50 domów. Skalę zniszczeń ocenili lokalni politycy.

14:20 Ostrzeżenia IMGW w całym kraju. Gdzie jest najgorzej?

Czerwony alarm Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej obowiązuje na terenie województw: zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i na Dolnym Śląsku. W pozostałych regionach mamy żółte i pomarańczowe alerty. Zachęcamy do regularnego odświeżania komunikatów IMGW.

14:00 IMGW przekazuje alarm hydrologiczny!

- Notowane intensywne opady deszczu przyczyniają się do wzrostów stanów wody. Obecnie notujemy 9 przekroczeń stanu alarmowego i 40 stanu ostrzegawczego - przekazali przedstawiciele Instytutu w mediach społecznościowych. Szczegóły na mapie alertów IMGW.

13:40 Rośnie liczba interwencji na Podkarpaciu! 

Jak przekazał "Super Expressowi" bryg. Marcin Betleja rzecznik prasowy Podkarpackiego Komendanta Wojewódzkiego 104 razy wyjeżdżali dzisiaj podkarpaccy strażacy do usuwania skutków silnych podmuchów wiatru. 

Czytaj też: Silny wiatr na Podkarpaciu. Interwencje strażaków "Jeżeli nie musimy wychodzić z domów, zostańmy w nich"

13:15 Wichura przewróciła dźwig budowalny. Rośnie bilans ofiar!

Potężna wichura przewróciła dźwig budowlany na ulicy Domagały w Krakowie! Na miejscu trwa akcja ratunkowa z wykorzystaniem śmigłowca LPR. Nie żyją dwie osoby poszkodowane w wypadku. Nowe informacje znajdziecie w tym materiale.

12:50 Wichury blokują pociągi. Kolejne problemy!

Z powodu drzew powalonych przez wichurę na sieć trakcyjną, zablokowana została trasa kolejowa między Koszalinem i Słupskiem. Ruch pociągów został wstrzymany. - Na razie służby techniczne działają w celu jak najszybszego przywrócenia ruchu - informuje rzecznik prasowy PKP PLK Bartosz Pietrzykowski.

12:30 Najnowsza prognoza pogody. Gdzie są wichury?

- Aktualnie z płn. na płd. woj. lubuskiego przemieszcza się kolejna strefa frontowa, przynosząc przelotne opady deszczu oraz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 120 km/h - podaje IMGW na swoim kanale na Twitterze.

12:00 Wichury i interwencje strażaków. Ci usłyszeli wołanie o pomoc!

Jednym ze zdarzeń związanych z wichurami była sytuacja na trasie Osie - Tleń. Strażacy udrożniali przejazd i nagle usłyszeli wołanie mężczyzny. Okazało się, że to kierowca motoroweru! 

Szczegóły tutaj: Usuwali drzewo z drogi i usłyszeli wołanie o pomoc. Strażacy byli w szoku [ZDJĘCIA]

11:30 52 interwencje strażaków na Podkarpaciu. "Jeżeli nie musimy wychodzić z domów, zostańmy w nich"

Najwięcej interwencji notują strażacy w tej chwili głównie w południowych powiatach naszego województwa. Szczegóły znajdziecie w tym materiale.

11:15 IMGW podsumowuje opady. Ciekawe liczby

Podsumowanie opadów i porywów wiatru w poprzedniej dobie (od 06 UTC do 06 UTC) zostało opublikowane na kanale IMGW na Twitterze.  Przechodzący przez Polskę front przyniósł bardzo silne, niszczycielskie porywy wiatru oraz wysokie opady. Dane z naszych stacji pomiarowych znajdziecie poniżej!

10:53 Potężna wichura przewróciła dźwig budowlany na ulicy Domagały w Krakowie! Akcja ratunkowa

Radio Kraków informuje, że ucierpiały cztery osoby, w tym dwie ciężko. Na terenie całej Małopolski obowiązują pomarańczowe alerty IMGW związane z silnym wiatrem.

