Pełnia Różowego Księżyca - skąd wzięła się nazwa?
Pełnia Różowego Księżyca to jedno z najpiękniejszych zjawisk, które możemy obserwować gołym okiem i bez konieczności wychodzenia z domu. Jednak ci, którzy liczą na to, że podczas najbliższej pełni, Księżyc zaświeci się na różowo, mogą się rozczarować. Skąd więc wzięła się taka nazwa i co ona oznacza?
Nazwa zjawiska nie pochodzi od barwy tarczy Księżyca, lecz od koloru kwiatów floksu, których okres kwitnienia zaczyna się właśnie w kwietniu. Są one bardzo ważne w kulturze Indian z Ameryki Północnej i to właśnie dzięki nim pełnia Księżyca przypada w kwietniu zawdzięcza tę wyjątkową nazwę. Mimo, iż naturalny satelita Ziemi nie osiągnie różowego koloru, tej nocy Księżyc będzie wyglądał wyjątkowo spektakularnie.
Pełnia Księżyca w kwietniu jest też określana mianem "pełni kiełkującej trawy", "zajęczą pełnią" lub "rybną pełnią".
Czytaj też: Pogodowe REKORDY. Te pomiary szokowały meteorologów! Was też zadziwią!
Kiedy Pełnia Różowego Księżyca w kwietniu?
Zapowiada się naprawdę piękne zjawisko. Kiedy Pełnia Różowego Księżyca będzie widoczna gołym okiem? Różowy Księżyc będzie można obserwować w nocy z soboty na niedzielę, 16-17 kwietnia 2022 roku. Idealnie okrągły kształt osiągnie on w Wielką Sobotę, 16 kwietnia 2022, krótko przed godziną 21:00.
Jak obserwować Różowy Księżyc?
Pełnię Księżyca można podziwiać bez wychodzenia z domu. Nie jest do tego wymagany żaden specjalistyczny sprzęt, chociaż przydatna może się okazać nawet zwykła lornetka. Efekt jest jednak zdecydowanie ciekawszy, gdy wybierzemy się za miasto, z dala od źródeł sztucznego światła - tam, gdzie nie występuje tzw. "zanieczyszczenie światłem".
Ważnym czynnikiem w tym przypadku jest również pogoda. Niebo powinno być bezchmurne, co może okazać się dość problematyczne, gdyż na najbliższe dni synoptycy w wielu częściach kraju zapowiadają zachmurzenie. Warto więc śledzić lokalne prognozy pogody.
Czytaj też: Największe trzęsienie ziemi w historii Polski. Zginęło wtedy ok. 30 osób
Pełnia Różowego Księżyca - to będzie bezsenna noc
Jak działa na was pełnia Księżyca? Dla wielu osób nie jest to przyjemne doświadczenie. Na problemy zdrowotne związane z pełnią księżyca całkiem niedawno skarżyła się nawet Edyta Górniak (pisaliśmy o tym w materiale: Edyta Górniak potwornie cierpi. Aż zwija się z bólu. Co się dzieje?!). Zjawisko pełni Księżyca wiąże się bowiem z różnymi, często nieprzyjemnymi objawami. Podczas pełni wiele osób jest pobudzonych, a często nawet stają się agresywne. W tej fazie Księżyca nasilają się również objawy chorób psychicznych. Wiele osób skarży się również na problemy z zaśnięciem. Pełnia Księżyca to również czas, w których dochodzi do większej liczby przestępstw. Dla wielu osób Pełnia Różowego Księżyca może więc nie być przyjemnym zjawiskiem.