Termometry wskażą prawie 30 stopni! Pogodę zakłócą burze z gradem. Do tego  wichury do 95 km/godz., a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 12.05.2022]

i

Autor: LoraPalner/Pixabay.com Termometry wskażą prawie 30 stopni! Pogodę zakłócą burze z gradem. Do tego wichury do 95 km/godz., a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 12.05.2022]

Termometry wskażą prawie 30 stopni! Pogodę zakłócą burze z gradem. Do tego wichury do 95 km/godz., a to nie wszystko [Prognoza IMGW na 12.05.2022]

2022-05-12 9:51

Pogoda na czwartek (12 maja 2022) dla Polski, jaką przygotowali specjaliści z Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), mówi o upałach! Na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu będzie nawet 27-28 stopni C. Synoptycy IMGW alarmują: w czwartek przez Polskę mogą przejść burze z gradem, do tego wichury nawet do 95 km/h. Poniżej szczegóły prognozy pogody dla Polski na czwartek, 12 maja 2022.

Jak poinformował Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), nad północną częścią Europy pogodę kształtować będą liczne ośrodki niżowe. Z kolei na południu kontynentu będzie dominować słaby, ale rozległy wyż. Przez Polskę, z północnego zachodu na południe, przemieszczać się będzie zatoka z chłodnym frontem atmosferycznym. Za frontem, z zachodu zacznie napływać chłodniejsze powietrze polarne morskie.

Zobacz też: Zimna Zośka spędza sen z powiek ogrodników! Kiedy wypada Zimna Zośka i Zimnych Ogrodników w 2022? Czy rośliny ucierpią?

Jaka będzie pogoda w czwartek, 12.05.2022?

Jak wynika z informacji przekazanych przez synoptyków Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW), w czwartek, 12 maja 2022 na północy kraju zachmurzenie umiarkowane i duże; na pozostałym obszarze małe i umiarkowane wzrastające do dużego. Warto wziąć ze sobą parasol.

- Przelotne opady deszczu, a we wschodniej połowie kraju burze, także z gradem. Prognozowana wysokość opadów podczas burz do około 20 mm - zapowiadają synoptycy IMGW.

Jaka będzie temperatura 12 maja 2022?

Według informacji ekspertów z IMGW, w czwartek temperatura maksymalna na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu sięgnie nawet 27-28 stopni! Na przeważającym obszarze kraju chłodniej, od 18°C do 23°C; nad morzem i w rejonie Zatoki Gdańskiej od 13°C do 17°C. Miejscami będzie mocno wiało - porywy wiatru nawet do 95 km/h podczas burz.

- Wiatr umiarkowany, na wybrzeżu dość silny, porywisty, z kierunków zachodnich. W czasie burz porywy wiatru do 90 km/h, lokalnie do 95 km/h. W górach porywy wiatru do 80 km/h i stopniowo słabnące - czytamy na stronie IMGW.

Ostrzeżenie IMGW przed burzami

W czwartek w Polsce wschodniej i południowej zaznaczy się wpływ aktywnego frontu chłodnego. Na południowym wschodzie burze mogą być gwałtowne – poinformował IMGW. Jak zaznaczono w komunikacie, "za frontem napłynie chłodniejsza masa powietrza i w weekend oraz na początku przyszłego tygodnia odczujemy ochłodzenie – szczególnie mieszkańcy północno-wschodniej Polski".

IMGW informuje, że "duży gradient termiczny na linii frontu oraz dobre warunki kinematyczne w troposferze sprawią, że burze na południowym wschodzie Polski będą dobrze zorganizowane i mogą przyjmować formę superkomórek burzowych".

- W takim przypadku będą nieść zagrożenie silnymi porywami wiatru do 95 km/godz., dużym gradem oraz krótkotrwałymi, ale intensywnymi opadami deszczu (miejscami około 20 mm). Na pozostałym obszarze, czyli od Podlasia, przez województwo mazowieckie, świętokrzyskie po śląskie, można spodziewać się burz z opadami do 15 mm i porywami wiatru do 80 km/godz. oraz z gradem (tam prawdopodobieństwo wystąpienia dużego gradu jest mniejsze) – zauważono w komunikacie.

Burze będą szybko przemieszczać się z zachodu na wschód i już w godzinach wieczornych zanikną bądź odsuną się poza granice Polski. Zatem noc będzie już spokojniejsza, ale jednocześnie chłodniejsza.

Pogoda IMGW dla Polski. Noc z czwartku na piątek (12.05/13.05)

Według informacji podanych przez IMGW, w nocy z czwartku na piątek (12.05/13.05) zachmurzenie na ogół umiarkowane. Początkowo na krańcach wschodnich przelotne opady deszczu i możliwe burze. Temperatura minimalna od 6°C do 11°C, miejscami na południowym zachodzie do 13°C. Wiatr słaby, nad morzem umiarkowany i porywisty, zachodni i południowo-zachodni. W czasie burz i w Karpatach porywy wiatru do 60 km/h.

Express Biedrzyckiej 11.05 (Aleksander Kwaśniewski, dr hab. Tomasz Słomka, prof. Jan Malicki) Sedno Sprawy: Artur Dziambor
Sonda
Czy pogoda ma wpływ na twoje samopoczucie?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE
Nasi Partnerzy polecają