Szczegóły: Wichura przewróciła dźwig budowalny, są ranni! Katastrofa w Krakowie [WIDEO]

10:40 Wichura na Dolnym Śląsku. Mamy szczegóły

Kilka uszkodzonych dachów budynków mieszkalnych i gospodarczych, powalone drzewa, zerwane linie energetyczne - to skutki wichury jaka w nocy przeszła nad wyżej wspominanym regionem. Materiał naszego reportera znajdziecie w tym miejscu.

10:30 Wichury i kursowanie pociągów. Ogromne utrudnienia!

Potężne wichury zaatakowały Polskę. To rzecz jasna spowodowało ogromne utrudnienia. Nie kursują m.in. pociągi na trasie Chojna - Gryfino. Drzewa powalone przez silny wiatr na sieć trakcyjną zablokowały oba tory.

10:10 Polecieli z Krakowa do Warszawy, a wylądowali w innym kraju. Wszystko przez Orkan Dudley!

Orkan Dudley spowodował, że pasażerowie dwóch czwartkowych lotów zamiast w Warszawie wylądowali... w Budapeszcie!  Rzecznik LOT-u informuje, że odnotowano niewielkie opóźnienia innych rejsów, spowodowane oczekiwaniem na poprawę warunków.

Szczegóły znajdziecie tutaj: Polecieli z Krakowa do Warszawy, a wylądowali w innym kraju. Orkan Dudley paraliżuje ruch lotniczy

10:00 Niepokojące doniesienia z Wielkopolski

Szczególnie niebezpiecznie było na południu Wielkopolski, gdzie najprawdopodobniej przeszła trąba powietrzna! Głos w tej sprawie zabrał pasjonat meteorologii ze strony Cumulonimbus.

9:45 Potężne wichury w województwie lubelskim. Burze i silny wiatr nadciągają z zachodu!

Pierwszy poziom alertu IMGW oznacza, że skutki pogody mogą być groźne dla naszego zdrowia i życia oraz powodować zniszczenia. Potężny wiatr na Lubelszczyźnie. Kiedy przestanie wiać? 

Lokalny materiał z tego regionu!

9:30 Alarm w Zachodniopomorskiem! Chodzi o iglicę kościoła

Iglica kościoła pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny niebezpiecznie odchyliła się od pionu i w każdej chwili może runąć z dużej wysokości! Na miejsce zostali wezwani strażacy, jednak problemy sprzętowe i niesprzyjająca aura nie odniosły rezultatu.Czytaj też: Groźnie w centrum Białogardu. Przechyliła się iglica kościoła [ZDJĘCIA] 

9:20 Śmiertelna ofiara żywiołu

Niestety mamy pierwszą dziś ofiarę śmiertelną szalejącego żywiołu. To 70-letni mężczyzna, który zginął w Międzyrzeczu. Duże drzewo przewróciło się wprost na jadący samochód osobowy marki Seat. Mężczyzna zginął na miejscu. Nikt inny nie został poszkodowany.Materiał lokalny: Śmiertelna ofiara wichur nad Polską. W Lubuskiem zginął mężczyzna

9:10 Dynamiczna pogoda w Polsce. Gdzie jest najgorzej?

- Front chłodny z silnymi porywami wiatru oraz burzami znajduje się aktualnie na linii Kraśnik-Busko Zdrój-Tychy. Strefa przemieszcza się dosyć szybko na południowy wschód - informuje IMGW na swoim profilu na Twitterze.

9:00 Tysiące Polaków bez prądu!

Silny wiatr szaleje m.in. na Podkarpaciu. W tym regionie w związku z wichurami, 17 lutego rano 4 tys. odbiorców pozbawionych jest dostaw energii elektrycznej. Szczegóły analizuje nasza dziennikarka w tym materiale.

8:50 Trąba powietrzna w Wielkopolsce! "Jakby z nieba kamienie leciały"

- Pierwszy raz coś takiego przeżywałam. Nie widziałam jeszcze takiego czegoś. Sąsiad nie ma dachu, ja mam okna powybijane - powiedziała w rozmowie z TVN24 jedna z mieszkanek Dobrzycy!

Materiał z Wielkopolski znajdziecie w naszym lokalnym serwisie!

