Halny rozszalał się w Tatrach. Dla górali to znak!

i

Autor: Eddie75/CC BY 3.0/Wikimedia Commons Halny w Tatrach osiągnął w miniony weekend ogromną prędkość. W porywach zmierzono mu nawet 115 km/h (na zdj. wał fenowy nad Tatrami utworzony przez halny)

Halny rozszalał się w Tatrach. Dla górali to znak!

2021-11-02 10:36

Halny w Tatrach osiągnął w miniony weekend ogromną prędkość. W porywach zmierzono mu nawet 115 km/h, a wiatr, ogrzewając i osuszając powietrze, spowodował, że temperatura w Zakopanem sięgnęła 17 stopni. Dzięki temu stolica Tatr była w tym czasie jednym z najcieplejszych miast w Polsce. Tymczasem podmuchy halnego to dla górali znak, że nadchodzi zmiana pogody.

Halny rozszalał się w Tatrach. Dla górali to znak

Jak informuje Twojapogoda.pl, halny w Tatrach wiał w miniony weekend z ogromną prędkością, co dla górali oznacza tylko jedno - zmianę pogody. Porywy wiatru sięgały w czasie kilku minionych dni nawet 115 km/h i przyniosły do Zakopanego i całej Małopolski niezwykle ciepłe powietrze. W stolicy Tatr zmierzono w weekend 17 stopni, co sprawiło, że temperatura w mieście była w tym czasie jedną z najwyższych w całej Polsce. Ogrzane i osuszone przez halny powietrze, które spłynęło z grani w kierunku podhalańskich dolin, przyniosło w Małopolsce temperaturę maksymalną sięgająca 21 stopni. Tak ciepło nie było w całej Polsce od 20 października, ale wszystko wskazuje, że będziemy to teraz tylko wspominać. Weekendowy halny w Tatrach zapowiada drastyczną zmianę pogody. Od wtorku 2 listopada nad Zakopanem i okolicami pojawią się chmury, z których będzie padać: w dolinach deszcz, ale na szczytach można się już spodziewać śniegu. W stolicy Tatr ledwie 7 stopni, na Kasprowym Wierzchu ok. zera.

Halny rozszalał się w Tatrach. To wiatr fenowy

Halny jest charakterystyczny nie tylko dla Tatr, ale i całych Karpat Zachodnich. Wiatr ma charakter fenowy, co znaczy, że jest ciepły, suchy i wieje z gór w kierunku dolin. W Polsce może mieć naprawdę bardzo duży wpływ na pogodę, a co za tym idzie zmiany ciśnienia. Najbardziej gwałtowne podmuchy halnego występują na Podhalu i w Kotlinie Liptowskiej.

Sonda
Czy jesteście wrażliwi na zmiany pogody?

Pogoda: Wiatr powala drzewa i blokuje pociągi. Ofiary śmiertelne i ranni!

Zmieniamy czas na zimowy. Najdokładniej można to zrobić w Sandomierzu, gdzie na ratuszu czas odmierza zegar atomowy.
Nasi Partnerzy polecają