Taurydy 2021. Kiedy obserwować rój meteorów na nocnym niebie?

i

Autor: Free-Photos / CC0 / pixabay.com Taurydy 2021. Kiedy obserwować rój meteorów na nocnym niebie?

Taurydy 2021. Kiedy obserwować rój meteorów na nocnym niebie?

2021-11-02 14:04

Miłośników zjawisk astronomicznych czekają nieprzespane noce. Po październikowych rojach Orionidów, na nocnym niebie będzie można podziwiać kolejne ciekawe zjawisko. Tym razem będzie to rój Taurydów. Kiedy można je obserwować. Jak przygotować się do obserwacji? Wyjaśniamy!

Taurydy - co to jest?

Rój Taurydów to pozostałość po warkoczu komety Enckego, która rozpadła się na dwie części, dzięki czemu mają one podwójny radiant - południowy i północny. Taurydy występują w gwiazdozbiorze Byka, a ich maksimum przypada dwukrotnie.

Kiedy obserwować rój Taurydów

Maksimum Taurydów Południowych przypadnie już w pierwszym tygodniu listopada, a dokładniej w sobotę, 6 listopada. Natomiast maksimum Taurydów Północnych nastąpi tydzień później, czyli 12 listopada. Wtedy, w ciągu jednej godziny będzie można zobaczyć od 10 do 15 spadających gwiazd. Można je zobaczyć nawet krótko po zmierzchu, jednak najlepiej obserwować je po północy.

Czytaj też: Halny rozszalał się w Tatrach. Dla górali to znak!

Ciąg dalszy pod quizem

QUIZ. Jaka to planeta? Krótka podpowiedź musi wystarczyć!

Pytanie 1 z 12
Jest trzecią planetą Układu Słonecznego, licząc od jego centrum.

Jak obserwować Taurydy?

Do obserwacji roju meteorów warto wybrać sobie miejsce z dala od źródeł światła - zabudowań, latarni ulicznych itp., czyli najlepiej wybrać się za miasto. Bardzo przydatna może się okazać mapa natężenia światła, dzięki której można znaleźć idealne miejsce do obserwacji spadających gwiazd. Istotnym, o ile nie najważniejszym czynnikiem jest także pogoda. Do obserwacji gwiazd niezbędne jest bowiem czyste, bezchmurne niebo.

Czytaj też: Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce! Mogą być niebezpieczne. "Pchają się do domów drzwiami i oknami"

Pełnia Truskawkowego Księżyca
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Tekst sponsorowany