8:40 Śmiertelna ofiara wichury

Starszy mężczyzna (ok. 70 lat) zginął w Międzyrzeczu (woj. lubuskie) po tym, jak drzewo przygniotło samochód, którym kierował. W regionie to najpoważniejsze z około 400 zdarzeń, które odnotowali dotychczas strażacy w związku z silnym wiatrem - poinformował w rozmowie z  PAP oficer dyżurny lubuskiej straży pożarnej. Rodzinie i bliskim składamy wyrazy współczucia.

8:23 IMGW ostrzega przed wichurami i burzami. Alerty pogodowe w Małopolsce

Synoptycy mają nieciekawe wieści dla województwa małopolskiego! W czwartek (17 lutego) dojdzie do gwałtownego załamania pogody, związanego z wystąpieniem burz i potężnych wichur.

Lokalne doniesienia z Krakowa i okolic!

8:13 Setki interwencji w Wielkopolsce! Skutki wichury porażają

To nie była spokojna noc w województwie wielkopolskim. Silny wiatr siał spustoszenie w całym regionie, a strażacy interweniowali kilkaset razy.

Czytaj więcej: Wielkopolskie: Setki interwencji w całym regionie. Wiatr siał spustoszenie

7:55 Wichury w Łódzkiem. Fatalne skutki!

Wichura, która dzisiejszej nocy (16/17 lutego) przeszła przez województwo łódzkie spowodowała wiele strat. Od rana pojawiają się informacje o szkodach. Więcej w tym materiale: W Łódzkiem żywioł przewraca TIR-y! Straszne skutki nocnej wichury

7:45 Rządowe Centrum Bezpieczeństwa alarmuje!

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przekazało liczby z ostatniej doby. Te liczby robią kolosalne wrażenie! Apelujemy o zachowanie szczególnej ostrożności. Oto szczegółowa prognoza na czwartek.

7:15 Złowieszcza prognoza dla Polski

- Dziś kontynuacja dynamicznej pogody z porywami wiatru sięgającymi 90 km/h na wsch. i 120 km/h na zach., a w górach nawet 180 km/h. Będzie pochmurno  z opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, w Tatrach śniegu. Lokalnie burze - podaje IMGW 

7:00 Silny wiatr i burze w Polsce. IMGW ostrzega

Czerwony alarm IMGW obowiązuje w Wielkopolsce, Lubuskiem, na Dolnym Śląsku i w Zachodniopomorskiem. W pozostałych rejonach mamy alerty niższego stopnia. 

6:40 Wichury i burze się przemieszczają!

O 6:20 IMGW podał, że w ciągu ostatniej godz. największy poryw do 86km/h zanotowano we Wrocławiu. Strefa z burzami przemieszcza się do centrum kraju. Dotychczas największą sumę opadów 41,7mm zanotowano w Karżniczce

17.02.2022, godz. 00:15 Orkan Dudley w nocy przechodzi przez Polskę

W czwartek, 17.02.2022, po północy orkan Dudley nadciąga znad Niemiec do Polski. Najpierw uderzy na terenie zachodnich województw. W nocy silny wiatr odczują m.in. mieszkańcy Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, czy Zielonej Góry. Następnie orkan Dudley będzie przesuwał się na wschód. Okoły 3 w nocy wichury w Polsce będzie można odczuć m.in. w Poznaniu. Silny wiatr, który będzie przechodził przez Polskę z czasem ma jednak tracić na sile. We wschodnich województwach IMGW wydało łagodniejsze ostrzeżenia - 1 stopnia. Jakie zniszczenia spowoduje w nocy orkan Dudley na terenie Polski? Zachęcamy do śledzenia naszej relacji na żywo z samego rano.

23:00 Dramatyczne prognozy dla czterech województw. Tu będzie najgorzej!

Jak zapewniają synoptycy, najgorsze dopiero przed nami. Napływające z IMGW ostrzeżenia w szczególności kierowane są do mieszkańców czterech województw:

  • zachodniopomorskiego,
  • lubuskiego,
  • dolnośląskiego,
  • wielkopolskiego.

