Europa bije rekord zimna! Takich temperatur nie było od 15 lat

i

Autor: <a href='https://pl.freepik.com/zdjecia/zima'>Zima zdjęcie utworzone przez kroshka__nastya - pl.freepik.com</a> Europa bije rekord zimna! Takich temperatur nie było od 15 lat

Takich mrozów w październiku Europa nie widziała od lat! Mamy rekord

2021-10-26 13:48

Europa bije swój październikowy rekord pogodowy ustanowiony w 2006 roku! Kraje północy notują zawrotnie niskie temperatury sięgające -25 stopni Celsjusza, a na pierwszy plan wychodzi miejscowość Nattavaara w Szwecji. Finlandia, Szwecja i Norwegia są dziś najzimniejszymi miejscami w Europie, i to w skali niespotykanej nawet w tych północnych krainach!

Europa bije rekord mrozów w październiku. Najzimniej w Szwecji

Zima 2021 zaskoczyła Skandynawię. W Finlandii, Szwecji, czy Norwegii zapanowały tęgie mrozy, a małe miasteczko Nattavaara w szwedzkiej Laponii pobiło rekord ustanowiony 15 lat temu! W niedzielny (24.10.2021) poranek odnotowano tam -24 stopnie Celsjusza. Ostatnim razem w październiku podobne temperatury potwierdzono w 2006 roku. Choć Nattavaara pobiła rekord, nie jest wyjątkiem. Poniżej temperatury odnotowane w innych miastach różnych regionów Szwecji.

Daleką północ możemy intuicyjnie kojarzyć z niskimi temperaturami, ale takie wychłodzenie o tej porze roku nie jest tam normą. Dość dodać, że kiedy północne regiony notują galopujący spadek temperatur, południe nie przekracza maksymalnie kilku stopni na minusie. Według prognoz portalu TwojaPogoda.pl, już niedługo niemal całą północną część półwyspu pokryje śnieg. W skandynawskim pasie mrozów w związku z ekstremalnym mrozem pojawiły się już m.in. zawieje śnieżne, istotnie ograniczając widoczność. Niemniej, niedługo pogodowa aura w północnej Europie ma się nieco odmienić. Na przełomie października i listopada z południowego zachodu ma napłynąć znacznie cieplejsze powietrze, które sięgnie także granic Skandynawii.

A jaki nas czeka listopad? Sprawdź w prognozie pogody dla Polski: Pogoda na listopad 2021. Takiej długoterminowej prognozy na listopad nikt się nie spodziewał!

Sonda
Byłeś/aś kiedyś w krajach Skandynawii?