Alert RCB dla 14 województw! Potężna wichura i burze jeszcze tej nocy [20 - 21.02.2022]

i

Autor: pixabay.com, IMGW Alert RCB dla 14 województw! Potężna wichura i burze jeszcze tej nocy [20 - 21.02.2022]

Wichury w Polsce i burze powracają! Alert RCB dla 14 województw. IMGW znów ostrzega, pogoda szaleje [21.02.2022]

Najpierw orkan Dudley, teraz orkan Eunice. Kiedy ten pogodowy koszmar się skończy? Nie mamy dobrych wieści: IMGW ostrzega przed kolejnymi wichurami w Polsce 20.02.2022. Wydano ostrzeżenia 1 i 2 stopnia dla całej Polski. Jest bardzo groźnie, są już cztery ofiary śmiertelne wichur w Polsce. Orkan Eunice przyniósł silny wiatr i sieje spustoszenie. Teraz IMGW ostrzega przed kolejnymi wichurami w Polsce i burzami. Na bieżąco śledzimy sytuację pogodową w kraju: informujemy o skutkach wichur i ostrzegamy przed silnym wiatrem. Śledźcie nasze materiały na pogoda.se.pl.

Wichury w Polsce 20.02.2022: to orkan Eunice

Kolejne wichury w Polsce! IMGW ostrzega, że w praktycznie całym kraju znów będzie wiał silny wiatr, co może być katastrofalne w skutkach. Tym razem załamanie pogody przynosi orkan Eunice, który nadciąga do Polski. Czy będzie równie groźny, co orkan Dudley, który zebrał śmiertelne żniwo? Na bieżąco będziemy śledzić dla was sytuację pogodową i wichury w Polsce, a także skutki silnego wiatru. Nasza relacja na żywo w dalszej części tego artykułu.

Ostrzeżenia IMGW: silny wiatr i wichury w Polsce

Ostrzeżenie IMGW wydano dla wszystkich województw w Polsce. Na północnym-zachodzie kraju obowiązują ostrzeżenia 3 stopnia, im dalej na wschód, tym będzie mniej groźnie - ogłoszono ostrzeżenia 2 stopnia. - Prognozuje się wystąpienie wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 55 km/h, w porywach do 120 km/h, z południowego zachodu i zachodu. Miejscami burze - informują synoptycy IMGW. Z kolei górach porywisty wiatr może osiągnąć prędkość nawet 160 km/h. Uważajcie na siebie!

Przeczytaj koniecznie: Orkan Eunice nadciąga! Burze i wichury do 160 km/h. Pogodowy koszmar powraca [Pogoda IMGW na 19.02.2022]

Dopiero co przez Polskę przeszedł orkan Dudley. Straty są ogromne. Wichury w Polsce zabiły trzy osoby. ZOBACZ ZDJĘCIA - KLIKNIJ TUTAJ LUB W ZDJĘCIE PONIŻEJ

Orkan Eunice atakuje w Polsce. Wichury, burze i pogodowy armagedon. Relacja na żywo

Na portalu pogoda.se.pl sprawdzamy, gdzie orkan Eunice zaatakował z największą mocą. Z nami nie przegapicie istotnych informacji, związanych z pogodową sytuacją w kraju. IMGW publikuje alerty, mapa ostrzeżeń świeci się na czerwono. Zalecamy szczególną ostrożność i regularne sprawdzanie komunikatów meteo. Jeżeli to możliwe, zostańcie w domach.

Orkan Eunice dotarł do Świnoujścia

23:00 Burze, krupa lodowa i wichury do 130 km/h! Co przyniesie poniedziałek, 21 lutego?

Prognoza pogody na poniedziałek (21 lutego), przygotowana przez ekspertów Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej, zwiastuje koszmarny początek tygodnia. Burze i wichury uderzą z dużą mocą. Gdzie będzie najgorzej?

Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

21:40 Synoptycy IMGW o pogodzie w nocy: "Możliwe burze!"

- W nocy opady deszczu i deszczu ze śniegiem, w górach śniegu. Możliwe burze. Temperatura od -1°C na północnym wschodzie i lokalnie w rejonach podgórskich do 6°C na zachodzie - wyjaśniają synoptycy z IMGW.

Wiatr umiarkowany i dość silny, nad morzem także silny i bardzo silny do 90 km/h.

20:39 Dramatyczne skutki wichury w woj. kujawsko-pomorskim! Blisko 3 tys. odbiorców wciąż bez prądu

Potężny wiatr spustoszył praktycznie cały kraj! W niedzielę (20 lutego) do godziny 16, strażacy otrzymali ponad 3,3 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej m.in. w woj. kujawsko-pomorskim. Jak informują, blisko 3 tys. odbiorców wciąż pozostaje bez prądu. - Służby energetyczne cały czas pracują nad usuwaniem awarii wyrządzonych przez silne wiatry - mówi rzecznik wojewody Tomasz Wiśniewski.

Więcej informacji znajdziecie TUTAJ.

19:38 Pomorskie: Ponad 1,6 tys. gospodarstw domowych bez prądu po wichurze

- Najwięcej, bo aż 80 awarii stacji średniego napięcia jest w rejonie słupskim, co oznacza, że energia elektryczna nie dociera tam do około 1200 gospodarstw domowych - wyjaśnił dyżurny WCZK w Gdańsku Mirosław Haponiuk.

W sobotę wieczorem bez energii elektrycznej w województwie pomorskim było ok. 30 tys. odbiorców.

17:44 RCB ostrzega przed silnym wiatrem i burzami

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa ostrzega w niedzielę przed porywistym wiatrem i burzami. SMS-y z ostrzeżeniami i informacją o możliwych przerwach w dostawie prądu otrzymali mieszkańcy 14 województw.

Szczegóły znajdziecie TUTAJ.

16:50 Żółty alert dla woj. kujawsko-pomorskiego

Silny wiatr nie daje o sobie zapomnieć! IMGW wciąż ostrzega mieszkańców kilku województw, w tym Kujaw i Pomorza!

Szczegóły podajemy TUTAJ.

16:04 Nowe ostrzeżenia hydrologiczne w Polsce!

Jak informuje IMGW, ostrzeżenia hydrologiczne obowiązują w:

 • zlewni Nidy,
 • Narwi,
 • lewostronnych dopływów środkowej Odry,
 • zlewniach rzek Przymorza oraz na Wybrzeżu RP.