W tych regionach porywy wiatru mogą osiągnąć prędkość nawet 120 km/h. Przypominamy, że ostrzeżenia obowiązują od godz. 3-4 w nocy, jednak gdzieniegdzie porywisty wiatr może zerwać się już wcześniej.

Szczegóły: Czerwony alarm meteo w Polsce. Prognoza ostrzeżeń IMGW nie zostawia złudzeń [16.02.2022]

22:00 Opady deszczu w praktycznie całym kraju!

Synoptycy IMGW na bieżąco przekazują najnowsze informacje o sytuacji pogodowej w kraju. - Dziś w dzień opady wystąpiły praktycznie w całym kraju. Jedynie nie zdążyły jeszcze dotrzeć na południowy wschód kraju. Zazwyczaj były to opady słabe i przelotne. Największe sumy do 14 mm odnotowano na Pomorzu - wyjaśniają.

21:15 Czerwony alert dla kilku województw. Co oznacza?

W całej Polsce obowiązują alerty pogodowe, które różnią się w zależności o stopnia zagrożenia. Najgorzej będzie w zachodniej części kraju, gdzie obowiązuje czerwony alert.

Co oznacza III stopień zagrożenia?

Zgodnie z definicją IMGW, przewiduje się wystąpienie groźnych zjawisk meteorologicznych powodujących bardzo duże szkody lub szkody o rozmiarach katastrof oraz zagrożenie życia. Zalecana najwyższa ostrożność, konieczność częstego śledzenia komunikatów i rozwoju sytuacji pogodowej.

20:15 IMGW: "Z godziny na godzinę siła wiatru wzrasta"

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej przekazał informacje, których niestety się spodziewaliśmy. - Z godziny na godzinę siła wiatru wzrasta. - Obecnie na Bałtyku porywy do 90km/h, w górach ponad 115km/h. Poza morzem i górami porywy sięgają 70 km/h - czytamy w najświeższym komunikacie.

19:45 Gdzie jest orkan Dudley i wieje silny wiatr? [RADAR ONLINE]

Sytuacja pogodowa jest bardzo dynamiczna! Mieszkańcy wielu regionów otrzymali informację z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem i związanym z tym niebezpieczeństwem. Kulminacja zdarzeń i najsilniejsze uderzenie orkanu Dudley ma przyjść w nocy ze środy na czwartek oraz w ciągu dnia. Gdzie teraz jest orkan Dudley?

Możecie to zobaczyć na żywo TUTAJ!

19:05 RCB wysłało SMS-y z ostrzeżeniem o silnym wietrze w całym kraju

Do odbiorców na terenie całej Polski został wysłany SMS z ostrzeżeniami przed silnym wiatrem.

Uwaga! Dziś i jutro (16/17.02) silny wiatr. Możliwe przerwy w dostawie prądu i trudne warunki na drogach. Zostań w domu, jeśli możesz - ostrzega RCB w komunikatach.

18:35 Ważne ostrzeżenie dla woj. kujawsko-pomorskiego

Bydgoskie Centrum Zarządzania Kryzysowego zabrało głos w sprawie przerażających prognoz pogody! - Meteorolodzy ostrzegają przed silnym wiatrem, w porywach nawet do 100 km/h - czytamy w zamieszczonym na stronie urzędu miasta komunikacie.

Szczegóły: Potężna wichura przejdzie przez Bydgoszcz i region! IMGW: "Zagrożenie zdrowia i życia" [16-17.02.2022]

18:00 Wichury w Polsce. IMGW ostrzega cały kraj

Czerwony alarm meteorologów w Polsce. Prognoza ostrzeżeń IMGW potwierdza nasze wcześniejsze doniesienia - wichury zaatakują z ogromną mocą. Szczegóły znajdziecie w tym materiale.

QUIZ. Znasz te przysłowia o zimie? My podajemy początek, a Ty musisz dopasować zakończenie

Pytanie 1 z 15
Zima bez śniegu – ...
Załamanie pogody na Podkarpaciu przyszło w kilka minut
Nasi Partnerzy polecają