Plaga insektów

Latające kleszcze są groźne dla ludzi! Ten ślad po ukąszeniu powinien cię zaniepokoić. Paskudne strzyżaki!

2023-05-15 10:02

Latające kleszcze to popularna nazwa strzyżaków sarnich, czyli insektów powszechnie występujących w polskich lasach. Żywią się krwią dzikich zwierząt, jednak ich ukąszenia są groźne również dla ludzi. Strzyżaki przenoszą bakterię wywołującą reakcję alergiczną. Ślad po ugryzieniu początkowo jest niezauważalny, jednak gdy z czasem zamieni się w silnie swędzący rumień na skórze, to znak, że należy zgłosić się do lekarza.

Latające kleszcze. Jak wyglądają i gdzie występują strzyżaki sarnie?

Latające kleszcze, czyli strzyżaki sarnie to owady należące do rzędu muchówek. Posiadają 3 pary odnóży, na końcach których znajdują się haczyki pozwalające insektowi skutecznie przywrzeć do ofiary. Ciało latającego kleszcza ma brunatną barwę i osiąga długość 5-6 mm. Strzyżaki mają małe oczy, wyraźnie szerszą niż dłuższą płytkę śródcieminiową, trzykrotnie szerszą niż dłuższą płytkę zacieminiową oraz 2-3 długie szczecinki boczne i jedną tylnokątową. Skrzydła długości od 5,5 do 6 mm są odrzucane po znalezieniu żywiciela.

Strzyżaki sarnie żywią się krwią dzikich zwierząt, pasożytują przede wszystkim na sarnach, jeleniach i łosiach. Występują tam, gdzie łatwo mogą znaleźć pożywienie, czyli przede wszystkim w lasach. W futrze żywiciela samica strzyżaka wydaje na świat larwy, które następnie "odpadają" od zwierzęcia na ziemię. Przepoczwarzają się na przełomie lata i wczesnej jesieni. 

Czy ukąszenie latającego kleszcza jest groźne dla ludzi? Ten ślad powinien was zaniepokoić

Żywicielami latających kleszczy są zwierzęta, jednak insekty atakują również ludzi, a ich ugryzienia mogą być groźne zwłaszcza dla alergików. Strzyżaki przenoszą bakterię zwaną Bartonella schoenbuchensis, która wywołuje nieprzyjemne zmiany skórne. Początkowo ślad po ukąszeniu strzyżaka jest niewidoczny, ale z czasem zamienia się w swędzącą grudkę. Może się ona utrzymywać na skórze nawet przez rok. Niepokojącym objawem, świadczącym o reakcji alergicznej wywołanej ukąszeniem strzyżaka jest swędzący rumień, czyli zaczerwienie na skórze. W przypadku wystąpienia tego objawu najlepiej skonsultować się z lekarzem.

Zakrzów: dwa agresywne psy zagryzły małego maltańczyka, a jego właścicielkę pogryzły
Sonda
Czy boisz się kleszczy?
Listen on Spreaker.