Prognozuje się przekroczenia stanów ostrzegawczych, a w zlewniach dopływów Odry i na Wybrzeżu również alarmowych!

12:00 - Cmentarze i Park Oliwski w Gdańsku ponownie otwarte

W niedzielę o godz. 10:00 otwarto dla odwiedzających cmentarza komunalne i Park Oliwski w Gdańsku

Czytaj więcej: Cmentarze i Park Oliwski w Gdańsku ponownie otwarte

Wciąż zamknięty dla odwiedzających pozostaje m.in. Cmentarz Centralny w Szczecinie

11:30 - Usunięto większość awarii sieci energetycznych w Świętokrzyskiem

Jak informuje PAP, w województwie świętokrzyskim usunięto większość awarii sieci energetycznych spowodowanych przez silny wiatr. Bez prądu nadal pozostaje około dwóch tysięcy gospodarstw domowych.

10:30 - Wielkopolska: 17 tys. odbiorców bez prądu

Około 17 tys. odbiorców w Wielkopolsce wciąż pozostaje bez dostępu do energii elektrycznej - informuje Enea Operator.

W sobotę, 19 lutego, w szczytowym momencie, bez prądu było ok. 170 tys. odbiorców obsługiwanych przez spółkę. Wieczorem udało się ograniczyć tę liczbę do ok. 30 tys.

09:00 - Ponad 1100 zgłoszeń na Pomorzu

Jak informuje RMF FM, w ciągu ostatniej doby, strażacy w województwie pomorskim interweniowali 1115 razy. Interwencje dotyczyły w większości połamanych drzew.

07:50 - Tysiące interwencji i liczne szkody

Jak informuje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, według stanu na godz. 6:00 w niedzielę, 20.02.2022, bez prądu pozostaje ponad 406 tysięcy odbiorców. Huragan uszkodził ponad 5 tys. budynków, straż pożarna wyjeżdżała do interwencji prawie 25 tys. razy.

Tragiczny bilans niżu Eunice to 4 ofiary śmiertelne i 9 osób rannych.

Niedziela, 20.02.2022, 07:30 Groźnie wciąż na południu Polski

W niedzielę, 20 lutego, najsilniejszych podmuchów wiatru można spodziewać się na południu Polski. IMGW wydał ostrzeżenie drugiego stopnia przed silnym wiatrem dla województw: małopolskiego, podkarpackiego oraz części woj. śląskiego i świętokrzyskiego. Południowo-zachodni wiatr osiągnie prędkość od 15 km/h do 30 km/h, w porywach do 75 km/h.

Ostrzeżenie obowiązuje do godzin popołudniowych w niedzielę, 20.02.2022.

23:00 Pogoda na niedzielę. Co mówią synoptycy?

Pogoda na niedzielę, 20 lutego 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) niestety nie brzmi optymistycznie - synoptycy mówią o silnym wietrze. Szczegóły prognozy pogody na niedzielę, 20.02.2022 TUTAJ.

22:45 Radar pogodowy online.

 Windy to radar pogodowy, który sprawi, że będziecie na bieżąco z prognozami pogody.  Jak działa? Szczegóły: Windy: radar pogodowy online. Jak korzystać z aplikacji Windy?

22:30 RCB podsumowuje skutki wichur

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa podało dane na Twitterze. Jak poinformowało, w wyniku przejścia przez Polskę orkanu Eunice uszkodzonych zostało 2600 budynków. Według stanu na godz. 21.00 ponad 524 tys. odbiorców pozostaje bez prądu; uszkodzonych zostało 2600 budynków - poinformowało w sobotę Rządowe Centrum Bezpieczeństwa. W całym kraju strażacy interweniowali ponad 23,5 tys. razy. Bilans osób poszkodowanych, według stanu na godz. 21, to cztery ofiary śmiertelne i sześć osób rannych. Łączna liczba interwencji Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych wyniosła 23 526.

Rzecznik RCB Damian Duda przekazał, również na Twitterze, że najwięcej gospodarstw domowych bez prądu jest w woj. mazowieckim - 208,6 tys., w dalszej kolejności: w woj. zachodniopomorskim - 95 tys., podlaskim - 54 tys., warmińsko-mazurskim - 41 tys. i wielkopolskim - 40 tys.

22:20 Lubuskie:  Około 27 tys. odbiorców bez prądu

Jak przekazał Polskiej Agencji Prasowej rzecznik gorzowskiego Oddziału Enea Operator Krzysztof Osiński, wg. stanu na godz. 21 w sobotę dostaw prądu w woj. lubuskim nadal było pozbawionych ok. 27 tys. odbiorców. Dodał, że najtrudniejsza sytuacja była w rejonie sulęcińskim, świebodzińskim oraz w rejonie Krosna Odrzańskiego i w Kostrzynie nad Odrą.

Spółka Enea Operator przekazała, że trwają intensywne prace nad usuwaniem skutków awarii energetycznych powstałych w czasie sobotniej nawałnicy na całym obszarze Enei Operator, który stanowi 20 proc. powierzchni kraju. Dodała, że wskutek niszczycielskiej siły wiatru wyłączonych zostało 75 linii wysokiego napięcia i niemal 700 średniego napięcia.

22:05 Kujawsko-pomorskie: 3688 zgłoszeń szkód

Siła wiatru w województwie kujawsko-pomorskim pod wieczór osłabła, ale strażacy spodziewają się, że zgłoszenia o szkodach wyrządzonych przez wichury będą jeszcze napływać - poinformował w niedzielę dyżurny Komendy Wojewódzkiej PSP w Toruniu Jarosław Rębowski.

W ciągu doby, do soboty wieczora, liczba zgłoszeń sięgnęła 3688. W ciągu dnia, ze względu na nasilenie zdarzeń, konieczne było tworzenie kolejek podejmowania interwencji. Do wieczora udało się załatwić wszystkie zgłoszenia.

Zdecydowana większość zgłoszeń w sprawie interwencji dotyczyła powalonych i drzew i obłamanych konarów, które leżały na drogach, placach i podwórzach. Zostało uszkodzonych 505 dachów, a 61 zerwanych.

21:50 Odwołane pociągi i ogromne opóźnienia

W sobotę (19 lutego) z powodu silnego wiatru, odwołano 67 pociągów PKP Intercity, na części tras zorganizowano zastępczą komunikację autobusową - przekazała PAP Agnieszka Serbeńska z biura prasowego przewoźnika. Opóźnienia pociągów sięgały nawet paru godzin.

