Wichury spustoszyły Dolny Śląsk. W sobotę kolejny pogodowy armageddon

i

Autor: Tomasz Golla

Orkan Eunice nadciąga! Burze i wichury do 160 km/h. Pogodowy koszmar powraca? [Pogoda IMGW na 19.02.2022]

2022-02-19 9:10

Pogoda na sobotę, 19 lutego 2022 dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) nie brzmi dobrze. Jeszcze nie otrząsnęliśmy się po orkanie Dudley, teraz nadciąga orkan Eunice! Meteorolodzy mówią o silnym wietrze, w porywach do 110 km/h, a w górach nawet do 160 km/h. Szczegóły prognozy pogody dla Polski na sobotę, 19 lutego 2022 poniżej.

Niż Eunice. Jaka będzie pogoda w sobotę, 19.02.2022?

Jak wynika z analiz ekspertów z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w sobotę (19.02.2022) Polska znajdzie się pod wpływem niżu Eunice i pozostanie w powietrzu polarnym morskim, przejściowo cieplejszym. Na północnym zachodzie zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami. Czekają nas opady deszczu i śniegu.

Zobacz też: Pogoda w marcu. Jasnowidz Jackowski odkrywa karty! Przepowiednia pogody na marzec 2022

- Przelotne opady deszczu, deszczu ze śniegiem, na terenach wyżej położonych również śniegu. Możliwe burze - podają symoptycy IMGW.

Jaka będzie temperatura w sobotę, 19.02.2022?Według informacji przekazanych przez synoptyków IMGW, w sobotę (19.02.2022) temperatura, biorąc pod uwagę, jaki mamy miesiąc, będzie wysoka.

- Temperatura maksymalna od 3 st. C na wschodzie do 7 st. C na zachodzie. Cieplej tylko na południowym wschodzie około 9 st.C.

Niestety, pogoda nie będzie nas w sobotę rozpieszczać. Dopiero co przeszedł przez Polskę orkan Dudley, teraz nadciąga niż Eunice, który również może być bardzo niebezpieczny. Według analiz synoptyków, w sobotę będzie mocno wiało

- Wiatr dość silny i silny, nad morzem bardzo silny, od 45 km/h do 60 km/h, w całym kraju porywisty, zachodni. Nad morzem porywy wiatru do 125 km/h, na północy kraju miejscami do 110 km/h i na pozostałym obszarze na ogół do 90 km/h, ale lokalnie na zachodzie do 100 km/h; w Karpatach do 115 km/h. W Sudetach prędkość wiatru do 160 km/h i słabnąca pod koniec dnia -podają synoptycy IMGW.

Prognoza zagrożeń IMGW przed silnym wiatrem: nadciąga niż Eunice

Według mapy zagrożeń meteorologicznych IMGW, w całej Polsce mogą zostać wydane alerty IMGW przed silnym wiatrem. Na północnym-zachodzie kraju ostrzeżenia mogą osiągnąć najwyższy, trzeci stopień.

Nadchodzący weekend upłynie pod znakiem silnego wiatru, którego porywy w nocy z piątku na sobotę mogą dochodzić nawet do 125 km/h - wynika z weekendowej prognozy pogody Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z soboty na niedzielę (19.02/20.02.)

Jak podają synoptycy IMGW, w nocy z soboty na niedzielę (19.02/20.02.) zachmurzenie będzie duże z większymi przejaśnieniami i z opadami deszczu, deszczu ze śniegiem i gdzieniegdzie także śniegu. Temperatura minimalna od -1°C do 2°C, tylko w rejonach podgórskich Karpat od -5°C do -2°C. Wiatr na ogół umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, na północy i w górach porywisty, południowo-zachodni i zachodni. Nad morzem i początkowo na północnym wschodzie porywy wiatru do 65 km/h, a w górach do 90 km/h.

Wiatr zerwał elewację kamienicy w centrum Bydgoszczy
Sonda
Czy boisz się silnego wiatru?