Biedronki azjatyckie atakują. Są wszędzie! Gryzą i mogą być groźne dla zdrowia

i

Autor: jch Biedronki azjatyckie atakują. Są wszędzie! Gryzą i mogą być groźne dla zdrowia

Inwazja biedronek azjatyckich w Polsce! Mogą być niebezpieczne. "Pchają się do domów drzwiami i oknami"

2021-10-25 20:48

Egzotyczne biedronki uprzykrzają życie Polakom! Trzeba na nie bardzo uważać, choć wyglądają dość niepozornie. Biedronki azjatyckie nie wzbudzają strachu swoją wielkością czy aparycją. Ich ugryzienia oraz wydzielane alergeny mogą jednak stanowić poważne zagrożenie. Chmary owadów jesienią 2021 roku ponownie zaczęły wdzierać się do domów, niepokojąc mieszkańców wielu regionów kraju. Co należy wiedzieć o biedronkach azjatyckich?

Biedronki azjatyckie znowu dają się we znaki. Pojawiają się na parapetach czy w rogach ścian. Są wszędzie tam, gdzie tylko mogą spokojnie przezimować. Biedronki azjatyckie różnią się od polskiej "siedmiokropki" przede wszystkim ubarwieniem. Mają kolor ceglasty, ale i zdecydowanie więcej plamek. Owady te najczęściej spotyka się w miastach, m.in. na nasłonecznionych ścianach budynków. Mogą one wywoływać alergię i wysypkę. Jako swój odruch obronny wydzielają niebezpieczną substancję z gruczołów. Biedronki azjatyckie w ostatnich latach zaczęły zdecydowanie śmielej rozprzestrzeniać się na terenie Europy oraz Ameryki Północnej i Południowej. Po raz pierwszy występowanie ich w Polsce stwierdzono w 2006 roku. Teraz przypominamy sobie o nich już każdej jesieni. Dlaczego należy na nie uważać? Kto powinien być najbardziej ostrożny? Odpowiedź znajdziesz pod quizem i materiałem wideo.

Quiz. Pogoda po angielsku

Pytanie 1 z 12
"Pogoda" to po angielsku...

Z biedronkami azjatyckimi nie ma żartów. - Po naciśnięciu wydzielają bardzo silne alergeny, które mogą być niebezpieczne dla osób uczulonych - zaznaczał i ostrzegał już w ubiegłych latach prof. dr hab. Stanisław Ignatowicz, entomolog z SGGW. - Zdarza się też, że rzeczywiście gryzą. Są groźne zwłaszcza dla małych dzieci - dodawał ekspert zajmujący się badaniem owadów.

A czy Wy spotkaliście się już z natarciem biedronek azjatyckich? Czekamy na Wasze odpowiedzi w poniższej sondzie!

Sonda
Czy widziałeś już biedronki azjatyckie?

- Te biedronki pchają się do domu drzwiami i oknami. Próbowałam wielu sposobów, ale trudno się ich pozbyć. Szczególnie przy oknach od słonecznej strony gromadzą się w olbrzymich ilościach. W ostatnich latach też się pojawiały, ale wtedy nie było ich aż tak dużo - mówi "Super Expressowi" pani Janina z Gdańska.

Owad ukąsił dziecko. Policyjna eskorta do szpitala
Nasi Partnerzy polecają

Materiał Partnerski

Materiał sponsorowany