Z informacji na stronie PKP Intercity wynika, że w sobotę od godz. 8.20 do 18.20 odwołano 67 pociągów. Na części odcinków przewoźnik wprowadził zastępczą komunikację autobusową.

Jak poinformowały PKP Polskie Linie Kolejowe, do godziny 18.00 odnotowano 400 wydarzeń na sieci związanych z warunkami pogodowymi. Trwa przywracanie połączenia na szlakach między innymi: Sztum – Malbork, Terespol Pomorski - Subkowy, Słupsk – Stargard, Szczecinek – Runowo Pomorskie i Piła – Stargard.

21:40 Wielkopolskie: 30 tys. odbiorców bez prądu

Jeszcze około 30 tys. odbiorców z Wielkopolski pozostaje bez prądu – powiedział w sobotę PAP Mateusz Gościniak z biura prasowego spółki. Awarie energetyczne są sukcesywnie likwidowane, skutki wiatru usuwa też straż pożarna. W Przyłęku paliła się elektrownia wiatrakowa - ze względu na jej wysokość nie było możliwości ugaszenia ognia.

21:33 System alarmowy 112 przywrócony do normalnego funkcjonowania

Działa już numer alarmowy 112.

- Dostałem meldunek, że system alarmowy 112 został przywrócony do normalnego funkcjonowania - poinformował w sobotę wieczorem na Twitterze wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Maciej Wąsik.

Wcześniej informowaliśmy, że  na skutek bardzo dużej liczby zgłoszeń, wystąpił problem z funkcjonowaniem linii alarmowej 112.

21:20 Drzewo spadło na ambasadę Izraela

- Drzewo spadło na ambasadę Izraela w Warszawie, elementy elewacji runęły z wieżowca na Złotej – poinformowała st. str. Katarzyna Urbanowska z zespół prasowego mazowieckiego komendanta wojewódzkiego Państwowej Straży Pożarnej.

Na godzinę 20.00 na Mazowszu odnotowano ponad 4467 zdarzeń związanych z silnym wiatrem. W Warszawie było ich najwięcej 761 - przekazała Urbanowska.

21:00 Apel wojewody lubelskiego

Podczas sobotniej (19.02.2022) konferencji w Lubelskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda lubelski Lech Sprawka zaapelował do samorządów gminnych o "jak najszybsze składanie wniosków o doraźną pomoc dla właścicieli budynków mieszkalnych, które zostały uszkodzone podczas wichury".

Dodał, że skala zniszczeń w województwie lubelskim - w porównaniu z innymi regionami - jest znacznie mniejsza."

- Uwzględniając wichurę z czwartku i z soboty odnotowano łącznie 607 różnych zdarzeń. W sobotę od północy do godziny 15 odnotowano 372 zdarzenia, ale ta liczba może się jeszcze zmienić, bo nadal występują lokalnie nasilone wichury - ocenił.

20:45 IMGW:  porywy wiatru do około 75 km/h 

Jak podaje IMGW, porywy wiatru do około 75 km/h w ciągu ostatniej godzinie występowały na wschodzie Polski i na Wybrzeżu. 

20:30 Bez prądu pozostaje nadal 924 tys. odbiorców

Wciąż sporo osób pozostaje bez prądu.

- Największym problemem, z którym się borykamy, są awarie prądu. Na tę chwilę bez prądu pozostaje 924 tys. odbiorców. Najwięcej w woj. mazowieckim - powiedział w sobotę (19.02.2022) wieczorem wiceszef MSWiA Błażej Poboży.

Wiceminister Błażej Poboży w wieczornej rozmowie w Polsat News poinformował, że liczba zgłoszeń, którą odnotowali strażacy jest rekordowa.

- Rekordowe awarie. Numer 112 przyjął największą w historii liczbę zgłoszeń. To było dziś 180 tys. zgłoszeń tylko do godz. 16. Podczas gdy, dotychczasowy rekord sprzed trzech tygodni wynosił 120 tys. połączeń przez cały dzień - mówił Poboży.

20:15 W razie problemów z dodzwonieniem się na 112, można korzystać z aplikacji Alarm112

W razie problemów z dodzwonieniem się pod numer 112, można korzystać z aplikacji mobilnej Alarm112 - zaleca rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

W sobotę, na skutek bardzo dużej liczby zgłoszeń, wystąpił problem z funkcjonowaniem linii alarmowej 112.

19:47 Mazowsze: 308 tysięcy gospodarstw w regionie bez prądu 

Wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł poinformował o tym, że 308 tysięcy odbiorców, gospodarstw jest na Mazowszu bez prądu. Ta liczba spada. Wiatr uszkodził dachy na 125 domach mieszkalnych, a także 65 budynkach gospodarczych, trzech szkołach i jednym kościele.

- O godzinie 16.30 było ponad 335 tysięcy gospodarstw bez prądu. Na szczęście mam sygnał, że ta liczba spada i teraz jest to 308 tysięcy. Dowodzi to tego, że służby energetyczne działają bardzo sprawnie. Spodziewamy się, że w ciągu najbliższych kilku godzin sytuacja będzie zdecydowanie lepsza  - cytuje Radziwiłła PAP.

19:25 Groźny wypadek podczas meczu

Do niebezpiecznej sytuacji doszło podczas meczu piłki nożnej w Białymstoku. Przez porywisty wiatr doszło do uszkodzenia i załamania konstrukcji balonu. Jak informuje Polsat Sport, jeden z młodych piłkarzy trafił do szpitala z urazem głowy.

Więcej: Wichury w Polsce. Groźny wypadek podczas meczu. Młody piłkarz trafił do szpitala

19:05 Ponad 1,2 mln gospodarstw domowych pozostaje bez prądu 

Wiceszef MSWiA poinformował o ogromnej liczbie gospodarstw bez prądu.

- Straż pożarna w całym kraju odnotowała dotąd ponad 20 tys. zdarzeń; ponad 1,2 mln gospodarstw domowych pozostaje bez prądu - poinformował w sobotę w Drawsku Pomorskim wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Paweł Szefernaker, po odprawie z wojewodami.

