W weekend fala burz i deszczu przejdzie przez Polskę. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

i

Autor: Beata Zawrzel/Reporter W weekend fala burz i deszczu przejdzie przez Polskę. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

Prognoza pogody

W weekend fala burz i deszczu przejdzie przez Polskę. Sprawdź, gdzie będzie najgorzej

2023-05-19 10:12

Jak wynika z najnowszej prognozy Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w weekend w Polsce znowu zrobi się cieplej. W wielu miejscach temperatura przekroczy 20°C. Niestety, wysoka temperatura nie będzie oznaczać pięknej, słonecznej pogody. Mieszkańcom niektórych regionów weekend popsuje deszcz i burze. Gdzie będzie najgorzej? Szczegóły w dalszej części artykułu.

Jak informuje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), "pogodę w weekend będzie kształtował układ wysokiego ciśnienia, jednak w piątek i w sobotę przez centralną oraz południową Polskę przemieści się strefa wilgoci związana z frontem atmosferycznym". - W strefie frontu zwiększy się zachmurzenie oraz wystąpią opady deszczu, a lokalnie na południu kraju także burze - czytamy w komunikacie IMGW.

Pogoda na weekend. Prognoza IMGW na piątek (19 maja)

W piątek (19 maja) Polska - według prognoz IMGW - "znajdzie się pod wpływem wyżu z centrum nad Morzem Bałtyckim", a od południowego wschodu przemieszczać się będzie płytka zatoka niżowa z rozmywającym się frontem atmosferycznym. Północna i zachodnia część kraju pozostaną w chłodnej masie powietrza polarnego morskiego, natomiast od południowego wschodu napływać będzie cieplejsze powietrze, również pochodzenia polarnego. Odbije się to na mocno zróżnicowaną temperaturę w kraju. Na termometrach od 11°C w Kaliszu do 18°C w Szczecinie i Gorzowie Wielkopolskim. Ciśnienie będzie się nieznacznie wahać.

Pogoda na weekend. Prognoza IMGW na sobotę (20 maja)

W sobotę (20 maja) - jak podaje IMGW - "Polska będzie pod wpływem wyżu znad południowej Skandynawii". - Z południowego wschodu do kraju napływać będzie ciepła masa powietrza polarnego morskiego. Przewiduje się w nocy wahania, w ciągu dnia niewielki spadek ciśnienia - czytamy w prognozie IMGW. Dzień będzie cieplejszy. Termometry pokażą od 17-18°C na Pomorzu, do nawet 23°C na Podkarpaciu. Pogodę popsuje deszcz, padający głównie w południowej Polsce.

Pogoda na weekend. Prognoza IMGW na niedzielę (21 maja)

W niedzielę (21 maja) Polska znajdzie się w zasięgu klina wyżu znad zachodniej Rosji. Według synoptyków IMGW, "z północnego wschodu będzie napływać kontynentalna masa powietrza". Ciepło, od 20°C na Podlasiu, do nawet 24°C na południowym zachodzie. Pogodę w niedzielę popsują jednak burze, które mogą wystąpić niemal w każdym, południowym regionie kraju.

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Latające kleszcze są groźne dla ludzi! Ten ślad po ukąszeniu powinien cię zaniepokoić. Paskudne strzyżaki!

Źródło: IMGW

QUIZ. Umiesz przewidzieć pogodę? Te sposoby to wiedza z podstawówki. Znać mniej niż 5, to po prostu wstyd!

Pytanie 1 z 10
Grupa przyjaciół siedzi wokół ogniska, z którego dym opada w kierunku ziemi. Oznacza to, że:
Mieszkańcy „ujrzeli” Matkę Boską. Objawienie na drzewie
Nasi Partnerzy polecają