18:42 Czwarta ofiara śmiertelna  wichur

Do godz. 16.00 strażacy otrzymali prawie 20 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem; doszło do czwartego śmiertelnego wypadku, w Sulejowie na Mazowszu - przekazał w sobotę rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

 Cztery osoby poniosły śmierć. Do dwóch tragicznych zdarzeń doszło na Mazowszu: w Otwocku, przy ul. Mostowej konar spadł na przechodzącego mężczyznę. W Sulejowie w pow. wołomińskim drzewo przygniotło przechodnia. Wcześniej zginęły dwie osoby: w woj. wielkopolskim w m. Babi Dwór oraz woj. lubelskim w m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo.

18:39 Opóźnienia pociągów

Z-ca Dyrektora Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak poinformował na Twitterze o opóźnieniu 578 pociągów pasażerskich.

18:25 Awaria sieci komórkowych 

Polska Agencja Prasowa informuje o awarii sieci sieci komórkowych Orange i Plus we wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego w sobotę (19.02.2022). Do tego są problemy w dostawie prądu, przez co nie działa internet i przekaźniki, odpowiedzialne za działanie radiostacji. Szczegóły: Awaria sieci komórkowych w województwie warmińsko-mazurskim, a to nie wszystko!

18:00 Katowice. Pasażerowie uwięzieni w samolotach

Jak wynika z informacji Polskiej Agencji Prasowej, port lotniczy Katowice dziś przed południem na kilka godzin musiał wstrzymać naziemną obsługę samolotów. Pasażerowie sześciu maszyn, które w tym czasie wylądowały, musieli czekać na możliwość ich opuszczenia, a kolejni pasażerowie czekali na odprawę. Szczegóły: Katowice. Pasażerowie uwięzieni w samolotach. Wszystko przez wiatr

17:45 Awaria sieci komórkowej

We wschodniej części województwa warmińsko-mazurskiego jest awaria sieci komórkowych Orange i Plus. Są problemy w dostawie prądu, przez co nie działa internet i przekaźniki, odpowiedzialne za działanie radiostacji - podały w sobotę (19.02.2022) służby wojewody.

Jak poinformował w sobotę PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, w związku z silnym wiatrem straż interweniowała 1900 razy.

17:25 Ostrzeżenie hydrologiczne IMGW

Synoptycy IMGW wydali kolejne ostrzeżenie hydrologiczne.

- W związku ze spływem wód opadowych na rzekach Przymorza przewiduje się wzrosty w strefie wody wysokiej, miejscami powyżej stanów ostrzegawczych - podaje IMGW.

  17:10 Trudna sytuacja pogodowa. Odprawa z wojewodami

  Trwa odprawa z wojewodami dotycząca sytuacji pogodowej i skutków wichur. Uczestniczą w niej wiceministrowie spraw wewnętrznych i administracji oraz szefowie KGP i PSP - poinformowało w sobotę (19.02.2022) MSWiA.

  Resort spraw wewnętrznych poinformował na Twitterze, że trwa odprawa z wojewodami dotycząca sytuacji pogodowej i skutków wichur. Jak przekazało MSWiA, uczestniczą w niej wiceministrowie Maciej Wąsik, Paweł Szefernaker i Błażej Poboży oraz komendanci główni Policji i Państwowej Straży Pożarnej.

  17:00 Silny wiatr uszkodził elewację szpitala w Kielcach

  Silny wiatr zerwał fragment elewacji z budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Wskutek wichur w woj. świętokrzyskim uszkodzone zostały także budynki jednej z hal sportowych i przedszkola. Jak poinformował PAP starszy kapitan Marcin Bajur, oficer prasowy świętokrzyskiej straży pożarnej, w regionie do godziny 15.30 zanotowano 304 zgłoszenia związane z wichurami.

  -  Większość dotyczyła powalonych drzew. W związku z silnym wiatrem uszkodzonych zostało także 75 budynków mieszkalnych, 14 gospodarczych i 13 użyteczności publicznej  – przekazał st. kpt. Bajur.

  Silny wiatr zerwał m.in. kilkumetrowy fragment elewacji z budynku Świętokrzyskiego Centrum Onkologii w Kielcach. Częściowemu uszkodzeniu uległo także zadaszenie budynku kieleckiego Przedszkola Samorządowego nr 27 przy ulicy Marszałkowskiej oraz elewacja hali sportowej w podkieleckiej Bilczy.

  16:47 Problemy z połączeniem się z numerem 112

  - Jeśli są trudności w dodzwonieniu się pod numer alarmowy 112, proszę dzwonić bezpośrednio do straży pożarnej, na stacjonarne numery dostępne na stronach internetowych - powiedział PAP rzecznik komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski.

  Brygadier Kierzkowski zaleca, by - w przypadku trudności w dodzwonieniu się pod numer 112, próbować dzwonić bezpośrednio do straży pożarnej, na stacjonarne numery dostępne na stronach internetowych. Zaznaczył, że w związku z silnym wiatrem, jest po prostu dużo zgłoszeń.

  Więcej: Eunice rozłączył 112! Lepiej bezpośrednio dzwonić do strażaków

  16:30 Trzy śmiertelne ofiary

  Do godziny 15:00 strażacy otrzymali ponad 17,6 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem; bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do 3 - przekazał w sobotę (19.02.2022) rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Jak poinformował brygadier Karol Kierzkowski, w sobotę od północy do godziny 15 strażacy otrzymali 17 639 zgłoszeń w związku z silnym wiatrem. Najwięcej w województwach:

  •   mazowieckim - 3204,
  • wielkopolskim - 2228,
  • zachodniopomorskim - 2298 
  • kujawsko-pomorskim - 2227.

  Bilans ofiar śmiertelnych wzrósł do trzech osób. W woj. mazowieckim w Otwocku konar spadł na przechodzącego mężczyznę. Wcześniej zginęły dwie osoby: w woj. wielkopolskim w m. Babi Dwór oraz woj. lubelskim w m. Międzyrzec Polski. W obu przypadkach na samochód spadło drzewo. Bilans osób rannych wzrósł do sześciu.

  16:06 Kujawsko-pomorskie: Wiatr zerwał lub uszkodził ok. 250 dachów 

  W woj. kujawsko-pomorskim wiatr zerwał lub uszkodził około 250 dachów. Zniszczenia dotknęły m.in. Miejskie Schronisko dla Zwierząt w Toruniu, a także ogrodzenie IV liceum w tym mieście. Najczęściej strażacy interweniowali w powiatach toruńskim, grudziądzkim i bydgoskim.

  15:50 Wielkopolska: 2,5 tys. strażaków zadysponowanych do naprawy zniszczeń

  Do naprawy zniszczeń wywołanych przez silny wiatr przystąpiło 2,5 tys. strażaków – poinformował w sobotę po południu wojewoda wielkopolski Michał Zieliński. Jak dodał, w regionie stopniowo spada liczba odbiorców pozbawionych prądu.

  Najtrudniejsza sytuacja utrzymuje się w północnej części regionu, tam też jest najwięcej osób pozbawionych energii elektrycznej. Wojewoda poinformował, że w regionie bez prądu może być jeszcze ok. 70 – 80 tys. odbiorców.

  15:25 Porywy wiatru od zachodu Polski słabną.

  Jak poinformował IMGW, porywy wiatru od zachodu Polski słabną.

  - W kolejnych godzinach  na pozostałym obszarze kraju też już nie będzie aż tak mocno wiać. Stopień ostrzeżenia przed silnym wiatrem na Wybrzeżu Zachodnim został obniżony z trzeciego na pierwszy (porywy do 90 km/h, następnie do 75 km/h) - informuje IMGW w mediach społecznościowych.

  15:00 Premier Mateusz Morawiecki apeluje o zostanie w domach

  Przez Polskę przechodzi orkan Eunice; monitorujemy sytuację, służby działają – przekazał w sobotę premier Mateusz Morawiecki, apelując o pozostanie w domach.

  "Wszyscy widzimy co się dzieje za oknami naszych domów. Przez Polskę przechodzi orkan Eunice, który z ogromną siłą uderza we wszystko, co spotyka na swojej drodze. Apeluję: zostańcie w domach" – napisał w mediach społecznościowych szef rządu.

  Zapewnił, że sytuacja jest cały czas monitorowana, właściwe służby działają i pomagają najbardziej poszkodowanym.

  14:30 Silne wiatry do końca dnia!

  Do końca dnia należy liczyć się z silnymi podmuchami wiatru, choć od zachodu jego siła stopniowo już maleje - powiedział PAP synoptyk IMGW-PIB Michał Ogrodnik. Będzie ciepło. Od 3-4 stopni Celsjusza na południowym wschodzie do 11 stopni na południu kraju. Jak powiedział Michał Ogrodnik z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej - Państwowego Instytutu Badawczego, ośrodek niżowy Eunice i towarzyszące mu silne wiatry przesuwa się nad Estonię.

  14:20 Ponad 1,1 mln odbiorców bez prądu. Najwięcej w Wielkopolsce!

  - W kraju bez dostaw prądu jest 1 144 487 odbiorców; najwięcej w województwie wielkopolskim 218 tysięcy - przekazał wicedyrektor Rządowego Centrum Bezpieczeństwa Marek Kubiak.

  Bez prądu jest także wielu mieszkańców województw: lubuskiego (194 tys.), mazowieckiego (188 tys.), kujawsko-pomorskiego (143 tys), zachodniopomorskiego (120 tys.) i podlaskiego (69 tys.).

  14:12 Młody piłkarz ma uraz głowy!

  Silny wiatr uszkodził specjalny balon nad boiskiem piłkarskim w Białymstoku. Ranny został młody piłkarz, który trafił z urazem głowy na badania do szpitala. W sumie pod balonem było wtedy ok. 30 osób - piłkarze rozgrywający mecz, sędziowie i trenerzy; wszyscy zdążyli sami się ewakuować.

  14:08 Radom. Silny wiatr nie oszczędził szpitala!

  Silny wiatr wyrządził wiele szkód. W Radomiu żywioł zniszczył instalację fotowoltaiczną znajdującą się na budynku szpitala psychiatrycznego. Straty będą bardzo duże!

  14:03 Wiatr zerwał dach z budynku szkoły!

  Silny podmuch wiatru zerwał blaszany dach ze szkoły przy ulicy Bartniczej na Targówku. Na miejscu pracują strażacy. Zdjęcia z miejsca zdarzenia możecie zobaczyć TUTAJ.

  13:47 W Małopolsce też wieje

  Małopolscy strażacy interweniowali w sobotę w związku z m.in. zerwanym dachem z budynku gospodarczego w Szlachtowej w pow. nowotarskim. Łącznie – jak przekazał rzecznik małopolskiej PSP – drużyny od północy wyjeżdżały do 269 zdarzeń w całym województwie. Rzecznik małopolskiej PSP Sebastian Woźniak poinformował, że najwięcej zgłoszeń związanych z porywistym wiatrem było z Krakowa – 92. Sporo interwencji strażacy mieli także w powiatach oświęcimskim (26) i wadowickim (22), a także w Tarnowie (20). W zdarzeniach tych nikt nie ucierpiał.

  13:20 Silny wiatr szaleje na Mazowszu

  Według informacji przekazanych przez Katarzynę Urbanowską w sobotę od północy do godziny 12 na Mazowszu strażacy odnotowali ponad 2 040 interwencji. - Najwięcej w Warszawie (370), w powiecie wołomińskim ponad 125 oraz w powiecie piaseczyńskim ponad 100 - podkreśliła. Na szczęście nie ma informacji o osobach poszkodowanych.

  13:15 Ponad milion odbiorców jest bez dostaw energii elektrycznej

  RCB opublikowało raport o skutkach silnego wiatru za ostatnią dobę. Dane zbierane były przez Krajowe Centrum Zarządzania Kryzysowego w ramach Rządowego Centrum Bezpieczeństwa.

  Według danych na godzinę 12 w sobotę 1 144 487 odbiorców było bez dostaw energii elektrycznej. W związku z silnym wiatrem Państwowa Straż Pożarna i Ochotnicza Straż Pożarna wyjeżdżały 12 807 razy. W wyniku zdarzeń dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne.

  Dodatkowo RCB poinformowało, że 1 050 budynków zostało uszkodzony. Przekazano też, że 281 pociągów było opóźnionych, a 64 zostały odwołane.

  12:51 Blisko milion osób bez prądu!

  Bez prądu w sobotę jest ponad 900 tys. odbiorców – wynika z informacji trzech spółek dystrybucyjnych: PGE Dystrybucja, Energa-Operator i Enea Operator.

  PGE Dystrybucja na swoich stronach informuje o 209 tys. odbiorców, którzy - według stanu na godzinę 10 w sobotę - byli pozbawieni prądu. Według informacji zamieszczonych na stronach spółki, najtrudniejsza sytuacja panuje na terenie działania oddziału Białystok, gdzie bez prądu jest 64 tys. odbiorców.

  Z kolei według mapy awarii, którą zamieściła na swoich stronach spółka Energa-Operator, na terenie działania firmy wyłączonych jest 8 575 stacji transformatorowych, a liczba odbiorców bez prądu przekracza 172 tys.

  Jak poinformował PAP Mateusz Gościniak z Enei Operator, na terenie działania spółki bez prądu jest obecnie 540 tys. odbiorów. - W samej Wielkopolsce bez prądu ok. 160 tys. odbiorców – dodał.

  12:40 Ponad 12 tysięcy zgłoszeń!

  Według danych przekazanych przez brygadiera Karola Kierzkowskiego w sobotę od północy do godziny 12 straż pożarna otrzymała 12 807 zgłoszeń związanych z silnym wiatrem. "Najwięcej w woj. wielkopolskim (2137), zachodniopomorskim (2083), mazowieckim (2018) i kujawsko-pomorskim (1675)" - podał strażak.

  Brygadier poinformował również w wyniku silnych wiatrów odnotowano dwie ofiary śmiertelne i cztery ranne, w tym strażak OSP.

  12:30 Dramat i apel o pomoc w toruńskim schronisku dla zwierząt

  Minionej nocy i w sobotni poranek (19.02.2022) wichura zaatakowała m.in. Toruń. Ucierpiało m.in. Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt w Toruniu. Placówka została zamknięta na weekend. Musimy teraz zadbać o to, by uspokoić nasze zwierzaki i nie dokładać im stresu - przekazali przedstawiciele w mediach społecznościowych.

  Czytaj więcej: Wichura zniszczyła schronisko w Toruniu

  12:27 Awarie energetycznie w woj. świętokrzyskim

  Około 24 tys. gospodarstw domowych pozostaje bez prądu w województwie świętokrzyskim w związku z awariami linii energetycznych wywołanymi wichurami – poinformowała PAP Ewa Wiatr z PGE Dystrybucja w Skarżysku-Kamiennej. Najtrudniejsza sytuacja jest w powiecie skarżyskim. - Sytuacja jest bardzo dynamiczna. Wszystkie ekipy pogotowia energetycznego pracują w terenie, starając się usunąć powstałe awarie – powiedziała Ewa Wiatr.

  12:10 IMGW zmienia poziom ostrzeżeń!

  Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej zaktualizował ostrzeżenia. W wielu miejscach zostały one obniżone z trzeciego do pierwszego stopnia. To bardzo dobre wiadomości. Obecną mapę ostrzeżeń IMGW prezentujemy poniżej:

  12:05 Poznań zmaga się z silnym wiatrem!

  Z powodu wichur, jakie przechodzą nad regionem, w sobotę w Poznaniu zamknięto Nowe Zoo. W mieście nie działa także ok. 20 sygnalizacji świetlnych. Strażacy usuwają też połamane gałęzie i drzewa z dróg i torowisk.

  12:02 Komendant Główny PSP jedzie do woj. zachodniopomorskiego

  W związku z huraganem najtrudniejsza sytuacja jest w woj. zachodniopomorskim. Brygadier Karol Kierzkowski przekazał, że w związku z bardzo trudną sytuacja po nocnych wichurach komendant główny PSP nadbryg. Andrzej Bartkowiak udaje się do woj. zachodniopomorskiego. - Ponadto, komendant zadysponował w tamten rejon kontener paliwowy z woj. kujawsko-pomorskiego, celem tankowania wozów strażackich - dodał rzecznik PSP. Wcześniej wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker poinformował, że w związku z sytuacją w zachodniopomorskim Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej zadysponował 40 kadetów ze szkół aspirantów w Poznaniu i Częstochowie do pomocy zachodniopomorskim strażakom.

  11:56 Oszuści żerują na poszkodowanych

  W wyniku silnych wiatrów wiele ludzi straciło dobytek całego życia. Okazuje się, że to dobry sposób dla oszustów, którzy chcą żerować na poszkodowanych. O tym procederze poinformował burmistrz Dobrzycy (woj. wielkopolskie), która mocno ucierpiała w czwartkowej nawałnicy.

  11:35 Tysiące Polaków bez prądu!

  Tysiące Polaków są bez prądu. Tylko w w woj. lubuskim bez zasilania jest ok. 186 tys. odbiorców.

  11:25 Rekordowy poryw wiatru odnotowano w Ustce!

  Centrum Modelowania Meteorologicznego IMGW-PIB podało dane z ostatniej godziny. Najmocniejsze porywy wiatru zanotowano na północy Polski. Aż 104 km/h odnotowano w Ustce!

  11:05 Wichury najsilniejsze w Polsce!

  Wichury związana z niżem Eunice przetaczają się przez całą Europę. Jak informuje IMGW, aktualnie najsilniej wieje właśnie nad Polską. Na północy i w centrum porywy przekraczają 100 km/h!

  10:50 Zamknięte cmentarze w wielu miastach

  Jakiś czas temu pisaliśmy, że w Gdańsku zostały zamknięte cmentarze komunalne. Podobną decyzję podjęto w Szczecinie. - Ze względów bezpieczeństwa Cmentarz Centralny w Szczecinie został zamknięty. Powodem jest silny wiatr, który powalił drzewa i połamał gałęzie – poinformował w sobotę Zakład Usług Komunalnych.

  10:25 Dwie ofiary śmiertelne!

  Niestety silny wiatr powoduje nie tylko zniszczenia. Państwowa Straż Pożarna poinformowała o dwóch ofiarach śmiertelnych. W obu przypadkach drzewo przewróciło się na samochód.

  W pierwszym przypadku w sobotę przed godz. 9 na drodze krajowej nr 11 w Babim Dworze w powiecie złotowskim (woj. wielkopolskie) na jadący samochód przewróciło się drzewo. Jadąca autem osoba zmarła, mimo udzielonej jej pomocy medycznej. Do drugiego śmiertelnego zdarzenia doszło w woj. lubelskim (pow. bialski), w miejscowości Międzyrzec Podlaski. - Na drodze lokalnej, na skutek wiatru drzewo przewróciło się na samochód w wyniku czego jedna osoba zginęła - podał brygadier Karol Kierzkowski.

  10:23 Nie kursują pociągi w zachodniopomorskim

  Sześć linii kolejowych w woj. zachodniopomorskim jest nieprzejezdnych. Powodem są drzewa powalone na tory przez silny wiatr – poinformowały w sobotę PKP PLK. Utrudnienia występują na liniach: Słupsk-Stargard, Koszalin-Kołobrzeg, Białogard-Kołobrzeg, Chojna-Gryfino, Piła-Stargard, Szczecinek-Runowo Pomorskie.

  10:00 Coraz więcej zgłoszeń!

  - Prawie 6,4 tys. zgłoszeń w związku z silnym wiatrem otrzymali strażacy w sobotę do godz. 9 rano - poinformował rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. "Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1629), wielkopolskim (1379) i kujawsko-pomorskim (751)" - podał strażak.

  9:14 Zamknięte cmentarze w Gdańsku! "Apelujemy do mieszkańców"

  W mieście zostały zamknięte wszystkie cmentarze komunalne. Ma to związek z trudnymi warunkami atmosferycznymi. O szczegółach piszemy w naszym artykule.

  8:45 Rośnie liczba interwencji!

  - W sobotę do godziny 8 strażacy w całym kraju w związku z silnym wiatrem interweniowali ponad 4,2 tys. razy - przekazał rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej w woj. zachodniopomorskim (1224 razy) wielkopolskim (926), lubuskim (507), kujawsko-pomorskim (447) i mazowieckim (352).

  8:40 PKP prosi o rezygnacje z podróży

  W sobotni poranek PKP IC wydało komunikat o tym, że trudne warunki atmosferyczne mogą powodować utrudnienia w ruchu kolejowym. - Rekomendujemy rozważenie rezygnacji z podróży - czytamy.

  8:34 W miarę spokojna noc w woj. łódzkim

  Ostatniej nocy w regionie łódzkim wiało w porywach z prędkością dochodzącą do 90 km/h. Wiatr wyrządził jednak dużo mniej szkód niż w nocy ze środy na czwartek, kiedy w części regionu przeszła trąba powietrzna. - Oceniamy, że ta noc była dużo spokojniejsza. Straż pożarna nie odnotowała znacznej liczby wyjazdów. Było ich ok. 50, ale liczba interwencji w ciągu dnia może się systematycznie zwiększać. Nie mamy informacji o poważniejszych zgłoszeniach i niebezpiecznych zdarzeniach – przekazał w sobotę rano PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Łodzi Cezary Zarzycki.

  8:30 Mocno wieje w całym kraju!

  W wyniku awarii spowodowanych silnym wiatrem ok. 10,5 tys. odbiorców pozostaje w sobotę na Warmii i Mazurach bez prądu. Najwięcej awarii jest we wschodniej części regionu - podały PAP w sobotę służby wojewody warmińsko-mazurskiego.

  Jak poinformował PAP rzecznik wojewody warmińsko-mazurskiego Krzysztof Guzek, najwięcej, bo 202 wyłączonych stacji jest w części mazurskiej regionu. W rejonie Gołdapi, Olecka, Pisza bez prądu pozostaje 4 tys. 414 odbiorców. W okolicach Lidzbarka i Działdowa wyłączonych jest ok. 100 stacji i prądu nie ma ponad 3 tys. odbiorców. W rejonie Olsztyna, Ostródy, Kętrzyna i Iławy wyłączonych jest 121 stacji, prądu nie ma tam ponad 3 tys. odbiorców. W okolicach Elbląga bez prądu pozostaje 76 odbiorców; wyłączonych jest 10 stacji.

  8:25 Wiatr uszkodził dach szkoły!

  - Około 17 tysięcy odbiorców w województwie pomorskim pozbawionych jest w sobotę energii elektrycznej w wyniku awarii wywołanych silnym wiatrem - poinformował PAP dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku. We wsi Mierzeszyn wiatr uszkodził dach szkoły.

  8:12 Drzewo spadło na samochód! Ranna kobieta

  Niebezpieczna sytuacja na drodze krajowej numer 51 w Olsztynie (woj. warmińsko-mazurskie). Drzewo spadło na samochód. Ranna została kobieta, która trafiła do szpitala.

  7:55 Najmocniej wiele w woj. pomorskim!

  - Najwyższe porywy wiatru w woj. pomorskim między godz. 5:00 a 7:00 to 119 km/h #Łeba, 116 km/h #Ustka, 104 km/h #Gdańsk-Świbno. W głębi lądu porywy w tym czasie do 95 km/h. Silny wiatr będzie się utrzymywał do godzin popołudniowych - informuje IMGW.

  7:46 Połamane drzewa i zerwane linie energetyczne!

  Wieje w całym kraju, a jedna z trudniejszych sytuacji panuje w Wielkopolsce. Tylko w nocy z piątku na sobotę strażacy w regionie odebrali ponad 560 zgłoszeń o zdarzeniach związanych z silnym wiatrem. Więcej o sytuacji w Wielkopolsce piszemy TUTAJ.

  7:30 Wiatr będzie się nasilać

  Niestety najgorsze dopiero przed nami. Aktualnie w woj. dolnośląskim i opolskim notuje się porywy wiatru od 70 km/h do 90 km/h. Jak informuje IMGW, w ciągu najbliższych godzin wiatr będzie się nieco nasilać, osiągając w porywach miejscami około 100 km/h!

  7:25 Raport Rządowego Centrum Bezpieczeństwa

  W sobotni poranek Rządowe Centrum Bezpieczeństwa przygotowało raport na temat skutków silnego wiatru za ostatnią dobę. Wynika z niego, że na ten moment 364 366 odbiorców jest bez dostaw energii elektrycznej. Ponadto zanotowano 4458 wyjazdów zastępów PSP i OSP.

  Wichury w Polsce 18-19.02.2022. Gdzie jest wichura? Oto radar wiatru

  Gdzie aktualnie są wichury w Polsce i wieje silny wiatr? Na bieżąco można to sprawdzać na radarze wiatru. To internetowa mapa, która pokazuje,  gdzie aktualnie w Polsce wieje silny wiatr. Radar wiatru w Polsce wskazuje online, gdzie są wichury i przechodzi orkan Eunice oraz jak na bieżąco zmienia się sytuacja meteorologiczna w kraju. Gdzie jest najgorzej? Poniżej zamieszczamy radar wiatru - przydatne narzędzie. Warto też śledzić ostrzeżenia IMGW i komunikaty RCB.

  7:20 Ponad 600 interwencji w woj. zachodniopomorskim!

  Od piątku od godz. 8 straż pożarna w regionie interweniowała 618 razy, głównie do powalonych drzew i uszkodzonych dachów – poinformował w sobotę dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. "Najwięcej interwencji jest w powiecie gryfińskim, ale nie ma większych zdarzeń. Nikt nie odniósł obrażeń, nikt nie zginął" – podał dyżurny Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego. Bez prądu w regionie jest ponad 100 tys. odbiorców. W najbliższych godzinach porywy wiatru nadal dochodzić będą do 120 km/h, nad morzem do 130 km/h. W godzinach popołudniowych prognozowane jest stopniowe słabnięcie wiatru. Miejscami możliwe burze

  sobota, 19 lutego 2022, 7:00 Trudna noc w całej Polsce

  Od północy do godziny 6 rano w sobotę strażacy wyjechali do ok. 2 tys. zdarzeń związanych z silnym wiatrem – poinformował w sobotę rano rzecznik prasowy komendanta głównego Państwowej Straży Pożarnej bryg. Karol Kierzkowski. Najwięcej - 518 z woj. zachodniopomorskiego, 485 - woj. wielkopolskiego, 285 - woj. lubuskiego, 236 - woj. kujawsko-pomorskiego, 124 - woj. pomorskiego i 116 woj. mazowieckie.

  23:00 Wichury w Polsce. Uważajcie w nocy

  Noc z piątku na sobotę przyniesie bardzo silny podmuchy wiatru. Zabezpieczcie posesje / balkony i uważajcie na siebie! - Na wybrzeżu porywy wiatru do 130 km/h, na północnym zachodzie do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 100 km/h; w Karpatach do 130 km/h, a w Sudetach prędkość wiatru do 160 km/h. W górach wiatr powodował będzie lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne - alarmuje IMGW. Z relacją wrócimy do was w godzinach porannych.

  22:25 Nie tylko wichury. Orkan Eunice przynosi fatalną pogodę

  - Orkan Eunice to nie tylko bardzo silne porywy wiatru - nadal mogą wystąpić wartości sięgające 125-130 km/h, ale również opady deszczu, a w rejonach górskich - możliwe są też lokalnie zawieje i zamiecie śnieżne - przekazuje IMGW w mediach społecznościowych.

  21:45 Wichury i orkan Eunice dopiero się rozkręcają. Prognoza

  - W nocy możliwe burze. Temp. od 0°C do 4°C. Wiatr silny i bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, południowo-zachodni. Na wybrzeżu porywy do 130 km/h, na północnym zachodzie do 120 km/h i na pozostałym obszarze do 100 km/h. W górach zawieje i zamiecie śnieżne - informują synoptycy IMGW.

  21:30 Wiatr fenowy i wichury do 80 km/h! Zaczyna się!

  O 21:15 IMGW podał najnowszy komunikat pogodowy. - Zachodniopomorskie: w ostatniej godzinie odnotowano porywy na zachodzie woj. do 80 km/h. Śląskie, małopolskie, podkarpackie: lokalnie w wyniku oddziaływania wiatru fenowego i efektu tunelowego prędkość wiatru osiąga ok. 20 m/s i może wzrastać do ok. 24 m/s - czytamy na Twitterze Instytutu.

  20:55 Prognoza pogody w Polsce. Nie tylko orkan Eunice

  - Na termometrach we Wrocławiu zanotowano nawet 11,0°C, a w Suwałkach 4,2°C - podsumował dzisiejszy dzień IMGW. Dwucyfrowe wartości na Dolnym Śląsku pozytywnie rokują w kontekście rychłego nadejścia wiosny.

  20:30 IMGW ostrzega Śląsk. Szczegóły komunikatu

  - Prognozuje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 100 km/h, z południowego zachodu i zachodu - czytamy w komunikacie dla Katowic i najbliższej okolicy. Materiał lokalnego dziennikarza znajdziecie w tym miejscu.

  20:05 Prognoza dla województwa małopolskiego. IMGW alarmuje

  Prognozy IMGW nie pozostawiają złudzeń, będzie bardzo niebezpiecznie. Z powodu silnego wiatru na terenie całej Małopolski obowiązują pomarańczowe alerty pogodowe. Lokalne komunikaty analizujemy w tym materiale.

  19:45 Ekspert IMGW o prognozie na weekend. Orkan Eunice przyniesie potężne wichury

  - W weekend czeka nas kolejny epizod z bardzo silnym wiatrem - w nocy z piątku na sobotę i w sobotę możliwe są porywy nawet do 100-125 km/h - wyjaśnia meteorolog IMGW-PIB Jakub Gawron. Szczegółowa prognoza eksperta w poniższym materiale. Warto się z nim zapoznać.

  19:30 Orkan Eunice szaleje w Europie. Niepokojące doniesienia z Francji

  - L'Equipe informuje, że mecz Lille - Metz stoi pod znakiem zapytania, który stawia huragan Eunice - podał na Twitterze komentator Eleven Sports, Marcin Grzywacz. Wkrótce kolejne komunikaty, związane z tym sportowym wydarzeniem.

  19:11 IMGW przekazuje najnowszą prognozę pogody. Co z orkanem Eunice?

  Bardzo silny wiatr w całym kraju zaatakuje w sobotę. W niedzielę wichury i oblodzenie dadzą się we znaki nie tylko kierowcom. Szczegóły będą regularnie aktualizowane na mapach Instytutu. Zalecamy regularne odświeżanie!

  19:05 Czerwony alarm meteo dla Torunia i okolic!

  IMGW i Toruńskie Centrum Zarządzania Kryzysowego przekazały czerwony (!) alarm trzeciego stopnia dla naszego regionu. Chodzi o wichury. Silny wiatr będzie przekraczał 100 km/h!

  18:55 Wichury w Polsce. Nadciąga orkan Eunice i kolejny kataklizm

  Mapa burz to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala śledzić aktualną pogodę. Ułatwia z lekkim wyprzedzeniem przewidzieć nadejście burzy. Może się to okazać szczególnie potrzebne w czasie nadchodzącego orkanu Eunice.

  Sprawdź tutaj: Gdzie jest burza w Polsce? Oto mapa burz! Sprawdź, gdzie przechodzi orkan Eunice 18-19.02.2022 [MAPA I RADAR BURZ]

  Sonda
  Czy wichura dokonała w twoim regionie zniszczeń?